Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кьовеши: Време е българските власти да заработят по чувствителни случаи (видео)

24 коментара
Снимка: БГНЕС

"Сега е време българските власти да започна да работят по много чувствителни и важни случаи заедно с нас. Затова съществуваме, затова сме тук", заяви европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след срещата си с премиера Кирил Петков в сряда. Тя е на посещение у нас, което ще продължи и утре. Кьовеши ще има срещи с главния прокурор Иван Гешев, с правосъдния министър Надежда Йорданова и с МВР-шефа Бойко Рашков.

120 разследвания

Фактът, че Министерският съвет е една от точките за контакт между европейската прокуратура и българските власти, показва политическа воля за борба с организираната престъпност и корупцията, каза още Кьовеши. Доскоро информацията, предназначена за европейската прокуратура, минаваше само през българската прокуратура. След това обаче по искане на самата Кьовеши бяха обособени още звена като агенция "Митници", МВР и КПКОНПИ.

"Важно е в България да няма монопол върху властите, които могат да изпращат сигнали до европейската прокуратура", заяви тя. И посочи, че сигнали може да се подават и от НПО-та, граждани и журналисти.

Европейската прокуратура работи изключително по престъпления, свързани с пари от еврофондовете. Досега в институцията са получени рекорден брой жалби от България. По тях са образувани 120 разследвания. Става дума за злоупотреби с европейски пари в сферите на земеделието, строителството и обществените поръчки.

Кьовеши обясни, че вярва на българските делегирани европрокурори и досега не е получавала сигнали за натиск върху тях. Квотата на България бе попълнена с магистрати след като на няколко пъти бяха връщани кандидатури като неподходящи.

Кьовеши каза още, че на срещата с премиера Петков са разгледани различни начини за подобрение за взаимната работа, включително в законодателството.
"Идеята на Петков да се създаде специална група, която да работи с европейската прокуратура за гаранция за автономност, е нещо, към което трябва да се стремим. Ще постигнем напредък по отношение на борбата с измамите и престъпления, извършени от организирани групи", каза тя.

Кьовеши благодари на Петков за решителността му и визията за борбата с корупцията.

"Ние споделяме едни и същи приоритети, говорим на един общ език. Ако няма разкриване на измамите, няма да има разследване. Това е отправната точка", допълни тя.

Кирил Петков от своя страна определи разговора като изчерпателен и в много конструктивен дух и с общата амбиция, че ще работят заедно, за разрешаване на нарушения, корупция и всякакви престъпления, свързани с еврофондовете.

Мандатът, който има европейската прокуратура, е че всички престъпления след 2017 г. могат да бъдат обект на разследване, което е свързано с европейски пари, напомни той.

По думите му Кьовеши го е уверила, че европейската прокуратура и българското правителство ще работят заедно, за да се постигнат реални резултати.

Аз притеснения нямам

Това е второто посещение на Кьовеши у нас след избора ѝ за европейски главен прокурор. Както и при предишната си визита, така и сега тя отказа да коментира вътрешни въпроси. Кьовеши не отговори дали е запозната със сигналите, които премиерът Петков е подал до главния прокурор Иван Гешев, като например списъка с 19-те имена. Още в началото на мандата си европейският главен прокурор демонстрира предпазливост по такива въпроси и призова да не я натоварват с очаквания, които са по-големи от правомощията ѝ.

Часове по-рано шефът на държавното обвинение Иван Гешев заяви, че нямал притеснения от предстоящата среща с Кьовеши. Той обаче даде да се разбере, че вероятно ще се оплаче от натиск от страна на правителството.

"Притеснява ме само постоянното нарушаване на принципа на върховенството закона и на разделението на властите от политиците. Това все повече започва да притеснява и европейските ни партньори", заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлантизъмм
    #24

    Още няколко години само да преведат испанския доклад за къщата в Барселона и още година-две за да се реши автентични ли са трите снимки с крадените пари в шкаф и видеото.

  2. SILENCE
    #23
    Отговор на коментар #15

    Значително повече сервиси ще й трябват, но пък е от името на целия съюз. Така че, ако европейците от ЕС искат путлеристите (всякакви разновидности, най-вече "съдии" и "прокурори") да се върнат в дупките, които им се полагат, ще се наложи да поработят на броя, обхвата и точността на сервисите си. За да се получи резултатът на Румъния. Няма друг начин. А и юръпистите са се олезили вече отново - вебер на "конгреса" на ГЕП до ГРОБ.

  3. SILENCE
    #22
    Отговор на коментар #9

    Не се стряскайте от минусите им. Троляците пазят тази част от зависимите слугини, които са на амбразурата на не особено одъвкваните олигарси, които са не по-малко гну.ни от широко известните.

  4. SILENCE
    #21
    Отговор на коментар #2

    ВЕрно ли е важно гну.авата беновска и баба Яга, пардон, ивЪЪЪ какво са питали?

  5. SILENCE
    #20
    Отговор на коментар #1

    Ще оцелеят, не се вайкай. Но при нас е важно да не оцелеят теА от снимката на същите постове. Както и другите криминалки - тези в т. нар. съдилища.

  6. анита хегерланд
    #19

    Секретарката на усмихнатия клоун не знае, че служебни лица не бива да бъдат въвличани в политически скандали и се опитва да политизира влиянието си върху него, нядявайки се да осъществи за себе си модела на "управляващата секретарка": тази година секретарка, догодина - министърка?!...Това не сработи. Проблемът е изритан напред в бъдещето.

  7. Коментарът е изтрит в 21:08 на 17 март 2022 от автора.
    #18
  8. Коментарът е изтрит в 21:08 на 17 март 2022 от автора.
    #17
  9. АниD
    #16
    Отговор на коментар #15

    Прав си за Румъния, но не си отчел факта, че в Румъния мАсковската пета колона никога не е била в такива размери, както в България. Не си отчел и факта, че "полезни иди-оти" сред румънските гласоподаватели почти няма. Та по тази причина малко съм скептична, че скоро ще ги стигнем румънците.

  10. Ощавен маркиз
    #15

    Тази корава трансилванска юрист-баскетболистка заби такиви паметни прокурорски сервиси на посткомундел-сикуритате "власите", че йоще не могат да са върнат в час... Впрочим, точно по време и след нейното глав. прокуростване Румъния ни задмина ВСЯКАКСИ, както иконом-стандартно, така и като пълноценна членка на НАТО. Изфръчката Люкьойлюфците от страната си за 2 месеца, пенсиите им са двойно по-високи от нашенските, тежката им индустрия, търговското корабоплаване и пристанищната дейност са на фул, земеделието и леката им индустрия цъфтят и връзват за ЕС... Та, бий, уважаема Лаура и неколко неспасяеми сервиса в нашта "Задунайка"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.