Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Куба ускорява доларизацията на икономиката си

4 коментара
Куба ускорява доларизацията на икономиката си

От понеделник Куба разрешава с долари да се купуват някои храни и хигиенни продукти. Освен това властите в страната премахват и таксата от 10 процента, налагана на американската валута. Причината е, че островът, чиято икономика е затруднена от засилването на американското ембарго и пандемията от новия коронавирус, се нуждае от валута, предаде АФП.

Премахвахме тази такса от 10 процента в условията на враждебност и засилване на ембаргото на САЩ, обяви по обществената телевизия министърът на икономиката Алехандро Хил.

Забранен в Куба до 1993 година, доларът се облагаше от 2004 година с такса от 10 процента при обмяна или откриване на сметка в долари. Това беше ответна реакция на комунистическото правителство на ембаргото.

Сега обаче страната е изправена пред тежки икономически трудности, свързани и с американските санкции, и с кризата на главния партньор на Куба - Венецуела, и с пандемията, която доведе до затварянето на границите на Куба в края на март, лишавайки я от валутата на туристите, която ѝ позволяваше да плаща вноса си.

През октомври Хавана разреши продажбата на домакински електроуреди и коли в чуждестранна валута, включително и в долари, с използването на платежни карти, свързани със сметки, които трябваше да бъдат открити на острова. Всеки кубинец обаче депозираше в долари срещу такса от 10 процента от стойността им.

Сега тази такса е премахната и мрежата от магазини, в които се продава във валута, ще бъде разширена, като се включат и магазини за храни и продукти за хигиената.

Мярката е правилна и логична, защото страната се нуждае от валута, за да снабдява магазините и да плаща вноса си и, да, това е доларизация на икономиката, коментира пред АФП икономистът Омар Еверлени Перес.

Според Икономическата комисия на ООН за Латинска Америка брутният вътрешен продукт на Куба вероятно ще се свие с 8 на сто тази година.

Правителството работи паралелно и за създаването на малки и средни предприятия, държавни и частни, и за привличането на чуждестранни инвеститори в производството на храни.

Тези мерки целят да ни направят по-силни, не само, за да устоим, но и да вървим напред и да се развиваме, обеща президентът Мигел Диас-Канел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. coffee davidov
    #4

    Това е много правилен ход на куб.правителство. Така ще се стабилизират цените и като цяло икономиката. Трябва да се допусне и плащане на данъците в долари. Така и държавата ще получи твърди приходи. Това е стабилност на парите и на цените. Така в Европа е направила Черна гора, тя няма собствена парична единица, а е приела еврото за такава от 2002 год.

  2. Калико Джо
    #3

    Това е държава изцяло зависима от вноските на парите на емигрантите си. И във всяко отношение си личи, че е живее вече 60 година в социализъма.

  3. Преслав
    #2

    Най-хубавата държава на Карибите, с най-възпитаните и интелигентни хора.

  4. .text
    #1

    Постепенно реалността започва да избутва комунистическите мъгли над Куба. Дано кубинците най-сетне се събудят истински

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.