Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК разреши придобиването на “Токуда“ и “Сити Клиник“ от “Аджъбадем“

Новата верига заема водеща пазарна позиция, но няма господстващо положение, реши антимонополната комисия

1 коментар
КЗК разреши придобиването на “Токуда“ и “Сити Клиник“ от “Аджъбадем“

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши придобиването на частните болници “Токуда“ и “Сити клиник“ от турската верига “Аджъбадем“. Сделката бе афиширана преди месец и стана ясно, че “Аджъбадем“ купува 100% от “Токуда“ болница за 65 млн. евро, а 10.97 млн. евро ще бъдат платени за придобиването на 76.5% от “Сити Клиник“, където дялове запазват и българските акционери от групата за производство на пилешки продукти "Градус". Общата стойност на сделката се оценява на 250 милиона лева (почти 128 млн евро), тъй като са включени и някои задължения.

Анализът на КЗК сочи, че двете болници, обект на покупката - “Токуда“ и “Сити клиник“, са сред първите 12 по размер на получени средства от НЗОК през последните години. Общият им пазарен дял през 2014 не е по-голям от този на водещата болница – пловдивската “Свети Георги“, която е най-голямата в страната. За 2015 г. я изпреварват с малко под пет на сто.

В София съвкупният пазарен дял на обединената група ще бъде 10-20%. За периода 2014 г.-2015 г. водещ на регионалния пазар в София е институтът за спешна медицинска помощ “Пирогов“ с дял приблизително от 10-20%, следван непосредствено от "Токуда“ с дял около 5-10%. Другите по-големи болнични заведения са с близки пазарни дялове в границите от 0-5% до 5-10.% .

Според комисията след осъществяване на сделката обединената група и на национално, и на регионално в София ще заеме водеща пазарна позиция на база изплатени от НЗОК средства. Въпреки това няма основание да се приеме, че е възможно установяване на господстващо положение от участниците в сделката, тъй като пазарният дял е само първоначален индикатор, който сам по себе си не е достатъчен, за да се направи извод за установяване или засилване на господстващо положение.

Заради това КЗК изследвала пазара и начина, по който той функционира, като основният извод е, че той е силно фрагментиран както на национално, така и на регионално ниво.

“Освен високото ниво на фрагментация на пазара, Комисията отчита като основен
фактор и обстоятелството, че при болничната помощ е налице държавна регулация,
включително по отношение на цените на предлаганите медицински услуги“, посочва антимонополният орган. Тъй като НЗОК заплаща на всички болници по цени, определени със съответния рамков договор за годината, КЗК прави извода, че липсва реална ценова конкуренция между участниците на пазара и те се конкурират основно с качество на предлаганите услуги.

Затова в крайна сметка решението на КЗК е, че няма пречка пред осъществяването на сделката.

След реализирането на сделката здравната група ще функционира под името "Аджъбадем Сити Клиник” и ще управлява четири лечебни заведения, с близо 750 болнични легла и четири медицински центъра.

Турската верига има интерес от стъпването у нас, тъй като в последните години югоизточната ни съседка стана основна дестинация за лечението на българи заради високото качество на болничната помощ и много по-достъпните цени спрямо Западна Европа. С навлизането на предлаганите от Турция технологии и у нас обаче “Аджъбадем“ има интерес да изнесе част от бизнеса у нас, влизайки в директна конкуренция с българските болници за българските пациенти. Сега в офисите на турския холдинг у нас средногодишно минават около 2000 души, основно с онкологични заболявания.

Финализирането на сделката беше белязано от мистериозна поява на конкурентен кандидат-купувач на “Токуда“ в лицето на председателя на БЧК Христо Григоров и анонимен български инвеститор, който така и не се афишира публично.

Ден преди анонсирането на сделката при акцията във Фонда за лечение на деца бе арестуван българският представител на веригата “Аджъбадем“ д-р Гюрай Ходжев по обвинение, че с него като посредник са сключвани неизгодни договори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #1

    Сити Клиник инвестираха 60 млн. в онкологията си и застрашиха многомилионните приходи които българските пациенти носеха на Аджъбадем в Турция. Затова турците предпочетоха да закупят родния конкурент и приходите вече да постъпват направо в България. Няма лошо , щото туците все си взимат своето , но вместо българина да си плаща от джоб вече НЗОК ще плаща на Аджъбадем ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.