
Вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева най-вероятно няма бъде номинация на парламентарната група на Реформаторския блок за министър на образованието, тъй като около 10 от всичките 23 депутати от Блока няма да я подкрепят. Според правилника на групата номинирането на министри става с 2/3 мнозинство. Това се разбра в понеделник късно вечерта след заседанието на Гражданския съвет на РБ.
Петимата депутати от гражданска квота в РБ ще гласуват „въздаржал се”, вероятно така ще постъпят и депутатите от ДСБ, според информация на Mediapool.
Това не означава, че Кунева няма да бъде избрана за министър, тъй като премиерът Борисов вече обяви, че ще внесе кандидатурата ѝ в парламента за гласуване в сряда. Той може да я предложи от свое име.
След среща Гражданският съвет на РБ разпространи становище, че няма да подкрепи ничия номинация, която не е минала на изслушване пред съвета. Така Кунева събира едва 13-те гласа на СДС, БЗНС, ДБГ и НПСД в парламентарната група. Те обаче не са ѝ достатъчни, за да бъде официална кандидатура на РБ.
"До този момент пред Гражданския съвет не е представена кандидатура за министър на образованието и науката и концепция за управление на сектора, съгласно принципите и процедурите за номиниране на кандидатите за изборни длъжности приети от Реформаторския блок. Народните представители на Реформаторския блок от гражданската квота ще гласуват “въздържал се” за всеки кандидат непредставил концепция и неполучил одобрението на Гражданския съвет", се казва в позицията на петимата депутати.
В петък Изпълнителният съвет на РБ одобри кандидатурата на Кунева, но в гласуването не участваха ДСБ, които излязоха в опозиция, както и депутатите от гражданската квота, които изрично поискаха да се консултират с Гражданския съвет. Останалите партии в РБ се съгласиха да изчакат консултациите и заседанието на парламентарната група за издигане на номинацията бе насрочено за вторник.
Премиерът Бойко Борисов също обеща да изчака колкото е необходимо, но изненадващо, след среща с Кунева, обяви предварително, че внася кандидатурата ѝ за гласуване още в сряда. По информация на Mediapool, за да се запази целостта на РБ, част от депутатите на ДСБ и гражданската квота са декларирали, че не искат да бъдат броени в кворума и ще отсъстват от заседанието на групата във вторник. По-късно се разбра, че все пак ще присъстват и ще гласуват „въздържал се”.
Сега Борисов трябва да реши дали Кунева да е негова лична номинация, а не на РБ. Другият вариант е министър-председателят да даде нова отсрочка на РБ, докато намереят единна кандидатура.
ПФ очаква от Кунева предложения за патриотичното възпитание
Съпредседателят на ПФ Влаери Симеонов заяви, че решението ще бъде взето в понеделник, след като депутатите от групата обсъдят с Кунева промените в сектора. "Oсвен по учебните програми, ние ще поставим въпроса на Кунева какви промени мисли да прави по посока на патриотичното възпитание, по посока на общото, заложено в програмата за стабилно управление изискване за възпитаването на децата в дух на родолюбие, защото до момента не виждаме някаква промяна в тази посока", каза той.
ПФ очаква да чуе и позицията на Меглена Кунева по отношение на кадровите назначения и уволнения именно във втория ешелон в МОН, който подготвя учебните програми вече десетилетия. "Това са тримата заместник-министри, на първо място. Ще искаме да чуем нейното мнение по отношение на тези лица, които бяха реалните, истинските причинители на скандала, на който бяхме свидетели", посочи Симеонов, визирайки обсъжданите промени в учебното съдържание по история.
ДПС заяви, че няма да подкрепи никаква кандидатура за нов министър на образованието по политически причини. "Ние няма да подкрепим не само кандидатурата на Меглена Кунева, а на който и да е кандидат, защото още в началото на мандата сме заявили, че формулата на това управление е неподходяща", каза Хасан Адемов в понеделник пред БНР.
Танев си отива заради учебни програми, подготвени от първия кабинет на ГЕРБ
Отиващият си Тодор Танев е седмият министър на образованието и науката от юли 2009 г., когато започва мандатът на първото правителство "Борисов". Той бе излъчен за поста като кандидат от Гражданската квота на Реформаторския блок.
Министър-председателят му поиска оставката миналия петък "заради системно проявяващите се проблеми в министерството и сектора", според съобщението на правителствената пресслужба.
Проблемите, за които става дума, са манипулираните скандали около новите учебни програми за за IІ и VI клас , публикувани за обществено обсъждане преди десетина дни, в които някои видяха опит за заличаване на националната идентичност заради отпадане и разместване на произведения и поради неоснователни твърдения, че терминът “робство“ в учебниците по история се заменя със “съжителство“.
Борисов се възмути, че се “правят промени в образованието, които преди това не са подложени на широко обществено обсъждане“. Програмите обаче са дълго обсъждани с учителската общност и макар да са публикувани официално сега, те се подготвят отдавна във връзка с новия закон за училищното образование.
Всъщност проектите, заради които си отива министър Танев, са писани по времето на Сергей Игнатов (министър в първия кабинет на ГЕРБ). Тогава за учебните програми в МОН отговаряше Милена Дамянова от ГЕРБ, която сега оглавява комисията по образование в парламента.
Заради почти същите програми през 2013 г. на същите атаки беше подложена и Анелия Клисарова, образователен министър в правителството на Пламен Орешарски, която от своя страна хвърли вината за тях на правителството на ГЕРБ.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент