Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кюрдски бойци превзеха Киркук

0 коментара

Кюрдски бойци, подкрепяне от американски специални части навлязоха тази сутрин в стратегическия град Киркук, център на нефтодобива в Северен Ирак, съобщи кореспондентът Би Би Си.

Съседна Турция изрази безпокойство от развитието, което засилва перспективите за широка автономия на кюрдите в Северен Ирак. Анкара побърза да заяви, че изпраща военни наблюдатели в Северен Ирак.

Успоредно с това Вашингтон потвърди, че ще спази гаранциите, които са дадени на Турция и изпрати американски части, които да поемат контрола над спорния град Киркук.

"Изглежда, че Киркук е паднал, кюрдските сили са в центъра на града, макар че остават отделни огнища на съпротива", заяви кореспондентката на Би Би Си Думита Лутра от околностите на града. Тя добави, че е видяла камиони, пълни с кюрдски бойци, заобиколени от празнуващи хора, които крещят "САЩ".

По-късно пред погледите на безучастните американски войници кюрдите са започнали разграбване на обществените сгради в Киркук, съобщава Би Би Си.

Кюрдски бойци, подкрепени от американски части са влезли в град Киркук, без да срещат никаква съпротива. Частите на иракската армия, които отбраняваха града вероятно са изоставили позициите си.

Очевидци са разказали, че хиляди жители на града, предимно кюрди, са излезли да посрещнат "войските на освободителите".

Кореспондент на АФП е станал свидетел как със стоманено въже и чукове кюрдски бойци, американци и жители на Киркук са свалили статуя на Саддам Хюсеин. Те изгорили огромен портрет на Саддам, поставен на централния площад точно срещу статуята.

Установяването на контрол над четвъртия по големина иракски град Киркук от страна на кюрдски бойци, предизвика силно безпокойство в Анкара.

Турция изпраща военни наблюдатели в Северен Ирак

Турският външен министър Абдуллах Гюл заяви, че Турция ще направи това, което е необходимо, след падането на стратегическия град Киркук.

Ние ще направим всичко, което е необходимо. Ние следим много внимателно положението, заяви Гюл. Той допълни, че там ще влязат и турски военни наблюдатели.

Той добави, че позицията на Турция във връзка със Северен Ирак е ясна.

Гюл посочи, че в спешен телефонен разговор тази сутрин е получил уверенията на американския държавен секретар Колин Пауъл, че до няколко часа 173-та американска парашутна бригада ще замени кюрдските сили в северния иракски град.

Турският външен министър заяви пред журналисти, че е напомнил на Колин Пауъл за дадените от страна на САЩ гаранции. "Казахме им, че сме готови да дадем своя принос, ако нямат достатъчно сили. Те казаха, че изпращат нови части в района и че кюрдите ще се изтеглят", каза Гюл, цитиран от АП.

Мисията на турските наблюдатели ще бъде да следят доколко САЩ изпълняват обещанията си към турската страна американската армия да не позволява богатият на петрол район в Северен Ирак да преминава под контрола на иракските кюрди.

По границата си с Ирак Турция струпа още преди началото на войната брой войници, готови при необходимост да навлязат в Северен Ирак, за да попречат на евентуално основаване на автономна кюрдска държава.

По думите на Гюл обаче Анкара е удовлетворена от дадените ѝ от Вашингтон обещания, че няма да позволи подобно развитие.

Предвид тези уверения няма нужда от каквото и да било напрежение, посочи турският външен министър. Той допълни, че по-късно днес началникът на генералния щаб на турската армия генерал Хилми Йозкьок ще разговаря с председателя на Съвета на началник-щабовете генерал Ричард Майърс.

Публикация във в.Вашингтон пост, широко цитирана в турската преса, изтъква, че началникът на генералния щаб ген. Йозкьок може да бъде поставен пред едно от най-важните решения в 44-годишната си кариера във връзка с изпращането на турски войници в Северен Ирак.

Вашингтон пост посочва още, че ако турските войници влязат в Северен Ирак, това може да доведе до стълкновения с американските войници и кюрдите. Вашингтон пост посочва, че последната дума по въпроса има политическото ръководство, но тъй като правителството на Ердоган няма опит, взимането на решение може да бъде оставено на армията.

Опасенията на Анкара

Турция непрекъснато повтаря от началото на иракската криза, че превземането на богатите на петрол градове Киркук и Мосул от кюрдите, ще бъде мотив за намеса на турската армия в Северен Ирак, отбелязва АФП.

Турция се опасява, че ако поемат контрол над богатите на петрол райони, кюрдите ще си осигурят средства за една независима политика, която може да даде отзвук в населения предимно с кюрди Югоизточен Анадол. По време 15-годишната войната с кюрдските сепаратисти, започнала през 1984г. в Югоизточна Турция загинаха над 30 000 души, отбелязва Ройтерс.

Турската преса подчертава решителността на управляващите в Анкара да предотвратят създаването на кюрдска автономия или федерална единица в Северен Ирак.

Турция е уведомила Вашингтон, че обвързването на американска безвъзмездна помощ от един милиард долара или на кредит от 8,5 милиарда долара за Анкара с условие за ненавлизане на турски войници в Северен Ирак е неприемливо, съобщава в. Миллиет.

Това условие бе поставено в резолюция, гласувана от американския Сенат, докато Камарата на представителите обвърза помощта за Турция най-общо с турска хуманитарна помощ за Ирак и със сътрудничество на Анкара със САЩ, припомня вестникът.

Вестникът отбелязва още, че турският президент Ахмет Сезер и премиерът Реджеп Тайип Ердоган са изтъкнали пред американския държавен секретар Колин Пауъл , че отпускането на американска помощ за Турция не е по искане на Анкара, а е решение на американската страна, и не трябва тази помощ да се обвързва с условия, създаващи впечатление сред турската и американската общественост за нов пазарлък между двете страни.

Значението на Киркук

Край град Киркук, разположен на 300 км северно от Багдад, се намира едно от най-големите петролни находища на Ирак. Тук се добива близо една трета от иракския петрол. Част от добивания в Киркук петрол се изнася по подземен тръбопровод до турското пристанище Юмурталък на Средиземно море.

Киркук е символът на кюрдите и избран за тяхна столица от Демократичната партия на Кюрдистан и Патриотичния съюз на Кюрдистан, които през 1991 г. изтръгнаха от контрола на Саддам Хюсеин част от иракски Кюрдистан.

Градът, населен предимно с кюрди, въстана през 1991 г., но по-късно силите, верни на Саддам Хюсеин го превзеха отново, оставяйки у кюрдите горчивината, че са били "предадени от американците".

Кюрдите населяват територия от половин милион квадратни метра, разпределена в четири държави - Турция, Иран, Ирак и Сирия.

Според различните източници числеността им е между 25 и 35 милиона души. Най-голям брой кюрди живеят в Турция /между 13 и 19 милиона/, следвана от Иран /от 6 до 8 милиона/, Ирак /4-5 милиона/ и Сирия /1-1,5 милиона/. И четирите страни смятат кюрдите за заплаха за териториалната им цялост. А всъщност този народ се бори за създаване на своя държава още от края на 17 в.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам