Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лъснаха дълго отричаните далавери с доставките на лекарства

25 коментара
Лъснаха дълго отричаните далавери с доставките на лекарства
Броени дни са били нужни на новото ръководство на здравното министерство, за да открие, че упорито отричаните от предшествениците далавери при доставката на лекарства са налице. В петък здравният министър Божидар Нанев, който представи екипа си, обяви, че в областта на лекарствената политика са установени редица нарушения при провеждането на тръжните процедури. Констатирана е неточна преценка за необходимите обеми от дадени медикаменти.

Така например лекарство за рядко онкологично заболяване, с което се лекуват 20 души е било поръчвано в количества за 150 души, а в същото време е имало недостиг на други медикаменти, заради което пациенти са оставяни за дълъг период от време без животоспасяващи медикаменти. "Вземани са еднолични решения за включването на отделни лекарства и за промяна в количествата на други", заяви Нанев, но не пожела да конкретизира кой е вземал тези решения.

Освен това имало сериозно забавяне при провеждането на тръжни процедури в няколко последователни години. За да сложи ред в лекарствената политика на министерството Нанев е решил да сформира одитно звено, в което ще влизат представители на пациентските организации, на Държавния финансов контрол, Министерството на финансите и подопечното му ведомство.

В новия орган, който ще следи за прозрачността на процедурите по доставката на лекарства, вече има отредено място за Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването, която през последните години бе основен разобличител на далаверите с лекарства.

Новият здравен министър призна, че е възможно пациенти с трансплантации и някои онкоболни да останат без лекарства в края на годината заради неправилни разчети, но обеща да направи необходимото това да не се случи.

По повод орязването на бюджета на министерството с 15% здравният министър заяви, че ще се икономисва от капиталови и административни разходи, но не и от пари за лекарства.

Нанев заяви, че се налага ревизия на новия лекарствен списък, който доведе до тотално объркване сред лекари и аптекари и бръкна дълбоко в джоба на пациента. Той обаче посочи, че от списъка няма да отпадат групи медикаменти, а листата ще се оптимизира според финансовите възможности. "Ще има по-скоро замяна на едно лекарство с друго, отколкото отпадане от списъка", обясни Нанев.

Първите реформи ще влязат в НС до края на годината

Новият министър и екипът му имат амбицията да вкарат до края на годината първите предложения за законови промени, с които да започне дългоочакваната здравна реформа.

Нанев съобщи, че предложенията за промяна в здравноосигурителния модел ще са факт до края на годината, но не може да каже кога ще бъдат приети. Моделът ще се развива в посока демонополизация на НЗОК, която ще предлага основен пакет здравни услуги, макар и различен от сегашния, и надграждане с допълнителните доброволни фондове.

От следващата година Нанев се надява да започне и преструктурирането на болниците. Постепенно методиката за заплащане на лечението с клинични пътеки трябва да бъде сменена от диагностично свързаните групи. "Това ще стане плавно, вероятно първо в пилотни болници", обясни Нанев.

Към средата на годината изпълнението на разходната част на бюджета на Министерството на здравеопазването е 50% от определения лимит. Изпълнението на приходите към края на юни пък е 90% - 32. 8 млн. лв.

Разходите за финансиране на лечебни заведения за болнична помощ са в размер на 51% от лимита или 56.4 млн. лв. За централни доставки на лекарствени продукти са изразходвани 39% от лимита или малко над 60 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. MP
    #26

    1/ NJAKOLKO TIPA ZDRAVNI Kasi !I PO NJAKOLKO OT VSEKI TIP. a/ saslovni b/ mestni c/ spored dohodite na opredeleni sloeve ot naselenieto 2/lichni pacientski smetki i limiti, a ne v obshtija kjup ...3/ PAKETI ZA OSIGURJAVANE NA TRI NIVA - ZA NISKI , SREDSNI I VISOKI DOHODI .TOVA E .

  2. MP
    #25

    FINASIRANI OT A / DARJAVATA B/OT KASITE C / CHASTNI PLASHTANIJA EDNOVREMENNO !TOVA E! NJAMA POVECHE .....

  3. abe
    #24

    Е, не! Тка пак нема да стане. Една Каса и "допълнително надграждане"? Че то и сега си е така.Докато няма още Каси и всеки сам да си избира, да има реална конкуренция, нищо няма да стане.

  4. кинорежисьор
    #23

    без фуражка?

  5. светло син
    #22

    Работат стана сериозна а?А вие майтап си мислехте.

  6. Професионалист
    #21

    Като видях заглавието си помислих за нещо сериозно, но останах изненадан. Това мирише на дребнавост и заяждане по следните причини:1. Лекарствата не се купува по брой болни, а винаги се надвишават, още повече, че по-голямата бройка носи отстъпка в цената. 2. Те не се поръчват всяка седмица.3. Броят на онкоболните за една године е винаги по-голям, поради ясни причини, от моментния брой болни. Дай боже това да не е така.

  7. Читател
    #20

    Принципно си прав, обаче от текста става ясно, че лекарство за рядка болест се поръчва в петорен на необходимото размер, а в същото време заради неправилна преценка други болни са били оставяни без животоспасяващи медикаменти. За това иде реч...Иначе никой не оспорва, че лекарствата трябва да се купуват в по-големи размери.

  8. До:читател
    #19

    Представи си, че леталният изход е 2-3 месеца от датата на поставянето на диагнозата, както е при лошите карценоми. Тогава ако броят на болните във всеки момент е около 20, то броят на болните за една година е около 120 човека. Освен това, част от лекарствата се купуват в аптечната мрежа от чужденци. Да не говориме и за това, че лекарствата могат да се препродават на трети страни, дори и на търговеца от който си ги купил.

  9. Читател
    #18

    Не разбирам защо защитаваш червените корифеи в МЗ, които системно оставяха болни без лекарства заради грешни сметки и се хващаш за това, че Нанев разкритикувал поръчването на едно лекарство в по-голям размер.

  10. до: читател
    #17

    От думите на министера следва, че евентуално броят на опаковките от лекарството е планиран лошо, което е административна грешка. Но думата злоупотреба означава някой да си е сложил нещо в джоба, но в статията на Лещарска това не е посочено.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.