Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева защити правото на посланиците да обсъждат борбата с корупцията

7 коментара
Кунева защити правото на посланиците да обсъждат борбата с корупцията

Вицепремиерът Меглена Кунева защити в събота правото на западните посланици да участват в публичното обсъждане на борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Изказването ѝ става факт ден, след като депутати т БСП, „Атака“, Патриотичния фронт (ПФ) и АБВ разкритикуваха позицията на общо 14 дипломати, в която се посочваше, че отхвърлянето на проекта за антикорупционен закон е лош знак към западните партньори на България.

„Само след няколко месеца държавите-членки, техните представители в Брюксел, ще говорят по оценка как България се справя в областите правосъдие и антикорупция. Естествено те ще питат посланиците си в страната и ще вземат предвид тяхното мнение. Както виждате, нито една европейска страна не премълчава, когато нещо се случва – било то в Унгария с бежанците, било то при други проблеми в Италия и т.н.”, коментира Кунева по време на посещението си във Велико Търново.

По думите ѝ Европейската комисия налага санкции на всички държави-членки, които нарушават законодателството.

„Идеята, че се случва нещо безпрецедентно, когато реагират посланици, е вярна, само дотолкова, доколкото наистина да излизат европейски посланици и да казват: „Направете нужното за борбата с корупцията”. Това е рядко срещано, но е рядко срещано, защото държавите сами припознават своята лидерска роля”, допълни вицепремиерът.

Тя увери, че в управляващата коалиция няма разколебаване по отношение на проекта за антикорупционен закон. Отрече и да се чувства бламирана от парламента.

„Ясно е, че се правят в различна степен отстъпки. Някои биват наречени исторически компромис, но все пак има едно ниво, до което трябва да е ясно, че оттам нататък е минат санитарният минимум. Аз съм доволна, че този закон беше много твърдо подкрепен от РБ и от ГЕРБ. Това в крайна сметка е наистина управляващата коалиция, с всички отговорности, които произтичат от това“, каза още Кунева.

Според вицепремиера приемането на този закон е от изключително значение за България, тъй като „начинът да направим държавата равна на средноевропейска държава, е като е ясно, че добрите печелят, а лошите биват държани встрани“.

„Това е много сериозно предупреждение към всеки, който има достъп до власт. Било то политическа, било то финансова, било то да знае, че ако работи в чувствителни сфери като здравеопазване, като образование, че ще е обект на този закон. Този закон не е за вас, не е за вашите съседи. Този закон е за 10 000 души в държавата, но много важни 10 000 души. Така че ако се говори за анонимни сигнали или как сме щели да си пребием съседите, това е лъжа“, обобщи Меглена Кунева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #7

    "Джон Болтън, посланик на САЩ в ООН от 2005 до 2006 година заявява: „Считам, че ние имаме право да се защитаваме със всички средства, включително със смяна на правителства в други държави, ако това е необходимо.“ Заявлението е в отговор на въпроса: „Могат ли САЩ да свалят демократично избрано правителство на друга държава, ако то води политика, неустройваща САЩ?“ http://mejdu-redovete.com/сащ-може-да-сменя-правителства-извоюв/

  2. Atanassov
    #6

    Европейски Закон за корупцията трябва да има.България го хармонизира с националното законодателство и циркът приключва. Кунева е номенклатурно тролче,което трупа точки върху абсурда половината от един и същ отбор да защитава закона,а другата половина да го отхвърля. ДПС, БСП, АБВ, ПФ участват в създаването на корупционна среда, която сега интерпретират от позицията на либерално-демократични възгледи.Изход: смяна на политическата система от постсоц-КГБ тип!

  3. Аман от простотии
    #5

    "Този закон не е за вас, не е за вашите съседи. Този закон е за 10 000 души в държавата [...] Така че ако се говори [...] как сме щели да си пребием съседите, това е лъжа.“ Ясно, значи ще пребиваме десет хиляди души. smile emoticon
    "Това е много сериозно предупреждение към всеки, който има достъп до власт." Точно така е, само предупреждение, знак или други чиновнически думи, които маскират липсата на ефективни действия и реално правосъдие.
    "Добрите печелят, а лошите биват държани встрани." Това

  4. Приморски
    #4

    Колко срамно е това чуждите хора да ни защитават интересите защото за нас е толкова трудно да приложим закона и вкараме в затвора душманите на българския народ. Какъв позор да оставяме руската агентура и пета колона да граби народа.

  5. Илиев Пешо
    #3

    тролчето зайче, значи вицът оправдава намесата във вътрешните работи на България от чуждите посланици? Споменавайки бай Тошео - как би реагирал, ако подобно заявление беше дошло от руския посланик? А това, че си готов да приемеш намесата във вътрешните работи на България на лица, които по една конвенция нямат право на това те поставя в една редица с "йес-сър"-овете. Както написах - могат да обсъждат, но не и публично.

  6. Знайко
    #2

    Тролче, помниш ли вица за прекия телефон на бай Тошо с Кремъл, който имал само слушалка? А що се касае до посланиците на страните от ЕС - напротив, би ми се искало да са по-настойчиви в подканянето да вземем мерки срещу корупцията, която съсипва всички ни. И тебе, в това число.

  7. Илиев Пешо
    #1

    Разбира се че имат право - тихо с представители на някое министерство и помежду си. Публични заявления от лица с дипломатически статус са си намеса във вътрешните работи. Позицията на Кунева е разбираема - все пак тя и още някой са познати като "йес-сър" при преговорите с ЕС преди няколко години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.