Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Латвийците решително отхвърлиха руският език да стане официален в страната им

22 коментара

Латвийските избиратели решително отхвърлиха предложението да се даде официален статут на руския език в страната им, който е роден за бившите съветски окупатори. Провелият се в събота референдум вероятно обаче ще остави своите белези на и без това разединеното общество.

Руският език е майчин за около една трета от населението на балтийската република, наброяващо 2.1 млн. души. Мнозина в Латвия искаха на руския да се даде официален статут, за да приключи, според тях, 20-годишната дискриминация.

Етническите латвийци обаче смятаха, че референдумът е нагъл опит за посегателство върху латвийската независимост, възстановена преди двайсет години след половинвековна окупация от страна на СССР, започнала с края на Втората световна война.

Повечето от латвийците както преди считат руския, който бе свързващият език в Съветския съюз, за език на бившите окупатори. Те изпитват дълбока подозрителност към Русия и се безпокоят, че Москва се опитва да упражнява влияние над Латвия, като използва руското малцинство.

"Латвия е единственото място в света, където се говори латвийски език, затова ние сме длъжни да го защитаваме", казва 37-годишният жител на латвийската столица Рига Мартинс Дзерве. "А руският тук е навсякъде".

Над три четвърти от хората се обявиха на референдума срещу даването на руския език на статута на официален.

Обаче в източния район на страната Латгале, който граничи с Русия, повечето от избирателите се обявиха за промяна в конституцията и за официализиране на руския език. Това е най-бедният регион в Латвия и там живее голяма рускоезична общност, както и други етнически малцинства.

"Обществото е разделено на две – половината имат права, а на другите правата се нарушават", казва 36-годишният Алексейс Евдокимовс. "Латвийската половина винаги ще изхожда от презумпцията за виновност на руската половина и ние ще сме принудени да доказваме нещо, което не се нуждае от доказателства", добавя той.

В Чикаго 57-годишната Мара Варпа каза, че е гласувала срещу предложението, защото латвийският език е неотменима част от националната идентичност и затова трябва да остане единственият официален език.

"Мисля, че изобщо не трябваше да се провежда референдум, защото всичко е записано в конституцията. Но тъй като референдумът все пак бе насрочен, трябваше да гласувам", каза Варпа.

Руснаците, които организираха плебисцита, признават, че не са имали шансове да победят. Но се надяват онези 25% гласове, които бяха дадени за руския език, да накарат дясноцентристкото правителство на Латвия да започне диалог с националните малцинства.

По време на масовото преселение, извършвано от съветския режим, в Латвия и в съседните балтийски републики пристигнаха стотици хиляди руснаци, белоруси и украинци. Мнозина от тях така никога не научиха латвийски, заради което и не получиха гражданство, когато Латвия получи независимост. Това значи, че те са лишено от право на глас и възможност да работят в държавни органи.

Според действащия закон всеки, пристигнал в Латвия по време на съветската окупация или родил се от заселили се тук родители, не се счита за латвийски гражданин и за получаване на гражданство трябва да се яви на изпит по латвийски език.

По тази причина в момента в Латвия живеят около 300 хиляди "чужденци".

Политиците и анализаторите коментират, че проведеният референдум ще усили разцеплението в обществото и на правителството ще му се наложи да предприеме сериозни усилия, за да консолидира съществуващите в страната две групи.

Мнозина се опасяват, че недоволното малцинство ще продължи натиска да се проведе нов референдум с цел да се промени латвийската конституция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МИ6
    #22

    Латвийците-добре! А у нас малко-по-малко ни го налагат съвсем тихичко,по тарлъци.

  2. Анонимен
    #21

    С подписването на "НЕагресивният пакт" между Молотов и Рибентроп от 23 август 1939 г., руската армия окупира част от Финландия, близо половината Полша, независимите Естония, Литвания, Латвия, Бесарабия от Румъния и Буковина. Този пакт не е признат от много страни. Съветската окупация е придружена с масово изселване и заравяне в земята на неудобните за режимът. По късно германците окупират обратно тези страни и след като се изтеглят през 1944-45 г. съветските войски отново окупират и прочистват страната,

  3. Анонимен
    #20

    До 15 Номер 13 не лъже, а ти си просто невежа. Официално известен факт е, че към споразумението, подписано на 23 август 1939 г.,е приложен таен допълнителен протокол за определяне границите на областите от взаимен интерес в Източна Европа в случай на "териториално и политическо преразпределение". Протоколът предвижда включването на Латвия, Естония, Финландия, източната част на "зони, принадлежащи на полската държава" и Бесарабия в съветската сфера на интереси, а Литва, Полша и на запад - в сферата на интересите на Германия.

  4. Анонимен
    #19

    Албанците не са завоювали Македония, а руснаците са окупирали Латвия. Това е разликата. Руснаците са мразени навсякъде във бившите републики. Особенно в тези които са в европейския съюз вече. Русия е забавила тяхното развитие и затова я мразят. Стотици хиляди латвийци са избити или разселени по други републики, На тяхно място са дошли руски колонисти. Затова ги мразят. Чудя се само защо руските колонисти още се натискат да стоят в Латвия където не ги искат? Ако уважаваха страната в която живеят биха се постарали да научат езика и културата и. Но изглежда руското имперско мислене е живо у тях и те си мислят че бившите поробени народи все още трябва да им се подчиняват.

  5. Анонимен
    #18

    А защо албанското малцинство се пресели в провинция Македония и принуди същата да въведе като втори официялен език албанския?

  6. Анонимен
    #17

    Защо руското малцинство не вземе да се пресели в Англия или Германия,да речем, и да накара техните правителства да признаят руския за официален?

  7. Анонимен
    #16

    Изводът от всичко до тук е, че наличието на Русия е пречка на цивилицационните процеси на Земята.

  8. Анонимен
    #15

    №13, лъжеш.Никакво споразумение не имало с Германия за завлядяването на Латвия от съветска Русия.Както и да го сучиш, през ВСВ Германия се явява като освободител, а Русия като поробител не само на Латвия, а и на редица други народи.

  9. Анонимен
    #14

    КОйто си е имал работа с литовци, латвийци и естонци, както и с унгарци, знае, че не са особено приятни хора. Има и изключения понякога. Същото се отнася и за българите, но по един различен начин.

  10. Анонимен
    #13

    #№#№#№#№#№#№#№#№3 до #№#№#№#№#№#№#№#№4, СССР завладява Латвия ПО СПОРАЗУМЕНИЕ с Германия през 1939. Според теб същата тази Германия е освободила Латвия от руско, както малко тенденциозно казваш, а по-точното е съветско робство през 1941? А защо простите латвийски селяни са ходели да убиват прости евреи заради дрехите и обувките им? Това по британски източници - ББС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.