Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Купуваме лиценз и за производството на калашници?

35 коментара
Купуваме лиценз и за производството на калашници?
България има намерение да сключи с Русия лицензионен договор за производството на стрелково оръжие, включително и на автомати “Калашников”, съобщи в четвъртък ИТАР-ТАСС.

Според агенцията, която не посочва източник на информацията си, срокът на договора ще бъде 5-годишен. Той ще регулира и производството в България на автоматите “Калашников”. Пакетът документи, определящ сътрудничеството на България и Русия във военно-техническата сфера, трябва да бъде готов до планираното за началото на май посещение в Русия на българския министър-председател.

Агенцията припомня, че представители на военното и политическото ръководство на Русия нееднократно са обвинявали страни от Източна Европа, членове на бившия Варшавски договор, в “интелектуално пиратство” и производство на съветска военна техника без лицензи. Най-остри критики са били отправяни към България, че с производството на калашници подбива руския пазар на това оръжие в трети страни.

В последните десет години Русия периодично поставя въпроса за лицензите за производството на стрелкови оръжия у нас. През 2005 г. двете страни се разбраха да започнат преглед на лицензите и да се подготви споразумение за тези, които българския военно-промишлен комплекс иска да продължи да използва.

В документите, които от месеци се подготвят от експерти на българската и руската страна и които трябва да са готови до края на април, вероятно ще бъде записано, че българските оръжейни заводи ще запазят около 50 лиценза от над 600. За десет производства, между които и именно на автоматите от типа “Калашников”, държавата ще претендира, че не трябва да плаща, тъй като лицензите за тях са дарени от бившия Съветски съюз.

Предвижда се отделните оръжейни компании сами да договарят цената на разрешенията за производство на оръжие и боеприпаси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васко
    #37

    е копитрана от АК-то..Дори М-16 е спо-близка система до АК, отколкото АК до Щурмгевера 44.В АК-то (както и М-16) затварянето на затвора се осъществява чрез завъртането му около надлъжната ос, а при Щурмгевера е чрез заклинване с пропадане на задната част на затвора малко надолу.При движението на рамата при АК-то затворът се завърта и така се отключва, а при СТГ-то затворната рама повдига задната част на затвора и така го отключва.Системите са съвсем различни.Колкото до твърденията на някои места,

  2. orm
    #36

    но карабината им си я бива.Сайта потвърждава писанията, че след като се отказаха от 7,62 в началото на 60-те,някои членове на НАТО са го "преоткрили" през 90-те.Много ми хареса HK G36.Какво ще кажеш за спекулациите,че Калашников е копирал АК от Stgw45?http://securityarms.com/20010315/galleryfiles/1900/1992.htm

  3. Васко
    #35

    това 7.62х51 НАТО се води междинен патрон според НАТО, а 7.62х54R се води винтовъчен според руските стандарти.

  4. Васко
    #34

    ето:http://handgun.kapyar.ru/page.php?pg=832 - Енергия - 2920-4466 в зависимост от моделатова е стандартният патрон за Драгунов, като стандартно Драгуновия е http://handgun.kapyar.ru/page.php?pg=831 -3276 - джаула - излолзва се в FN FAL, AR-10 (автомат преди да се въведе М-16) стандартния 7.62 НАТО.

  5. orm
    #33

    Нали виждаш линковете, знам и за АК и за модифицираните модели на М, но спорът тук се водеше конкретно за АК-47 и М-16. Ти сериозно ли говориш за НАТО 7,62мм, че има енергията на СВД?Дай линк, че това съм го пропуснал.

  6. Васко
    #32

    от 20-на години се изтегля от въоръжение от доста армии и се заменя с модернизирани версии, които са имат доста по-добра групираност (един български оръжеен изобретател е направил компенсатор за АКМ, който увеличава групираността 4-5 пъти).Колкото до мерните прибори - диоптричния (на М-16 и М-4 - дупка вместо мерника на АК) е по-добър за точна стрелба, но дори и при лек сумрак с него нищо нормално неможе да се види. "Червената точка" в масовия вариант върши работа на около 200м - над това разстояние

  7. orm
    #31

    колко си прав."Москвич" найстина е революционен автомобил.Спечелил е световни конкурси в два класа - за най-бърз трактор и за най-лек танк.Оттам откъдето може да мине той, не могат да минат и последните модели джипове.

  8. orm
    #30

    въпросът "коя е по-добра?", зависи изцяло от избора на стратегия и тактика от военното командуване. М-16 е проектирана за по-точна стрелба на далечно разстояние, по-сложна е като механизъм и изисква дълъг период на обучение за "правилно" боравене с нея.Мерника и мушката и са по-прецизни от на АК и това и гарантира по-голям брой попадения в цел над 200 м.Това означава, че е предназначена за професионални армии. АК е предназначен за "масова употреба", има прост и надежден механизъм, не изисква специфични

  9. Васко
    #29

    винтовки в редицата на автоматите.Пълно е с глупости в писанието ти..Ак-47 по дефолт има 30 партонен пълнител, а за 5.46 има и 45 патронен. Има "изгъзици" за 100 патрона за 7.62.Единия ранявал, другия убивал - стандартния американски 5.56 има по-голям шанс да убие човек, отколкото 7.62. Друг е въпросът, че НАТОвския стандарт е белгийския 5.56 патрон.Базови H&K е със стандартни НАТОвски междинни патрони 7.62мм, т.е. аналога на руските 7.62, от който се различават по енергия, а има и модели под 5.56,

  10. orm
    #28

    и мисля, че е време да се включа. Първо искам да се спра на това що е патент и какво е лиценз.Накратко патента предоставя правната закрила на дадено изобретение.Лиценза се опира на законите за авторско право в различните държави, според които единствено авторът на дадено интелектуално творение може да разреши ползването, разпространението и/или промяната на това творение. В случая с АК СССР е патентовал не само частите на изделието, но и принципите на действие и начина му на производство.На практика

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.