Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК пак стопира сделката на "Инерком" и ЧЕЗ

1 коментар
КЗК пак стопира сделката на "Инерком" и ЧЕЗ

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за трети път е разгледала сделката за придобиването на българските енергийни активи на чешката ЧЕЗ от българската "Инерком". Това е станало в последните дни на декември 2018 г., след като Върховният административен съд (ВАС) в края на ноември ѝ нареди да се произнесе по второто искане за оценка на концентрацията, внесено след като собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова се раздели   със собствеността върху слънчевите централи, станали повод за първата забрана на антимопонолния орган върху сделката.

В отговор на необжалваемото определение на ВАС, комисията е образувала на 14 декември ново производство по казуса, за което обаче на 20 декември 2018 г. е решила, че трябва да бъде спряно. Мотивът на КЗК е, че нейното решение и по това производство зависи пряко от окончателното произнасяне на ВАС дали е законосъобразно решението на комисията от юли 2018 г. за забрана на придобиването на шест дружества на ЧЕЗ в България от "Инерком".

"Наличието на висящ съдебен спор и с цел избягване на противоречието между съдебни и административни актове, определя невъзможността на Комисията да се произнесе в рамките на своята компетентност по нотифицираната сделка за придобиването на пряк едноличен контрол от "Инерком България" ЕАД върху предприятията от групата на ЧЕЗ а.с. в България", пише в определението на КЗК, публикувано на сайта ѝ на 27 декември 2018 г.

Така антитръстовата комисия спира последното си производство по казуса ЧЕЗ-Инерком до окончателното решение на съдебния спор по първата забрана на придобивката. Първото заседание на ВАС по случая е насрочено за 14 май 2019 г., а решение не е ясно кога ще има.

В същото време в началото на декември 2018 г. от ЧЕЗ обявиха, че макар договорът им с "Инерком" да е валиден, ще започнат преговори и с втория класиран в процедурата по продажбата на българските ѝ активи кандидат "Индия Пауър". Това стана след като на 30 ноември изтече договореният в споразумението между чехите и Върбакова срок за плащане на пълния размер на предложената сума и тя не беше преведена. Според изявления на ЧЕЗ "Индия Пауър" дори предложила по-голяма сума от "Инерком", за която се твърди, че е над 340 млн. евро. Индийците обаче искали разсрочено плащане, а "Инерком" обещала да плати накуп. Макар да обяви, че финансирането е уредено от световна класна банка, българската фирма не е извършила плащането, вероятно заради неуредиците с българския антимонополен регулатор.

"Инерком" спечели през февруари 2018 г крайно непрозрачния търг за продажбата на 67% от българските активи на ЧЕЗ: електроразпределително и електроснабдително дружество в Западна България, фирмата търговец на ток, две фотоволтаични централи и др. Пазарджишката фирма сключи на 23 февруари 2018 г. с ЧЕЗ а.с. и "ЧЕЗ Бългериън Инвестмънтс“ Б.В.  договор за придобиване на едноличен контрол върху "ЧЕЗ България“,"ЧЕЗ Разпределение България“,"ЧЕЗ ИКТ България“ ЕАД, "ЧЕЗ Електро България“, "ЧЕЗ Трейд България“, "Бара Груп“ ЕООД и "Фри Енерджи Проджект Орешец“.

У нас обаче се разрази скандал с неизвестния дотогава и малък купувач, а чешки медии, близки до премиера Андрей Бабиш, който се опитваше в онзи момент да овладее контрола върху ЧЕЗ от президента Милош Земан, публикуваха данни, че "Инерком" смята да финансира сделката с пари от офшорни компании и три български банки. Сред тях бе и държавната Българска банка за развитие, което се считаше за знак, че сделката има благословията на правителството. След нападките на БСП бе сформирана парламентарна комисия, която да разследва случая, но тя приключи работа без успех.

Междувременно КЗК забрани на "Инерком" придобиването на активите на ЧЕЗ с аргумента, че дружеството притежава шест фотоволтаични електроцентрали и прибавяйки към тях дружествата на чешката компания може да злоупотребява с положението си. Това решение бе обжалвано от "Инерком" и ЧЕЗ пред ВАС, а Върбакова се раздели с дружеството си "Солар Грийн Енерджи", което притежава проблемните слънчеви мощности. На тази база през август 2018 г. "Инерком" поиска втора оценка на сделката, но отново бе отрязана от КЗК, която отказа да образува производство. Причината бе спорът пред ВАС и обяснението, че докато той не се произнесе, КЗК не можело да взема нови решения по казуса. Съдът обаче принуди комисията за образува новото производство, което през декември тя е сторила, но реално е замразила произнасянето си отново до окончателното решение на ВАС, което въобще не е ясно кога ще бъде взето.

В определението си от 20 декември обаче КЗК продължава да смята, че въпреки декларираната от "Инерком" промяна в прекия контрол върху "Солар Грийн Енерджи", става дума за една и съща сделка, постигната на 23 февруари 2018 г.

В Търговския регистър собствеността на "Солар Грийн Енреджи" все така остава заличено обстоятелство, а управител на фирмата не е Гинка Върбакова, а се представлява от сестра ѝ Теодора Пайтакова и Боян Миланов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #1

    Посредствеността, облечена във власт не може, дори да разпределя тока, който България произвежда. Трябва ли да се заблуждаваме, че тя може да съживи икономиката,която погреба само с един замах? Защо не проведе референдум и не се посъветва с нас, суверена, дали сме съгласни да ни открадне спестяванията,работните места - хляба,земята, здравето и свободата на словото, поради което 2,5 милиона граждани, които произвеждаха гражданска и военна продукция за милиарди, за да имаме безплатно образование и

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.