Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК откри, че "Лукойл" не пуска други в данъчните си складове

17 коментара
КЗК откри, че "Лукойл" не пуска други в данъчните си складове

За по-малко от десет дни след образуването на производство по жалба на "О Ем Ви България" срещу "Лукойл" за злоупотреба за господстващо положение Комисията за защита на конкуренцията установи, че петролната компания наистина извършва такова нарушение като не допуска други компании до своите данъчни складове за горива и до продуктопроводите си, с което пречи на вноса на горива и на конкуренцията на пазара.

На "Лукойл" се дават 60 дни да предостави своите възражения срещу предявените срещу групата твърдения за злоупотреби, се посочва в съобщение на антимонополната комисия.

От петролната компания заявиха, че още не са получили официална информация за същността на претенциите към дейността ѝ, но твърдят, че спазват стриктно правилата за лоялна конкуренция.

КЗК образува производството на 2 ноември, не не го съобщи официално и за него се разбра в началото на тази седмица.

Сега става ясно, че оплакването на "О Ем Ви" явно е било заради недопускане до данъчните складове на петролната компания, която у нас притежава освен една от най-големите вериги бензиностанции, но и рафинерията "Нефтохим" в Бургас.

От Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) посочват, че при проверката е установила конкурентни проблеми, свързани с достъпа до данъчни складове. Заради това тя фокусирала проучването си върху поведението на "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл България" за ограничаване на достъпа до данъчни складове и транспортна инфраструктура, което е от естество да ограничи вноса на горива в страната.

"Комисията установи, че група "Лукойл" притежава най-голямата складова и свързана с нея транспортна инфраструктура, която я прави господстващо предприятие на пазара на съхранение на автомобилни горива. Дружествата от групата са извършили злоупотреба с господстващо положение чрез съвкупност от действия, изразяващи се в непредоставяне на услуги по прием и съхранение на горива в собствени данъчни складове, ограничаване на достъпа до данъчните складове, свързани с най-големите морски петролни терминали в страната и непредоставяне на достъп до нефтопродуктопроводите на групата за транспортиране на внесени горива", пише в съобщението на КЗК от четвъртък.

Според комисията разглежданите практики представляват една обща стратегия на групата за създаване на пречки пред вноса на горива в страната и следва да се квалифицират като едно нарушение, тъй като са насочени към един и същ антиконкурентен резултат.

"Тези действия ограничават конкуренцията още на първото ниво по веригата на реализация на нефтопродуктите – при производството и вноса, което позволява поддържането на лидерската позиция на група "Лукойл" в страната на следващите нива – търговията на едро и дребно", смятат от антимонополния орган. Според него създаването на бариери пред вноса на горива в страната може да пренасочва търсенето към продуктите на "Нефтохим". Това намалява избора на търговците на едро и съответно се прехвърля надолу по веригата на реализация на автомобилните горива и в крайна сметка върху потребителите, отбелязват от КЗК.

Това е злоупотреба с господство, както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като ограничавайки вноса на територия на страната, може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки, счита комисията.

Предстои да се види отговорът на "Лукойл".

Това не е първият път, в който се повдига темата със злоупотребата на "Лукойл" с господството ѝ при данъчните складове, но досега КЗК не е откривала нарушения.

Още април 2017 г. данни на финансовото министерство разкриха тотален монопол на "Лукойл" при данъчните складове за горива. Според предоставената тогава статистика, през 2015 г. "Лукойл Нефтохим" и "Лукойл България" са държали държат 82 процента от капацитета за съхранение на дизелово гориво в данъчните складове и 92 на сто от бензина. Останалите минимални количества са били на други 35 фирми.

През 2019 г. антимонополният орган, при поредното си разследване за монопол на "Лукойл" не откри такъв, но фиксира проблем с малкото на брой данъчни складове и даде препоръки за подобряване на тяхната работа и дори поиска онлайн да се обявяват свободните капацитети.

Миналата пролет пък парламентът прие поправки в закона за акцизите и данъчните складове, с които да се раздели нефтопродуктопроводът на "Лукойл" с обща дължина от 320 км на отделни данъчни складове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #17

    Ай чиститу. След десетилетия кражби, монопол и доене на българския потребител от Лукойл, нашенци откриха топлата вода. Сега да притаим дъх в очакване да чуем тежката дума на пРезидента Румен Радев.

  2. Dante Alighieri
    #16
    Отговор на коментар #10

    Хайде пак да формулираш мисълта си, и после да я изразиш писмено, защото така не става ясно какво точно казваш, чии противоречия имаш предвид и т. н.

  3. Pavlova
    #15

    А, добро утро на КЗК.

  4. The Rock
    #14

    ЛУКОЙЛ е вреден за България!

  5. The Rock
    #13

    Изненада!? Че ГЕРБ приеха точно поради тази причина закона за данъчните складове, за да бетонират монопола на ЛУКОЙЛ. Забравихма кой пляскаше белот с Валентин Златев.

  6. eagle_eye
    #12

    Държава в държавата. На хранилката й са ония, дето разпалено ви твърдят, че ерата на боцев била златен век...

  7. Milenca
    #11

    За данъчните складове на Лукойл го знам отдавна, всъщност в това няма никаква тайна. Изненадан съм, че в КЗК не го знаели? Ами то като погледнеш, и Гешев не знае за чекмеджетата, а Борисов се чуди какво толкова страшно има там?

  8. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #7

    Потвърждение, че коменгираш без да знаеш за какво става дума. Прочети малко за Лукойл и противоречията между с приятелчето на Путин Сечин. Това че всички там са мафиоти, не значи че отделните кланове не се хващат за гушите.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  10. Zlatan
    #8

    Виденов отказа да продаде Нефтохим на Рем Вяхирев. Продаде го Иван Костов и то за мизерна сума. Наоправете така, че да няма монополна зависимост. Това направихте с газа. Вместо по дългосрочни договори с Газпром цената се определя месец за месец според борсата.Обявихте това да диверсификация като се говореше за евтин азерски газ и американски от Александропулос.Какви количества и цени не се посочват . А пропо забравих за операта Набуко......... Газпром доставя в момента на Германия за 290 д. за 1000 м3 и на Унгария също по толокова.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.