Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Купуването на гласове остава основен проблем за изборите в България

"Като цяло" вотът бил демократичен, но има "някои нередности"

4 коментара
сн. БГНЕС

Сред всички проблеми, които наблюдателите на ОССЕ отчитат за изборите в България, с най- сериозният е купуването на гласове. Това стана ясно от обясненията на Вадим Жданович, ръководител на мисията на ОССЕ, която наблюдава приключилите избори "2в1". В типичната за докладите на организацията дипломатична стилистика, той на практика потвърди наличието на редица нарушения и проблеми при организацията и провеждането на вота.

Жданович не се нае да коментира дали образуваните 100 досъдебни производства във връзка с изборите са много или малко, но изтъкна, че по-важно е как ще приключат.

"Знаем, че има и случаи на купуване на гласове. По принцип предприемането на такива мерки би могло да се приветства, но ние очакваме да видим как ще
приключат те. За нас купуването на гласове е явлението с най-висок приоритет от всички останали, които трябва да бъдат спрени", коментира Жданович пред БНР в петък.

Той повтори констатациите, че проведените избори "като цяло зачитат основните права и свободи", но "има някои нередности".

"Като говорим за европейските стандарти и стандартите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, да кажа знаем, че има такива случаи и за нас е важно как тези случаи ще бъдат разследвани и приключени", заяви ръководителят на мисията във връзка с многобройните сигнали за нарушения и оспорване на изборните резултати.

Освен това повтори, че платените реклами на партиите в медиите са лишили гласоподавателите от възможността да си създадат ясна картина за това, което се случва. "Това отне и справедливостта при достъпа на всички участници в изборите. Разбира се, имаше и негативно отражение върху самите медии, защото ограничи възможността им да отразяват професионално предизборната кампания. Това ще бъде един от проблемите, които ще поставим и по които ще отправим препоръки", каза ръководителят на мисията на ОССЕ.

Той призна сложността и обема на работа, свързани с провеждане на избори "2 в 1" (основното и единствено оправдание на управляващите за целия организационен хаос -бел.ред), но освен това посочи недостатъци на законодателството, неадекватни реакции и липса на прозрачност в работата на ЦИК.

"Ако вземете изборната рамка например, ще видите, че в нея липсват някои неща. Няма ясен регламент за присъствието на наблюдатели - външни или чуждестранни. Наистина ние бяхме акредитирани, както и доста други наблюдатели, но това не е регламентирано в закона. Също така забелязахме и агитация на малцинствени езици. Някои действия, предприети от Централната избирателна комисия, по-скоро удължиха някои от процесите без да намерят реално решение на проблемите. Смятаме, че ефективността на ЦИК трябва да бъде подсилена чрез съществуването на постоянен секретариат. Освен това нейният бюджет трябва да се преосмисли. Има и нужда от повече прозрачност в процеса на вземане на решения от страна на ЦИК", каза Жданович.

В заключение отбеляза, че мисията на ОССЕ не е сравнявала сегашните избори с предишните. "Тези избори бяха организирани и ръководени професионално. Разбира се, има още какво да се желае. Имаше някои ограничения, налагане на определен избор върху гласоподавателите. Всички тези неща ще отбележим в доклада", каза ръководителят на мисията на ОССЕ. Очаква се докладът да е готов след около осем седмици.

Както винаги се случва с такива доклади, прочитът им в България е коренно различен в зависимост от това дали ги четат управляващите или опозицията. Както се случи и с критиките на Венецианската комисия към Изборния кодекс, шефът на правната комисия в НС Искра Фидосова (ГЕРБ) видя само позитивните констатации, а опозицията – негативните. И тъй като думата има Фидосова, законът не беше променен, независимо от отправените препоръки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Не купуването, а продаването на гласове остава основен проблем за изборите, както и въпросът защо "гласовете" горят от желание да се самопродават.

  2. Анонимен
    #3

    Каквото и да си говорим, става въпрос за пари, а с тях се купиха изборите. Ние сме банановата република в Европа, на спасението на давещите се, е в ръцете на самите давещи се! Това което се извършва в България има само отражение са мо в една дума - Геноцид! И той не е само отвътре, тук има външна яка интервенция - линията на носа на др. Цецка Цачева е най-видното потвърждение на тази достоверна констатация. И не е от изток - а от запад, духа презморски и презокеански бриз на царицата на париците!

  3. Анонимен
    #2

    Че имаше купуване на гласове, имаше. Всички партии купуват. Само че сега се получи бумерангов ефект. БСП най-много се оплаква от покупката на гласове. Тази партия първа започна на изборите 1990г. да раздава олио, захар и капачки за буркани. Сега вече се раздават пари. Бумерангът се стовари със страшна сила върху главата на БСП.

  4. Анонимен
    #1

    Дебелоглав министър-председател,дебелоглави и подчинените му!Всички са ввиновни,но не и те самите!Едно разумно предложение не приемат независимо от къде идва-отвън или отвътре.Правят напук и за какво -и те самите не знаят.Ако ввсичко не е толкова трагично,щеше да е комично.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.