Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева: В парламента има коалиция на нежелаещите да се борят с корупцията

9 коментара
Кунева: В парламента има коалиция на нежелаещите да се борят с корупцията

В парламента се създаде коалиция на нежелаещите да се обсъждат антикорупционни политики, коментира в понеделник вицепремиерът Меглена Кунева по повод петъчните скандали в Народното събрание. В последния ден от парламентарната сесия всички формации без Реформаторския блок решиха дружно да оставят ключовия Закон за борбата с корупцията по върховете на властта на трупчета до есента.

По същото време ДПС се обяви официално против закона, с който трябва да се създаде Бюро за борба с корупцията и нови форми за отчетност на политиците и магистратите.

"Да влезе антикорупционният закон в пленарна зала в последния ден, и то да му се отдели час и половина, означава, че той не е приоритет на Народното събрание", каза Кунева пред Нова телевизия в понеделник.

Според нея в Народното събрание се е получила коалиция на нежелаещите да се обсъждат антикорупционните политики, въпреки че законът е добре написан и съобразен с най-добрите европейски практики.

"Пропусна се да се демонстрира политическа воля и това ще бъде отразено чрез липсата ни на картата на добрите европейски практики (в борбата с корупцията - бел.ред.)", обясни вицепремиерът.

Кунева допълни, че отлагането на закона за есента ще направи работата с европейските партньори на България по-трудна.

"Идеята, че това е екзотичен закон, закон - политическа бухалка е невярна", каза тя по повод критиките на ДПС. Вицепремиерът обясни, че няма да се уплаши от коалицията на нежелаещите в парламента и няма да преработва или окастря текстовете в закона.

Скандалът около антикорупционния закон съвпадна с напрежението около коалицията между ГЕРБ и Реформаторския блок. Първо съпредседателят на реформаторите Радан Кънев обяви, че "ако мнозинството ГЕРБ/ДПС/АБВ се запази и атаките срещу РБ продължат, трябва да сме готови за нови избори". Той обяви, че при това положение трябва да се предоговори управляващата коалиция. Отговорът на Цветан Цветанов беше, че и в ГЕРБ са недоволни от поведението на Реформаторския блок и допусна възможността да се намалят министерските кресла за партньорите в управлението.

Според Кунева е безпредметно да се обсъжда в парламента темата за промени в състава на Министерския съвет, защото Бойко Борисов носи отговорност за министрите, а той не се е изказвал по въпроса.

Вицепремиерът каза, че Реформаторският блок ще иска свикване на Съвета за развитие, който да разпише пътната карта, сроковете и отговорностите за провеждането на необходимите реформи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    РАДАН:Отхвърлянето на антикорупционния закон е изключително лош политически знак към българските граждани и европейските партньори, но най-вече към инвеститорите - местни и чужди - от които очакваме да разкрият бизнес, производства, работни места...
    Законът предвиждаше въвеждане на единия елемент на румънския антикорупционен модел (за другия - независим антикорупционен прокурор, нямаме съгласие дори от ГЕРБ).
    Ако става дума за сговаряне между всички фракции извън ГЕРБ и РБ (въпреки прокламираните

  2. Александър Борисов
    #8

    Най-накрая ножът опря до кокълът и ДПС не издържа! След като лицемерно се присъедини към реформиране на закона,сега змийски се извъртя срещу него.За да оправдае руските пари,с които години беше помпан до размерите на огромен кърлеж,яко впит в толкова градове и села из България. Но, и това е позиция,до която се стигна след много години.Скоро идва и Видов ден!

  3. Kiril Kovatchev
    #7

    След падането на тоталитарния режим в България за съжаление не се проведе лустрация. Така се позволи на партийната номенклатура и на държавна сигурност да ни управляват и до днес в една мафитско политическа симбиoза. На политическата част от тази симбиoза, Кунева и казва коалиция на нежелаещите. Враговете на българския народ седящи в българския парламент няма да направят нищо хубаво за страната без натиск от улицата. Брюксел можа да поставя изисквания за реформи, но без натиск от народа, няма как тези промени да се случат.

  4. Pilgrim
    #6

    Като се накрадоха и осигуриха рода до седмо коляно сега "антикорупция". Образували дело срещу някакъв пишман-прокурор от Хасково!- ГОЛЯМА НОВИНА!Тази Кунева не се кротна най-после, а си сменя цвета като хамелион,няма ли да я пенсионират!

  5. BLM
    #5

    закон - политическа бухалка Може и така да се каже. Законът е против корупцията. Д(П)С е партия на корупцията и корумпирани личности. Следователно законът е против партията Д(П)С. "ДПС се обяви официално против закона" Че как иначе? Коалицията се допълва от БКП/БСП, АБВ..ЮЯ и други конгломерати на "успели бизнесмени", които се създават и разпадат според паричните потоци - Бареков, БДЦ ... Недейте иска избори, пък когато все пак има, не ходете да гласувате.

  6. Гармиш
    #4

    А толкова сериозен закон и политика оставят ли се за последния ден другарко Кунева?

  7. daskal
    #3

    Звучи като виц. Все едно глутницата вълци да се бори срещу месоядството.

  8. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #2
  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Нежелаещите да се обсъждат антикорупционни политики, отдавна свикнаха да дават и взимат, харесва им харченето на народна пара, не само за лукс , а и за манипулиране гражданите и купуването на гласовете им -власт. Освен, това мафиотите са алчни жестоки , но тъпи и затова трябва да плащат големи пари на знаещи наемници, които им мислят схемите. Така се формира цяла прослойка-"заедно в корупцията ,като свински черва" или "без корупция не можем да папаме".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.