Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е обяснила лично на членовете на Прокурорската колегия какви забележки има към българските магистрати, предложени за европейски делегирани прокурори. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) се председателства от главния прокурор Иван Гешев.
В онлайн съвещанието са участвали заместниците на Кьовеши - Данило Чекарели и Андрес Ритер. Участвала е и Теодора Георгиева, която е българският представител в колегиума на европейската прокуратура.
Лаура Кьовеши е съобщила на членовете на ВСС, че в Европейската прокуратура е създадена работна група за разглеждане на всички документи, изпратени от България.
Преди седмица членовете на Прокурорската колегия на ВСС изразиха недоумението си какво повече би могла да иска Кьовеши от тях.
През февруари колегията номинира десет български магистрати за европейски делегирани прокурори, но само трима бяха приети без забележки, а за други бе поискана допълнителна информация.
Шефът на кабинета на Кьовеиши Милан Ярон даде да се разбере, че това е равнозначно на отхвърляне и България трябва да предложи нови седем прокурори.
"Ние не искаме да влизаме в дискусия как да интерпретираме регламента. В писмото на Европейския прокурор се казва ясно, че българската страна трябва да номинира хора със съответния опит и отговарящи на всички изисквания за независимост и морален интегритет", коментира Ярон.
Наблюдателите коментираха, че жестът на Кьовеши е знаков към българската прокуратура и показва липсата на доверие.
Прокурорската колегия предложи трима следователи за европейски делегирани прокурори, които явно не се приемат от Кьовеши. Не се приема излъченият съдия, който не е пеналист, както и тримата прокурори от районно ниво. Прокурорската колегия във ВСС предпочита да не говори за отхвърляне, а за искане на повече информация.
Създадената работна група към европейския прокурор има за цел помагне при преценката на допустимостта на кандидатите. Комисията може да покани кандидатите за интервю, са казва в съобщението. Това е ясно свидетелство, че европейският главен прокурор има силни резерви към българските кандидати.
Спopeд пpaвилaтa нa европрокуратурата, ĸoгaтo и дoпълнитeлнaтa инфopмaция за кандидатите нe yдoвлeтвopявa eвpoпeйcĸия глaвeн пpoĸypop, ce фopмиpa paбoтнa гpyпa, ĸoятo иcĸa oщe cвeдeния или мoжe дa пoĸaни cпopнитe ĸaндидaти нa интepвю, пpeди дa пpeдcтaви мoтивиpaнoтo cи cтaнoвищe нa Kьoвeши, коментира правният сайт "Де факто".
Европейската прокуратура
Европейската прокуратура може да разследва всички измами със средства на ЕС над определен размер, включително злоупотреби с обществени поръчки. Институцията може да разследва сложни случаи на измами с ДДС в повече от една страна от ЕС.
Европейските делегирани прокурори са магистратите, които ще вършат работата на Европейската прокуратура в конкретната държава, т.е. те ще са хората на Лаура Кьовеши на терен в България. Поради това изборът на точните хора е особено важен.
Европейските делегирани прокурори няма да се занимават с българските наказателни дела, а ще наблюдават само такива производства, които са от компетентността на Европейската прокуратура (ЕП). Не е възможно прекият български шеф на делегирания прокурор да се намеси в разследване, което е от компетентността на европрокуратурата.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Oт днecкaшнoтo разяcнeниe нa бившия кoнcтитуциoнeн cъдия пpoф. Плaмeн Митeв, cтaвa яcнo, чe възpaжeниятa нa Лaуpa Кьoвeши към пpeдлoжeнитe бългapcки cлeдoвaтeли зa eвpoпeйcки пpoкуpopи тoзи път ce дължaли нe caмo нa дeжуpнaтa кoнcпиpaтивнa дeйнocт нa тaндeмa „Goвopящият Gъz - Милийoнчeвa“, кaкъвтo бeшe cлучaят c „OМO-Илиндeн“, a пo-cкopo нa бългapcкaтa мaгиcтpaткa oт Въpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд Тeoдopa Гeopгиeвa, кoятo, мaкap и cъдийкa, e члeн нa Кoлeгиятa нa Eвpoпeйcкaтa пpoкуpaтуpa, нo нe e oбяcнилa нeпoзнaтитe зa Кьoвeши функции нa cлeдoвaтeлитe в бългapcкa пpaвopaздaвaтeлнa cиcтeмa.
Ми те, като си ги знаем, май са все корумпета и от едно котило.
"Морален интергритет" трябва да е основното изискване за магистрат - практически би могло да се осъществи с индивидуални избори на всеки кандидат, по принцип не свързан политически и финансово с когото и да било. Българският гл. прокурор Гешев е назначен от Борисов и Доган т.е. всички приказки пред Кьовеши са бе съдържание! Наближават изборите, Обществото избира кой и как да управлява страната - няма демиграфски срив, има срив в моралният интегритет - общ вик до небесата срещу корупцията, иизчистване на обора може да стане от нова смяна на коневръза, тя ще знае кое е тор, кое боклук! Ще е и добре за конете!
Абе, Кьовеши им казва, че са корумпета и боклуци. Нашите наглеци питат "ама колко точно сме корумпета и боклуци". Ако едно нещо се държи като боклук, разсъждава като боклук и правораздава като боклук - най- вероятно то е боклук.
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е приела поканата на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) да участва в онлайн работна среща във връзка с обсъждането на все още продължаващата процедура за избор на европейски делегирани прокурори от България. На срещата са присъствали двамата ѝ заместници - Данило Чекарели и Андрес Ритер, както и българският представител в Европейската прокуратура - Теодора Георгиева, съобщиха от ВСС. По време на проведения виртуален разговор с Прокурорската …
колегия, Лаура Кьовеши на практика е признала, че няма върнати кандидати за европейски делегирани прокурори от България. За самата среща официално уведомиха и от Европейската прокуратура със съобщение, публикувано на интернет страницата на институцията.
От кадровия орган уточняват, че обсъждането е било в духа на „конструктивния диалог, с акцент върху текущото състояние на процедурата по подбор на европейски делегирани прокурори и следващите стъпки от нея“. Европейският главен прокурор е пояснила, че назначаването на европейски делегиран прокурор е прерогатив на Колегиума на Европейската прокуратура, като е уверила, че отношението на институцията към българските магистрати е равнопоставено с това към тези от всички останали държави-членки.
Кьовеши е посочила, че Европейската прокуратура извършва задълбочена оценка на критериите за допустимост и съответния професионален опит и квалификация на всички кандидати, определени от националните органи, не само за тези от българска страна. Наред с това, европейският главен прокурор е отбелязала, че при оценката на кандидатите за европейски делегирани прокурори, предложени от държавите членки, Европейската прокуратура винаги разглежда кумулативно всички критерии, определени в Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 година за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура.
Членовете на Прокурорската колегия от своя страна са разяснили, че посочените кандидати напълно отговарят на кумулативните изисквания и са направили всичко възможно, за да не съществуват дискриминационни критерии за участие в процедурата. Коментирани са били и особеностите на българската съдебна система и по-специално специфичната роля и правомощия на следователите, както и разделението на компетенциите между районните и окръжните прокуратури.
Европейският главен прокурор е благодарила за подробните разяснения, от страна на Прокурорската колегия и е уверила, че предоставените документи ще бъдат внимателно и обективно разгледани. Тя е поясни, че в Европейската прокуратура е създадена работна група за разглеждане на всички документи, предоставени във връзка с кандидатите от държавите-членки: автобиография; актуална кадрова справка; служебна бележка, удостоверяваща стажа по чл. 4, т. 4 от Правилата; копие от документи, удостоверяващи владеенето на английски език; мотивационно писмо и други документи по преценка на кандидатите. Тази работна група подпомага европейския главен прокурор при нейната оценка за съответствието на кандидатите с критериите за допустимост и професионалната квалификация и разполага с възможността да покани кандидатите за интервю.
Членовете на Прокурорската колегия и Кьовеши са се ангажирали да продължат конструктивния диалог в интерес на българските граждани.
Е, на това му се вика плесник с ехо.
Имам новини за теб, драги, никой не ни с**е в гащите, нито Русия, нито Америка, нито Европа, никой.Ако "правосъдието" ни прилича на това в Русия, то е защото ние приличаме на руснаците.
Не иска да са престъпници и бандити?