Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кюрдски газ ускорява “Набуко“

11 коментара
Кюрдски газ ускорява “Набуко“

Консорциум от арабски и европейски фирми бе сформиран за осигуряването на над 3 млрд. куб. фута природен газ (около 150 млн. куб. м) за доставки в Европа от района на иракски Кюрдистан, като половината от тях ще се транспортират по “Набуко“, съобщи Ройтерс в неделя. Така ще се ускори реализацията на проекта и съответно намаляването на зависимостта на Европа от руски газ.

Информацията за обединението между “Кресент Петролеум“ от Обединените арабски емирства и дъщерната му фирма “Дана“ и двама от акционерите в проектната компания за “Набуко“ - австрийската OMV и унгарската МОЛ, идва два дни, след като вицепрезидентът на руската “Газпром“ Александър Медведев афишира намеренията на компанията си да изкупи всички количества от азерското находище “Шах Дениз-2“. С неговия газ се разчиташе за стартира “Набуко“ и руската оферта доведе до коментари на експерти, че “Набуко“ отново ще забоксува.

Кюрдските обеми за “Набуко“ ще дойдат от експлоатираните от арабите газови полета в Северен Иран, в чиято разработка се включват и OMV и МОЛ.

Австрийците ще платят 350 млн. долара на “Кресент“ и “Дана“ за дял от 10 на сто в тяхната “Пърл Петролеум“, която оперира в иракски Кюрдистан. Парите от сделката ще се реинвестират в експлоатацията на находищата. Също 10-процентен дял ще получат унгарците, като част от сделката е да отстъпят 30 на сто от акциите на МОЛ.

Около 75 млн. куб. м газ може да влизат в Турция, след като се задоволят нуждите на Северен Ирак от гориво, защото се смята, че първоначално районът едва ли ще се нуждае от повече от 25 млн. куб. м дневно, допълва източник на Ройтерс.

"След като задоволим търсенето в Ирак, ще има достатъчно газ за турския пазар, както и за Европа през "Набуко", заявява Хелмут Лангангер, вицепрезидент на OMV по проучванията и добива.

Движение има и около намеренията за финансиране на “Набуко“. След като в края на април Ричард Морнингстар, специален пратеник на Държавния департамент на САЩ по енергийните въпроси за Евроазиатския регион, заяви че Америка вероятно ще се включи в кредитирането на строежа на газопровода, в петък стана ясно, че интерес проявяват и китайски банки.

“Последните сигнали показват, че сред търговските банки има и китайски, които проявяват интерес“, съобщи пред унгарската агенция MTI Михай Байер, унгарският координатори посланик на проекта. По думите му американската “Експорт-Импорт банк“ може би е заинтересувана, както и други експортни банки.

Байер припомня, че една трета от финансирането на проекта трябва да осигурят акционерите му - турската "БОТАШ", “Български енергиен холдинг“, румънската" Трансгаз", унгарската МОЛ, австрийската OMV и германската RWЕ. Европейската банка за възстановяване и развитие анонсира, че може да осигури до 25% от разходите, от Световната банка също се очаква да участва. Отделно ЕС задели 200 млн. евро от плана за възстановяване на Европа за алтернативния на руските доставки газопровод.

Междувременно Русия и Турция се договориха да продължат два от контрактите за доставка на руски газ, които изтичан през 2011 и 2012 г. това стана по време на среща на премиерите на двете страни Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган в руския курорт Сочи.

Двамата се договориха още да започнат преговори за възможно строителство на газопровод “Син поток-2“, който се планира да транзитира руски газ за Близкия Изток и Израел. "Син поток 2" предвижда да се изгради нова връзка, паралелна с действащия газопровод по посока на Израел, посочва РИА Новости.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гунчо
    #12

    ние къде сме пак

  2. Алеко
    #11

    кюрдите да получат своя шанс с Набуко.

  3. boby1945
    #10

    начало става!!!

  4. Манго
    #9

    Медведев БЛЪФИРА!Газпром е затънал до гуша в дългове и няма пари за сроеж на Северен поток. Син поток е използван едва 50%, защото няма газ и защото преносът по него е твърде скъп.Кюрдския каз е по-близо до Израел, но Русия иска и там да диктува нещата.Набуко ще бъде построен така както бе построен петролопровода Баку -Джейхан-въпреки руснаците. Техният монопол "преля чашата на търпението" на Европа.БЕХ да информира обществеността :"КАКВО Е ПОДПИСАНО В СОЧИ?"

  5. МУНЧО
    #8

    НЕ БЕ МАНГО-ПАРИ НЯМА ЗА ЮЖЕН ПОТОК!

  6. минаващ
    #7

    какво се радвате бе малоумни костовики, досега зависехме от Русия ,а занапред ще зависим от Турция и Кюрдистан. Това ли беше вашия замисъл, юди предателски

  7. гого
    #6

    Ами какво ще каже Гоце, сега?

  8. Верка.
    #5

    Като се знае, че Хамериканците управляват Ирак, никакви кюрди няма да имат никакви шансове. Но тия планове, както и много други са химери от необозримо бъдеще. Я има газ, я няма, я това , я онова. Все сметки без кръчмар. Така че радвайте се, ако няма на какво друго да се радвата

  9. Влад
    #4

    "Кюрдските обеми за “Набуко“ ще дойдат от експлоатираните от арабите газови полета в Северен Иран"Да питаме някоя блондинка, как е по-правилно да се каже - "Иран" или "Ирак"?

  10. Орлин
    #2

    ХА,ХА, 3 милиарда кубометра? При потребности на Европа от над 500 милиарда кубометра.А "Южен поток" ще транспортира 62 млд.кубометра.Киро на кирия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.