Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лъвът от Войнишкия мемориал е върнат пред НДК

14 коментара
Лъвът от Войнишкия мемориал е върнат пред НДК
  • Така е изглеждал старият Войнишки мемориал, открит през 1934 г.

Лъвът от Войнишкия мемориал на Първи пехотен Софийски полк и Шести пехотен Търновски полк беше върнат пред НДК, където е стоял в продължение на 45 години, преди да бъде премахнат.

Скулптурата беше сложена в четвъртък на мястото на паметника "1300 години България”, заради който е разрушен Войнишкия мемориал, но неговите останки бяха демонтирани през юли 2017 г.

"Къс история се връща на своето истинско и оригинално място. Оригиналният паметник на софийските полкове е открит през 1934 г. от цар Борис Трети. То е дело на големия кмет и деец на София Иван Иванов на тогавашната община, но и на военните организации, които са искали във всяко населено място на България да има войнишки паметници", коментира зам.-кметът на София Тодор Чобанов. "За съжаление през годините той претърпява промени и през Втората световна война при бомбардировките една от трите мемориални стени е разрушена, а впоследствие през 1979-та година е окончателно разрушен заради строежа на НДК“, допълни Чобанов.

Статуята на лъва е дело на скулптора Михаил Михайлов и заедно с част от плочите с имената на войниците се пазеше в Националния военно-исторически музей. Автор на паметника с възпоменателните плочи е бил арх. Александър Обретенов.

Пиедесталът, върху който бе монтиран лъвът в четвъртък, е оформен по същия начин като оригинала от 1934 г.

Зам.-кметът каза още, че в началото на 2018 г. ще бъде обявен консурсът за пълното възстановяване на мемориала. "Надяваме да имат вземат авторитетни и добри проектантски колективи, които ще могат да дадат различни решения за това как да стане по най-добрия начин възстановяването“, обясни той.

Оригиналният мемориален комплекс е бил издигнат от величествени възпоменателни плочи, напомнящи за героизма на Първи и Шести полкове, наречени Софийската "желязна“ дивизия.

Паметникът е бил открит на 28 октомври 1934 г., като на церемонията знамената на полковете са се развявали пред тържествения войнишки строй.

Заради строежа на паметника "1300 години България" мемориалът е премахнат.

През 2014 г. Столичният общински съвет взе решение за възстановяването му и демонтиране на останалите фигури от социалистическия паметник. Обществени спорове и обжалване пред съда забавиха премахването на рушащия се и опасен паметник, а това лято протести белазаха демонтажа.

От Столичната община припомниха историята на двата полка, в чиято чест е вдигнат мемориала.

В основата на формирането на Първи пехотен Софийски полк е Първа дружина от Българското опълчение, която се прославя в боевете на Шипка и при Стара Загора. След създаването на Българската земска войска през юли 1878 г. дружините добавят към името си наименованието на населеното място, където са създадени и са на гарнизон. Така 1-ва дружина става 1-ва пехотна Софийска дружина. След възкачването на княз Александър І на престола (17.04.1879 г.) тя е преименувана на 1-ва пехотна Софийска на Негово Височество княз Александър І дружина.

На 30.08.1881 г. дружината получава първото си формено бойно знаме. С въвеждането на полковата организация в българската войска през 1884 г. от състава на 1-ва Софийска пехотна дружина, 5-та пехотна Тетевенска дружина и 6-та пехотна Плевенска дружина е формиран Първи пехотен Софийски полк. За пръв негов командир е назначен подполковник Всеволожски. Частите на полка се отличават в боевете при Сливница по време на Сръбско-българската война (1885).

Съставът на полка се попълва с войници по наборната система, а офицерският кадър е от завършилите Военното училище в София и Школата за запасни подпоручици. Те се сражават геройски по фронтовете по време на войните за национално обединение (1912 – 1918). През 1920 г. полкът се реорганизира в 1-ва пехотна Софийска дружина. През 1928 г. от нейния състав и 1-ва жандармерийска дружина отново се формира 1-ви пехотен Софийски полк.

Шести пехотен Търновски полк е формиран през 1884 г. от 17-та Търновска, 18-та Габровска и 21-ва Еленска дружина. Той е един от първите, създадени след въведената полкова организация. За него полковник Борис Дрангов казва, че където стъпи, трева не никне.

Полкът участва в боевете по време на Сръбско-българската война. Денят на победата при Драгоман – 10-ти ноември, е обявен за боен празник на търновци. След 1887 г. за шеф на полка е провъзгласен княз Фердинанд І. Престолонаследникът княз Борис Търновски е зачислен в списъците на полка като подпоручик. През 1889 г. 6-ти пехотен Търновски полк се установява в София на постоянно местослужене. Неговите подразделения участват във войните за национално обединение като част от 1-ва дивизия на Първа армия.

От 1920 до 1928 г. подобно на Първи пехотен Софийски полк и Шести пехотен Търновски полк е сведен до дружина, когато заедно с 2-ра жандармерийска дружина отново се възстановява. Полковите части участват в заключителната фаза на Втората световна война и се отличават в боевете при Стражин и Куманово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #14
  2. Филка Русофилка
    #13
  3. Филка Русофилка
    #12
  4. Филка Русофилка
    #11

    1. Въобще нямаше да знаеш (защото нямаше кой да ти каже), че България е съществувала 1300 год., ако не беше Третото българско царство, а вместо него имаше "Задунайска губерния България", както предвиждаше "освобождението". 2. Мизия е наречена България (Mesia hec & Bulgaria) на картата на св. Йероним от 354 г., значи България е поне на 17 века. 3. Шовинизмът е сляпа омраза към други народи. Българите не мразят други народи, а само техните шовинистически антибългарски клики. 4. На лъвската карта са изобразени българските етнически територии, признати от султана и заграбени от кликите по т.3.

  5. Коментарът е изтрит в 20:59 на 3 ноември 2017 от автора.
    #10
  6. Коментарът е изтрит в 20:57 на 3 ноември 2017 от автора.
    #9
  7. Ген. Иван Колев
    #8
  8. Bлaдo
    #7
  9. trezwomislesht
    #6
  10. trezwomislesht
    #5

    Може ли някой да ми обясни защо в периода на войните за национално обединение участва годината 1918? Балканските войни известни като войни за национално обединение са в периода 1912 - 1913г. Годината 1918 е година на Втората национална катастрофа която Сакс-кобурготската династия донесе на България с участието в ПСВ от 1915 до 1918г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.