Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Квалифицираните работници напускат Източна Европа на тълпи

43 коментара

Квалифицираните работници напускат Източна Европа на тълпи, пише в петък американският вестник "Интернешънъл хералд трибюн", цитиран от БТА, по повод масовата емиграция от региона към западната част на континента.

Авторът Джуди Демпси припомня, че осем източноевропейски страни се присъединиха към Европейския съюз преди три години. Оттогава инженери и архитекти, медицински сестри и компютърни специалисти напускат на тълпи, в търсене на по-добро заплащане и възможности в Западна Европа, цитира тя публикуван вчера доклад на Виенския институт за международни икономически изследвания.

Демпси отбелязва, че в резултат недостигът на работна ръка е станал толкова остър в няколко източноевропейски държави, особено в Полша, че в опит да запълнят дупките те издават специални разрешителни за работа на граждани на Украйна, Беларус, Узбекистан и Таджикистан.

Миналия месец служители на полското министерство на труда и социалната политика дори са посетили Индия и Китай, за да набират млади квалифицирани служители. Те са предприели тези пътувания след нееднократни оплаквания до правителството от компании в областта на електрониката, технологиите и строителството, че не могат да намерят достатъчно персонал, дава пример базираният във Виена институт.

Недостигът на работна ръка засяга и една от най-новите страни членки на Европейския съюз - Румъния, която се присъедини през януари, отбелязва се в доклада.

Експертите обръщат внимание, че проблемът се е засилил, след като няколко от старите членки на ЕС, включително Великобритания, Ирландия и някои скандинавски държави, са премахнали ограниченията си за гражданите на новите страни веднага след присъединяването им през май 2004 г. Смята се, че в тези западни държави сега работят 800 хиляди поляци и десетки хиляди граждани на Литва, Латвия и Естония, посочва се в доклада.

Експертите се спират и на изразените от правителствата в Източна Европа безпокойства, че е възможно липсата на квалифицирани работници да забави чуждестранните инвестиции, които спомагат за високия икономически растеж в региона.

Растежът е стимулирал потреблението и финансовите услуги, а те на свой ред са дали тласък на строителството и търсенето на жилища. Строителният сектор в Полша и балтийските републики обаче не е в състояние да отговори на търсенето, защото има прекалено малко работници, обяснява Леон Подкаминер, полски икономист от института. В доклада се отбелязва и че недостигът на работна ръка - и ниско, и високо квалифицирана, не може да бъде компенсиран от безработните.

Същевременно повечето правителства в региона не искат да увеличават заплатите поради опасения, че местните компании ще загубят предимствата си в конкуренцията със западноевропейските, пише в доклада. Друг фактор е желанието им да оставят инфлацията под контрол.

Експертите отбелязват все пак, че полският строителен сектор например започва да увеличава възнагражденията, в отчаян опит да привлече или задържи работниците си.

    

    

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пролетарий
    #45

    ами плащайте повече бе , другари бизнесмени.Нали все ревете ,че пазара трябва да определя цената.Ето ви го пазара.

  2. Peter Pan
    #44

    или намаление на данъци.По тази тема съм писал много, точно затова са и протестите на миньорите.Защото заплатата, която получават работниците е разликата от начисленото от работодателя, и това, което остава след привеждането на вноските по ДБ, осигуровки, ЗК.Защото в действителнос на всеки отделен лев от работодателя, почти 50ст. се привеждат по тези направления.Кое наложи корекцията на цената на газта, увеличението на цената на тока /нуждите на другите страни от Балканите?/, увеличението на горивата през лятото?

  3. Peter Pan
    #43

    Пролетарий, когато си назначен със заплата 500лв, ти занасяш в къщи 379 лв., а работодателят ти привежда на държавата още 180лв. Или от цялата работа срещу твоите 379лв, Орешарски получава 301лв.След това от тези 379лв Орешарски си удържа паричките за ДДС, акцизи върху горивата, цигарките, ракийката....

  4. Rossi
    #42

    А кое налага увеличение цената на хляба???

  5. info
    #41

    Naiven vupros. Ne koe, a koi. Razbira se - komunistite i chengetata. Spomniash li si kom. upravlenie v Bulgaria, pri koeto (ili neposredstveno sled nego) da ne sa skachali cenite? Samata ideia za upravliavashti komunisti, osven vsichko drugo (kato populizum, korupcia, nekadurnost,...) po princip e sinonim na inflacia.

  6. гольо
    #40

    Ало, работодателите - почти всичко вече е на Европейски цени - значи можете да плащате и сътветните заплати. А производителността е ниска заради многобройните чиновници , които държите. Тъй като те са Ваши роднини и втори братовчеди не ги уволнявате и те подбиват общо фонда раб. заплата.А и да не забравя - Поршето Кайен и манекенката /фок певицата/ струват скъпо - разкарайте ги, че не останахме бунаци вече - да работим за 200 лв.

  7. работодателите
    #39

    Заплатите в една страна се определят от ПАЗАРА - търсене и предлагане, като при недвижимите имоти. Всичките други приказки за производителност на труда и т.н. са второстепенни. Недостига на хора в БГ вече се забелязва, до 2-3 години ще има масови фалити на бандитски фирми, които няма да могат да си позволят да дават по-високи заплати. Половината родни фирми съществуват благодарение на ниското заплащане, и до 2-3 години няма да могат да си набират персонал. Един мой колега, поляк преди 2 години ми

  8. Иван
    #38

    Вместо да харчим пари за нормални заплати за български специалисти, предлагам да си внесем пакистанци, иранци, палестинци, виетнамци, индонезийци... Така де , по-евтино ще излезе на "национално отговорния български капитал".

  9. NEMO
    #37

    SKAPI BIZNESMENI, PLA6AITE PO-DOBRE NA RABOTE6ITE ZA VAS I BEZ TOVA PARITE VI SA KRADENI. NEKOI ZNAE LI NEKOI 4ESTEN BIZNESMEN?

  10. kozlodoev
    #36

    Da, ama tova kolko zaplati mogat da davat rabotodatelite zavisi direktno ot proizvoditelnostta na truda. Kogato nqkoj izrabotva produkciq s pazarna prinadena stojnost 1000 leva na mesec e absoljutno nevyzmozhno da mu plashtash 5000 leva mesechna zaplata. Nezavisimo ot tyrseneto, predlaganeto i druga bosh laf rabota. Taka che zaplatite vinagi sa limitirani otgore ot proizvoditelnostta. Kolko pod tozi tavan shte bydat veche zavisi ot tyrseneto i predlaganeto.Ne razbiram zashto hora, koito gram ponqtie si nqmat za kakvo stava duma, se izlagat po forumite.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.