Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева атакува съда след критиките за антикорупционния закон

3 коментара
Меглена Кунева, снимка БГНЕС

Вицепремиерът Меглена Кунева предпочете да нападне съда, вместо да отговори по същество на критиките към лансирания от нея Закон за борба с корупцията по върховете на властта.

Преди два дни Върховният касационен съд излезе с позиция по законопроекта, в която се казваше, че той "отваря врата за произвол, неправомерен натиск, политически атаки и популизъм".

Опасенията на върховните съдии са свързани с концентрацията на огромна репресивна власт, която ще работи с неясна правна терминология. Магистратите посочват конкретно термина "необяснимо богатство" и възможността Бюрото да започва проверки по анонимни сигнали.

Върховните съдии допълват, че в закона не е обяснено ясно какво точно се разбира под "корупционно поведение", а в същото време и дума не се отваря за търговията с влияние.

Меглена Кунева отговори с контраатака към съдиите.

"Има много критики, които са отправени към съдебната власт и които с голяма болка отбелязвам, защото това е лицето и авторитета на държавата. Ако аз бях на мястото на колегията, по-скоро бих използвала всички възможности да се изчисти името на тази достойна професия", каза вицепремиерът, която е и образователен министър.

По думите ѝ магистратите трябва да отговарят на същите стандарти, на каквито и останалите лица на високи публични длъжности. Тя обясни, че бъдещото Антикорупционно бюро (което ще се създаде с този закон – б. ред.) единство ще може да прави задълбочени проверки на имуществото на магистратите.

Меглена Кунева защити по същество единствено въвеждането на проверките по анонимни сигнали.

"Ако отворите страницата на ОЛАФ на ЕК ще видите разписан прототипа на това, което ние направихме в нашия закон. Там също боравят с неподписани сигнали. Дали един сигнал ще бъде хвърлен в кошчето с всички доказателства за това, че има конфликт на интереси или не, е решение, което трябва да вземе обществото и държавата", коментира вицепремиерът.

Съдиите обаче критикуват анонимните сигнали като част от цялостния пакет на закона "Кунева", а не пред скоби.

В последните дни Меглена Кунева и другите фактори в "Движение България на граждани" предпочитат да нападат съдиите, вместо да защитят проекта си за закон. Покрай това те пропускат факта, че антикорупционният проект се критикува и от авторитетната неправителствена организация Програма "Достъп до информация" (ПДИ), в която няма нито един магистрат. Аргументите на ПДИ и на върховните съдии са почти идентични.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станиславчо
    #3

    ... пое по пътя на Цветанов тя.

  2. Schopenberg
    #2

    Бъдете снизходителни към Кунева. Мисленето не ѝ е силата. Глупостите, които напоително плещи, са ѝ написани и втълпени от слугинчето на Монтерей - Даниелчо.

  3. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.