Евентуална подкрепа от България на втора резолюция на Съвета за сигурност за Ирак може да забави преговорите с Европейския съюз, заяви министърът по европейските въпроси Меглена Кунев в предаването "В десетката" по bTV.
На въпрос има ли опасност, ако на България се наложи да заеме страна в Съвета за сигурност към ООН и да подкрепи категорично резолюция, която би развързала ръцете на САЩ и техните съюзници за война в Ирак, това да навреди на преговорната позиция на България с ЕС, Кунева отговори, че при всички случаи има опасност това да забави преговорния процес.
В петък при завръщането си от Гърция тя изтъкна като причина за забавянето на преговорите фокусирането на Европейския съюз в проблема с Ирак, вследствие на което процесът на разширяването вече не е акцент.
"Не би трябвало двустранните политически отношения да се отразяват върху този процес, но е напълно възможно, защото целият процес на интеграция преминава и през двустранните отношения. Колкото и това да изглежда абстрактно това, действително е така и с всяка изминала преговорна позиция все по-силно се усеща", каза днес Меглена Кунева.
Тя обаче не очаква проблеми с по-дългосрочен ефект. "Възможно е нещата да бъдат забавени, но накрая ще завършат добре. Европа ще се убеди и ще се примири с различието, ще го разбере по-добре и ще успее да го употреби, така че да бъде най-накрая добре за всички", каза Меглена Кунева.
Според нея България трябва да търси това, което може да обедини европейските страни при евентуална нова резолюция за Ирак.
По думите ѝ едно различно гласуване на европейските страни ще постави в изключително затруднено положение самите тях. "Аз не мисля, че има печеливш ход извън този европейските страни да обединят своето мнение. В противен случай, независимо къде ще стои България, това просто е лошо за целия Европейски съюз", допълни Кунева.
На въпрос как ще коментира тезата на западни информационни агенции, че руският президент Владимир Путин, който е на посещение у нас, ще оказва натиск върху България за по-балансирана позиция - по-близка до тази на Русия и на Франция, по кризата с Ирак, Кунева отговори: "Не мисля, че натиск е думата, която аз специално бих приела и която бих подкрепила." Страната ни трябва да прецени внимателно своите интереси, стабилността и дългосрочността им. В този смисъл и двете неща са еднакво важни - и членството на България в НАТО, и членството на България в Европейския съюз, каза Кунева.
По думите ѝ процесът на реформите, който се извършва в България от години, е белязан и от двете цели, но много по-дълбоко от европейската интеграция, която означава дълбока реформа на държавата.
"Не мисля, че с натиск може да се реши каквото и да било в тази ситуация и България не бива да бъде поставяна в ситуация да избира между приятели", допълни Меглена Кунева.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.