Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Курилите: четири острова, които тровят японско-руските отношения

7 коментара
Курилите: четири острова, които  тровят японско-руските  отношения

Богати на полезни изкопаеми, заобиколени от води с много риба и гарантиращи на руския флот достъп до Тихия океан - четири острова от архипелаг са обект на спор между Москва и Токио, който датира още от края на Втората световна война.

Това са най-южно разположените, т. е. най-близките до Япония острови от дълга верига малки вулканични островчета - Курилите - пръснати дъгообразно между руския полуостров Камчатка на север и големия японски остров Хокайдо на юг.

Наричани в Русия Южни Курилски острови, а в Япония - Северни територии, те са част от руската далекоизточна Сахалинска област. Това са Итуруп (Еторофу на японски), Кунашир (Кунашири), Шикотан и Хабомаи.

Япония обаче и до днес включва "незаконно окупираните от Русия" острови в състава на префектура Хокайдо, както е било преди Втората световна война.

Малко история

През 1786 г. императрица Екатерина Втора претендира за суверенитет върху целия Курилски архипелаг, позовавайки се на министерски доклад, според който островите са били открити "от руски мореплаватели" и "трябва неоспоримо да принадлежат на Русия".

През 1855 г. обаче първият договор между царска Русия и Япония прокарва границата между двете страни точно преди четирите острова, най-близки до Япония.

Двадесет години по-късно, през 1875 г., нов договор предоставя на Токио целия Курилски архипелаг, включително островите северно от тази граница.

На 18 август 1945 г. съветските сили атакуват Курилите и ги анексират, включително четирите южни острова.

Оттогава Токио се обявява срещу това несправедливо според него положение, позовавайки се на договора от 1855 г. Москва пък сочи за аргумент Ялтенската конференция от февруари 1945 г., по време на която Сталин получил от американския президент Франклин Рузвелт обещанието Русия да си върне Курилите срещу включване във войната с Япония.

През 1956 г., при възстановяването на дипломатическите отношения с Япония, съветският ръководител Никита Хрушчов се ангажира да върне двете по-малки островчета - Шикотан и Хабомаи - срещу сключване на мирен договор.

Временно спрени заради подписването на договор за сътрудничество между Токио и Вашингтон през 1960 г., после възобновени след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., преговорите обаче остават безрезултатни.

Полезни изкопаеми, риболов и въоръжени сили

Въпреки че населението им днес не надхвърля според официалната статистика 17 хиляди души, тези острови са "важни от всякаква гледна точка", обяснява за АФП Валерий Кистанов, директор на Центъра за японски изследвания в руския Институт за Далечния изток.

"Те са много богати на термални води, полезни изкопаеми и редки метали като рений", използван в производството на двигатели за свръхзвукови самолети, обяснява той.

"Но най-голямото богатство" на тези острови, където се срещат топли и студени течения, благоприятстващи развитието на планктона, "са огромните запаси от риба", уточнява Кистанов.

Островите имат и стратегическо значение, подчертава той. Те гарантират постоянен достъп до Тихия океан на руските военни кораби и подводници, базирани във Владивосток, благодарение на протока между Кунашир и Итуруп, който не замръзва през зимата.

Най-сетне, пълният контрол върху тези острови защитава руското Охотско море, разположено по на север, от евентуално нахлуване на чужди подводници. 

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7

    а пък аз все забравям, че сред съседите на рУсиъ, чиито територии рУсиъ исторически току е окупирала, (Украйна, Молдова, Армения, Грузия, Китай, Монголия, Казахстан, Азербайджан, Белорусия, Полша, Литва, Латвия, Эстония, Финландия) е И Япония... На повечето места окупацията продължава (вкл. японските Курилски острови)

  2. Практик от София
    #6

    Ето какво даде Кремъл на своите съседи през последните години:

    - През 2005-а остров Тарабаров е даден на Китай, половината от остров Болшой Уссурийски и остров Болшой в района на Чита. Общо - 337 кв.м. км.
    - През 2010 г. Русия е прехвърлила половината от площ от около 175 хил. кв. км в Норвегия в Баренцово море, която тя счита за своя собствена почти 40 години. Те ги дадоха с надеждата, че Норвегия ще помогне на Русия да добива нефт и газ на арктическия шелф. Норвегия обаче се присъедини към анти-руските

  3. tim
    #5

    Вижте в streetview пуската част на курилските острови и само на няколко км от там - о. Хокайдо. Коментарът е излишен. Кой е победител и кой - победен.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  5. Гошо мъдреца
    #3

    #1 Мики, но ако Сталин, Чърчил и Рузвелт не бяха победили, нямаше да има такива животински недоразумения като тебе !

  6. [email protected]
    #2
    Отговор на коментар #1

    Е друго си беше,когато СССР и Хитлеристка Германия,правеха съвместни паради в Полша. :)))

  7. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Чърчил и Рузвелт молеха Сталин да разбие Германия и Япония. Да ги бяха победили те, без Сталиновия СССР! Тогава нямаше да има нито Курили, нито Източна Германия, нито Източен Блок!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.