Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кубинците приветстват обявените от властите мерки. . . но искат повече

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

"Трохи" според някои, "добри мерки" според други - кубинците посрещнаха в четвъртък по-скоро позитивно първите изявления на правителството след историческите демонстрации от 11 юли, но ги смятат за недостатъчни.

Като основна отстъпка комунистическите власти разрешиха на кубинците, пътували в чужбина, до края на декември да си носят оттам храна, хигиенни продукти и лекарства без ограничения в цената и без да плащат мита.

Да бъде улеснен вносът на предмети от първа необходимост бе едно от исканията на кубинското население, изправено пред тежък недостиг на стоки, изострен от икономическата криза в страната - най-тежката от 30 години насам.

По улиците на Хавана, все още със засилено присъствие на полицаи и военни след вълненията, незапомнени от революцията през 1959 г., виждаме как кубинците, подхванали пак всекидневния си живот, леко се отпускат при мисълта, че могат да пазаруват в чужбина.

"Наистина се нуждаем сега от лекарства, храни и хигиенни средства, за да си оправим положението, а то е доста трудно", обяснява 32-годишната Дариана Гиверт, която работи в здравния сектор.

По същия начин реагира Агустин Салас, 65-годишен инженер в гражданското строителство, според когото властите вземат "много добри мерки". "Те са от полза за народа", изтъква той. Но "има нужда и от още нещо, трябва още да напреднем в тази посока."

"Не искаме трохи!"

Хиляди кубинци наизлязоха в неделя из улиците на четирийсетина градове и села от страната с викове "Гладни сме", "Свобода" и "Долу диктатурата".

В сряда вечерта кубинската журналистка Йоани Санчес, директор на опозиционното онлайн издание 14yMedio, написа в Туитър: "Не искаме трохи, искаме свобода и я искаме сега!". Туитът бе споделен над 3000 пъти.

Според дисидента Мануел Куеста Моруа, основател на платформата Cuba en Plural, настояваща в страната да бъдат разрешени и други партии, правителствените изявления са "реакция под натиск, закъсняла, но мисля, че е важна".

Той припомня, че през последните месеци мнозина поставили мирни искания да бъдат облекчени всекидневните трудности на кубинците . . . но едва след протести, при които загина човек, десетки бяха ранени и стотици - задържани, правителството се огъна.

Освен освобождаването на храните и лекарствата от вносни мита, властите обявиха, че премахват тавана на заплатите в държавните предприятия и разрешават временно жителите на страната да се местят в други градове, където да използват своята "либрета", книжка с купони за храна - нещо невъзможно досега.

"Недоволство"

"Това не бива да засенчва дълбоко политическия характер на исканията на демонстрантите от 11 юли, които правителството на Куба трябва да чуе", предупреждава дисидентът, също арестуван по време на митингите и освободен в понеделник: "Защото всички демонстранти, особено най-младите, искаха свобода, свобода на изказа, демократични промени и нещо много важно - преки избори за президент на страната".

Според икономиста Омар Еверлени Перес тези първи мерки са "твърде позитивни", тъй като "ободряват донякъде хората", принудени всеки ден да стоят часове по опашки, за да имат какво да ядат и с какво да се мият, а не минава и ден, без да им спре токът.

Той обаче подчертава, че протестиралите в неделя са били различни: "Имаше изпаднали в отчаяние, дошли да кажат на правителството: "Вижте как прекъсва токът, вижте какво става", а други групи искаха свобода. . . Събраха се хора, недоволни от едно или друго нещо, които искаха това да се знае".

Той препоръчва властите да стигнат по-далеч в икономическата сфера, например да разширят освобождаването от мита, което да обхване и търговския внос на заетите в частния сектор, или незабавно да разрешат дребния и среден бизнес, което правителството смята да направи до края на месеца.

"Очакват се нови мерки, защото сегашните, макар и много позитивни, не стигат дотам, че да намалят мащаба на недоволството", смята той.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #5

    Кои и колко са тези кубинци, на които им е разрешено да пътуват в чужбина,а им е било забранено да се местят от град в град?

  2. Г. Димитров
    #4

    М-да, и на нас ни "разрешаваха" да купим по 30 бона за Кореком годишно, когато Владко Живков пръскаше милиони в казината на Монте Карло.. Помним я тая песен, революционна...

  3. асен
    #3

    гнусната комуняшка диктатура трябва да бъде пометена!

  4. ImBlack
    #2

    Доказано от многократните опити е, че комунистическата диктатура с малки изключения във върхушката винаги прави всички еднакво бедни и никога еднакви богати!

  5. ImBlack
    #1

    За да съществува комунизмът трябва неизчерпаем ресурс, който да го издържа, а такива няма!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.