Комисията за защита от дискриминация (КЗД) се самосезира за това дали правната ни уредба дискриминира жените, заемащи високи държавни длъжности. Поводът за това е възможността за предсрочно прекратяване на правомощията им при невъзможност да изпълняват задълженията си поради отпуск за бременност и раждане. КЗД се е самосезирала по доклад на своя член Есен Фикри. Според нея някои разпоредби от действащото ни законодателство препятстват достъпа, заемането и участието на жени на висши управленски позиции.
Без да споменават дали се самосезират по конкретен казус, от КЗД образуват своето дело, седмица след скандала около шефката на фонд “Земеделие“ Калина Илиева. Тя бе освободена от поста си, след като нейните “тайна“ бременност и раждане станаха публично достояние.
Според Фикри с изключение на народните представители, министър-председателя и министрите, за една много голяма част от мандатните длъжности невъзможността за изпълнение на функциите за определен период от време, вариращ от 3 до 6 месеца, за различните органи и длъжности, е абсолютно основание за предсрочно прекратяване правомощията.
Съгласно Кодекса на труда и Кодекса за социалното осигуряване обаче жените на подобни длъжности не само имат правото, но са и в същото време длъжни да излязат в дълъг платен отпуск за бременност и раждане за срок от 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. Фикри изтъква, че жената няма право на избор дали и в какъв размер да ползва този вид отпуск, защото отпускът за бременност и раждане се разрешава от здравните органи, неговият срок е строго фиксиран в закона в размер на 410 календарни дни.
Отпускът за бременност и раждане може да бъде прекратен, но едва след навършване на 6-месечна възраст на роденото дете, само ако остатъкът се прехвърли за ползване на бащата.
Но дори и жената да прехвърли остатъка от отпуска на бащата след навършване на 6-месечна възраст на детето, то предвид това, че отпускът за бременност и раждане са разрешава 45 дни преди раждане, нейното отсъствие от ръководния пост не би могло да е по-малко от 7 месеца и половина.
Според Фикри действащото законодателство не предоставя право на избор при бременност и раждане жената на важен държавен пост да запази работата си, извършвайки свободно преценка дали да жертва кариерата си и да ползва в пълен размер отпуска за бременност и раждане или да ползва значително по-кратък такъв отпуск
Тя смята, че е действащата уредба не третира еднакво мъжете и жените, защото жените при бременност и раждане са обречени да загубят поста си на ръководна длъжност.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
"Тя смята, че е действащата уредба не третира еднакво мъжете и жените, " Предполагам няма проблем да се запише в закона, че ако МЪЖ роди има същите задължения...
Някой знае ли друг случай на самосезиране на комисията досега и защо не се е самосезирала по отношение на "действащата уредба"?Прав си Нонсенс - много тъпо.
Решението е в Конституцията да се запише, че мястото на жените е в кухнята.
добре де.. "висш държавен пост" предполага много власт и отговорност. Как се предполага, че една служба ще стои ей така докато ръководителят за почти година е ангажиран с нещо по-важно? Защото нека не се лъжем - за една майка най-важното е детето, ако ли не - значи не става за майка.В крайна сметка ако жената има качества след майчинството пак може да заеме същият или друг "висш държавен пост".
Интересно дали тази дама, която е писала доклад има деца. Дали знае, че се броят календарни, а не работни дни, както и, че само част от тези дни са с болничен лист, по-точно 3. И освен това си има процедура по прекъсване. Човек трябва да си прави собствена преценка как да се развива кариерата му, естествено такива важни институции не могат да останат и да чакат връщане на ръководителката-майка. Или поне-не повече от месец, ако е наистина особено кадърна.Какво да се прави, жените трябва да са много …
внимателни, но все пак не е невъзможно при добро планиране и късмет:)Но и от страна на бременните и майките е необходима мобилизация и коректност, защото работата не търпи отлагане обикновено, а е необходимо да може да се разчита на служителите. Определено мога да кажа, че има и служителки, на които да може да се разчита, въпреки бременност и раждане.
мъжа и жената
усвоила 2 млрд лева!?да беусвоила един член е по правилно, нали?
В Холандия директорка на банка роди 3-тото си дете с 2 седмици отпуск преди раждане и 3 седмици след това. Плюс 1 час намалено работно време за кърмене.Във Франция министърката на правосъдието работи до последно и 5 дена след раждането се яви на съвещание. Стана скандал защо не остава в къщи при бебето, но на никой не му дойде наум да я уволнява.В България Илиева е работила до последно и явно не е искала да ползва отпуск по майчинство. Също стана скандал, но я уволниха.Пита се - къде сме ние?
а на тази която е правила нализа да и енпарвило впечатление че за такива постове се иска образование + необходим стаж минимум- 6 години и селд това да се става ръководител поне така е в закона за държавния служител.през тези 6 години спокойно може да се роди и отгледа дете. А не да се изменят конкурсите и хора без достътчно стаж,акъл и т.н. да се назначават на ръководни постове, а според мен една жена вече майка е по-подходяща за ръководител ,тъй като е по разумна.