Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кутия цигари изяжда 17% от дневния доход на българина

По цени тютюнът у нас е двойно по-недостъпен от средното за ЕС

6 коментара
Кутия цигари изяжда 17% от дневния доход на българина

Цигарите в България са почти двойно по-недостъпни като цени у нас в сравнение със средноевропейските нива.

Това сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) на ценовата еластичност и достъпност на тютюневите изделия.

Ценовата достъпност на цигарите в България е 1.6-1.7 пъти по-негативна спрямо средните нива за ЕС, твърдят икономистите.

Това означава, че през 2018 г. с разполагаемия дневен доход на човек от населението в България могат да се закупят 5.8 кутии цигари, докато средният европеец би купил с разполагаемия си доход 9.3 кутии цигари – почти двойно повече.

Така, една кутия цигари се равнява на 17% от дневния разполагаем доход на българина и на 10.8% от този на европееца.

"Ценовата достъпност на цигарите е доста по-ниска в новите страни членки на ЕС и конкретно в България, въпреки по-ниските цени на цигарите. Средната цена на цигарите в България е с 25-30% по-ниска от тези в новите страни-членки и наполовина спрямо средните цени за ЕС (без Великобритания и Ирландия)", посочва ИПИ.

Според икономистите за последните 10 години в ЕС има влошаване на ценовата достъпност на цигарите, която най-отчетливо това се проявява в новите страни членки, както и в южните държави – Португалия, Испания, Франция, Италия и Гърция.След 2015 г. обаче има обръщане на тенденцията, като в някои страни ценовата достъпност на цигарите се подобрява въпреки покачването на акцизите. Такъв е случаят и в България, където се наблюдава ясна тенденция за подобряване на ценовата достъпност в последните 3-4 години в резултат на добрия икономически растеж, твърди ИПИ.

Анализаторите са изследвали и как се отразява покачването на цената на тютюневите изделия върху търсенето. У нас специално потреблението силно се влияе от цената, като при по-чувствително поскъпване търсенето се свива или хората преминават към по-евтини алтернативи, включително незаконни цигари.

"Макар цените на цигарите да се удвоиха през последните 10 години, достъпността на цигарите, отчитайки и нарастването на доходите, се сви далеч по-малко - с 29%. В същия период потреблението на легални цигари спадна с 27.6%", посочват от ИПИ.

Институтът, с помощта на "Алфа рисърч", е провел социологическо проучване сред 5200 пушачи в България през март-април 2018 г. От него става ясно, че едно неголямо покачване на цените води до относително по-малко свиване на потреблението, но по-рязък ценови скок предизвиква по-сериозна реакция от потребителите. "Хората с по-високи доходи и работещите реагират по-слабо на покачванията на цените спрямо тези с по-ниски доходи и пенсионерите", посочват икономистите.

Според икономистите България трябва да защитава в ЕС политика, насочена към постепенно и предвидимо покачване на акциза върху цигарите, която да отчита промяната в доходите на гражданите. "Това означава да се предприема покачване на акцизите най-вече в добрите години, когато нарастващите доходи могат да притъпят негативните ефекти от евентуалната загуба на ценова достъпност", твърди ИПИ. В противен случай има голяма опасност от покачване на контрабандата.

Според анализ на ИПИ незаконната търговия на цигари в България е донесла приходи на криминалния свят между 2.5 до 3.5 млрд. лв. за периода 2007-2016 г. "Макар към момента нивата на незаконната търговия на цигари да са относително ниски – в рамките на 5-6% от пазара, криминалните приходи от тази дейност не са за пренебрегване, като се оценяват на 100-140 млн. лв. за 2017 г.", посочват икономистите. Те са изчислили още, че заради ограничаването на незаконния пазар през 2018 г. облагането с акциз и ДДС на тютюневите изделия ще донесе близо 3 млрд. лв. на хазната.

Догодина не се предвижда вдигане на акциза на цигарите, което значи, че те ще станат още по-достъпни в ценови план за пушачите.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Преслав
    #5
    Отговор на коментар #4

    Кое не е вярно? В Англия кутия цигари е 11£, за Канада не знам, но в САЩ бяха около 15$.

  3. boriana
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ич не е вярно.

  4. boriana
    #3

    И слава Богу. Ще кажете ама бедните имат едно удоволствие - пушенето и то му е скъпо. Тогава? Или няма бедни, защото те не се отказват от цигарите, въпреки че са им скъпи или има бедни мазохисти. Нека се откаже пушачът от цигарите и спести по 3-4 лв. на ден, това прави 90-120 лв. на месец и да види какво друго удоволствие ще си намери за тези пари. Хич не ги съжалявам.

  5. ally_mcbeal
    #2

    Ама Вие на всяка манджа сте мерудия, хеле някой път много дразнеща мерудия. Като не можете да смятате, поне не говорете глупости!

  6. т€еритория на Мики Маус
    #1

    не знам как е като %, но цигарите на запад-Англия и кАнада-са много много по-скъпи, от колкото тук!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам