Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Купувачът на ЕРП-Пловдив ще участва и в конкурса за газификацията на града

0 коментара

Австрийската фирма EVN, която бе одобрена за предпочетен купувач на електроразпределителните предприятия Пловдив и Стара Загора, ще участва и в конкурса за газификация в пловдивския район "Тракия" през септември т.г.

Това стана ясно след среща на купувачите на двете дружества от югозападна България с кмета на Пловдив Иван Чомаков.

EVN е представила проекта си за снабдяване с природен газ. От австрийската фирма са изчислили, че газифицирането ще струва на всяко домакинство по 5000 лв., предаде БНР

Пред пловдивския кмет австрийската компания е декларирала интереса си и към останалите комунални услуги в града.

В коментар пред БНТ министърът на енергетиката определи като изключително сериозни фирми и тримата одобрени от правителството потенциални купувачи - чешката CEZ за пакет "Западна България", включващ ЕРП - София, ЕРП - София област и ЕРП - Плевен; австрийската EVN за пакет "Югоизточна България", включващ ЕРП - Пловдив и ЕРП - Стара Загора и германската EON за пакет "Североизточна България", включващ ЕРП - Варна и ЕРП - Горна Оряховица.

Общо за продаваните 67% от седемте електроразпределителни дружества държавата ще получи 693.2 млн.евро, което бе оценено като най-успешната приватизационна сделка в България досега и една от най-успешните в бранша в Югоизточна Европа.

Милко Ковачев посочи, че немската ЕОN е най-голямата частна енергийна компания в света. Сред първите седем в бранша е и австрийската EVN, която е мултиютилитис компания и освен с електроснабдяване се занимава и с други комунални услуги - газоснабдяване, водоснабдяване и други. Чешката CEZ, спечелила най-атрактивния пакет, бе определена от Ковачев като изключително динамична компания, вторият износител на електроенергия в Европа.

По думите на Ковачев, и спечелилите, и загубилите кандидати за ЕРП-та са заявили еднозначно, че приватизационната процедура е била изключително честна, открита и прозрачна. Той не очаква усложнения и съдебни спорове по сделките.

До октомври т.г. трябва да бъдат подписани договорите и да се извърши плащането и прехвърлянето на акциите на новите собственици.

Енергийният министър повтори, че най-важните параметри са уточнени предварително и не подлежат на договаряне. По думите му, предстоят да бъдат уточнени малко детайли по текста на приватизационните договори, които не били съществени. Затова и Ковачев не очаква сериозни проблеми в хода на предстоящите преговори.

Като пример за предстоящите преговори той посочи, че ще се уточнява размера на ескроу-сметка, в която купувачът ще задържи част от обещаната цена, както и продължителността на задържане. Това се прави, за да се гарантира новият собственик при откриването на скрити задължения на купеното дружество на по-късен етап.

В същото време министърът посочи, че за първи път в това отношение българската държава постига равнопоставеност на ангажиментите, защото освен ескроу-сметка има и задължение на компаниите-купувачи да открият акредитиви.

Ковачев определи като изненадата на завършилата процедура отпадането на "Енел", тъй като италианската компания вече е показала стратегическия си интерес в енергийния сектор и в България, и в Югоизточна Европа. Министърът предположи, че може би "Енел" е бил подведен от доста по-ниските цени, на които е придобил електроразпределителни дружества в Румъния.

От чешката компания CEZ изразиха нескритото си задоволство от резултата на конкурса. Най-висока оферта за пакет "Западна България" даде австрийската EVN, но тя бе класирана на първо място за Югоизточния пакет и с втората си по размер оферта чешката компания спечели ЕРП-София. От компанията коментираха, че агенцията за приватизация и енергийното министерство са успели да организират изключително добра и прозрачна процедура. От CEZ потвърдиха предварително обявения си интерес и към раздържавяването на ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобов дол и Топлофикация Русе.

Валтер Холефелдер от немската "EON енерги" също изрази задоволството на компанията, спечелила ЕРП - Варна и ЕРП - Горна Оряховица. Той отбеляза, че крупната частна компания има голям опит в преструктурирането на подобни електроразпределителни дружества както в източните части на Германия, така и в Унгария, Словакия и Чехия.

Говорил на ЕОN в Дюселдорф коментира пред Би Би Си, че това е важна стратегическа стъпка за концерна, защото България е най-развитата енергийно страна в Югоизточна Европа. "За нас България има такъв потенциал на пазара на електроенергията, какъвто за автомобилната индустрия има например Чехия", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.