Случаи като този с изчезналите два тефтера с политически поръчки, собственост на подсъдимия бивш председател на комисията по конфликт на интереси Филип Златанов, както и липсата на избор на ръководители на Върховния касационен съд (ВКС) и на Инспектората към ВСС (ИВСС), ще се отразят отрицателно на доклада на ЕК за България.
Това коментира в Брюксел пред журналисти вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева.
Тя посочи като непосредствени задачи провеждането във ВСС на професионален и прозрачен избор на председател на Върховния касационен съд (ВКС) и на главен съдебен инспектор - от Народното събрание, както и постигането на консенсус за съдебната реформа.
"Когато покажем резултати, при достатъчна стабилност и достатъчно политическа воля, можем да се освободим от този механизъм, който тегне над икономиката ни. Ако имаме аргументи, ще успея да убедя нашите партньори, че България е направила достатъчно", добави Кунева.
Според нея ако Механизмът по сътрудничество и проверка отпадне за България, това ще доведе до повишаване на инвестициите. Евентуалното ни влизане в Шенген пък би довело до ръст на БВП, смята вицепремиерът.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.