Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Купуването и продаването на гласове подкопава доверието в избирателния процес

Сред препоръките е и даването на високи постове за опозицията в избирателните комисии

4 коментара
Купуването и продаването на гласове подкопава доверието в избирателния процес

Съветът на Европа определи търговията с гласове като основна слабост на проведените през октомври местни избори в България. Заключението е от приетия в Страсбург доклад за България на Конгреса на местните и регионални власти към Съвета, съобщи БНР.

Купуването и продаването на гласове подкопава доверието в самия избирателен процес, е записано в доклада за местните избори. Криминализирането на търговията с гласове се отчита като плюс, но се посочва, че са необходими още усилия за справяне с това явление.

Една от останалите препоръки в доклада е на опозицията да бъдат дадени повече възможности за достъп до ръководните постове в избирателните комисии. Друга препоръка гласи, че малцинствата трябва да могат да провеждат избирателни кампании на майчиния си език.

Според докладчика Михкел Юкхами от Естония това не противоречи на записаното в конституцията ни, че официалният език в България е български, защото във всекидневния живот, част от който са и предизборните кампании, е допустимо да се използват малцинствени езици.

Обществените радио и телевизионни станции трябва да дадат безплатно ефирно време на всички кандидати, е друга препоръка от доклада.
Неговият автор обясни, че сега само кандидатите, които могат да платят, имат възможност да стигнат до слушатели и зрители – което е недопустимо и трябва да има гарантиран минимум безплатно време при равни условия за всеки кандидат.

Докладът е препоръчителен, при неспазване на препоръките в него не се предвиждат санкции.

Критики и препоръки към изборния процес отправи и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която също наблюдава изборите през октомври. "Президентските и местните избори в България бяха проведени при спазване на основните човешки права и свободи, но обвиненията за купуване на гласове и изцяло платеното медийно отразяване на кандидатите подчертват нуждата от продължаване на реформите", заявиха от ОССЕ.

ОССЕ публикува и списък от 32 препоръки към българските власти за ключови реформи в конституцията и Изборния кодекс, сред които Централната избирателна комисия (ЦИК) да бъде с постоянно действаща професионална администрация и с независим бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #4

    Тука виждам, че някои другари препоръчват с оглед на икономии, да се намали броя на партииите, които участват на избори. Аз другари, бих отишъл и по-далеч. Въобще ние нямаме нужда от гласуване в България. Да могат да гласуват единствено българите в чужбина, като те сами си плащат примерно наемите на залите, както е било и до сега. Така хем ще ни излезе без пари, хем изборите ще бъдат по европейски стандарти. с другарски поздрав: Тодор Живков

  2. ЛАМБО
    #3

    Крайно време е мургавите данъкоНЕплатци, да бъдат ЛИШЕНИ от правото на глас Така този въпрос ще се реши от само себе си Когато циганите почнат да си плащат данъците като другите, тогава да се възтановят и избирателните им права

  3. ЛАМБО
    #2

    Обществените радио и телевизионни станции, трябва да дадат безплатно ефирно време на ВСИЧКИ кандидати, е друга препоръка от доклада.

  4. Анонимен
    #1

    Тези европейци не знаят, че ако се даде безплатно ефирно време на всички кандидати, то на следващите избори партиите ще са повече от 100. Ако се дадат и държавни субсидии за участие в избори, то броя на участниците е невъзможно да се предвиди.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.