Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лавров в огледалото на собствените си желания

Днешните руски политици нямат наследствени права върху признателността на българите

20 коментара
Илиан Василев. Снимка: БГНЕС

Имал съм многократно възможност да изложа тази позиция на своите руски колеги, но изглежда някои чуват само това което искат. Затова още веднъж и бавно, за да се запомни: съвременните поколения българи не дължат НИЩО на съвременните поколения руснаци. В този смисъл не дължим нищо на господин Лавров, нито цент.

Той и днешните руски политици нямат наследствени права върху признателността на българите, защото не са направили нищо днес за това да ги смятаме за опора и приятели. Или ако са направили - това е било със знак минус. Справка - многомилиардните дългове по енергийните ни проекти и нищожните обеми на износа ни към Русия.

Ако говорим за отношенията между нашите два народа ще бъде добре господин Лавров да види колко българи са посетили Русия, колко учат и колко работят там. Истината е, че има тотален разрив в свързаността на нашите два народа и вината не е в българите.

На практика българският бизнес престана изобщо да разчита на руския пазар и то не защото няма какво да изнесе, напротив. Изнасяме и то много за далеч по-конкурентни пазари, но политиците в Русия си мислят, че могат да управляват ръчно интереса на българските бизнесмени, да отварят и затварят вратата пред българския износ на стоки и услуги, когато си поискат и в зависимост от това дали едно или друго действие на българското правителство им харесва или не.

България не само не дължи нищо, а обратно – Русия като наследник на Съветския съюз дължи много за стореното след Втората световна война, за насилственото налагане на чужд за страната строй, който ни извади от Европа и цивилизацията за повече от 50 години и унищожи икономическия, научения и политическия елит на нацията. Само инерцията и отсъствието на рефлекс за защита на интереси спрямо Русия не са накарали българските правителства да представят сметка на Москва за нанесените щети. Така, както направиха други страни излезли от бившия "соцлагер" - акцентът е на думата лагер.

За огромния негативен отпечатък на "съветското присъствие" е достатъчно да споменем, че наследството и текущата му сянка спират всеки опит за полет в развитието ни. Местният отпечатък на руския олигархичен модел у нас - схемата "Кой?" е най-голямата пречка пред развитието ни и единствената причина за нейното оцеляване са хранителните канали и свързаност с Русия.

Историческата сметка за уреждане от наши дни е при всички случаи по-актуална от далечните години на руско-турската война. Добре е господин Лавров да балансира историческите си претенции с по-актуалния прочит на съвременните руско-български отношения. Ако не знае, да пита. В Москва има още честни политици и дипломати, които знаят какво е СМЕРШ и каква е истината за "освобождението" след Втората световна война.
У нас паметниците на руските войни, които са паднали или воювали в руско-турската война се поддържат много по-добре от начина по който това става в Русия. Там паметта за тях просто изчезва, потисната от много други войни с претенции да бъдат освободителни, водени на различни фронтове. Само в България могат да се видят паметници и улици на Скобелев, Гурко, Дондуков. Така, че не ние, а руските политици могат да се поучат от това как се тачи памет.

Господин Лавров може да бъде уверен, че колкото повече натяква и изисква "признателност насила" толкова повече нараства желанието на българските граждани да балансират свръхпризнателността към руските генерали с възстановяване на по-здравословни исторически пропорции и признателност към личностите - темели в националната ни история. Именно признателността към тях бе дълги години потискана като второстепенна потребност. Само и само, за да въздигат в култ руски и съветски генерали и политици.

Достатъчно е да видите колко и кои от централните улици в София и в големите български градове са посветени на руски политици и военни, и колко на българските царе, светии, генерали, политици и интелектуалци. Да попита защо отношението на съвременните българи към руските и съветски паметници е силно различно?

Възстановяването на историческите баланси е необратим процес и се страхувам, че господин Лавров тепърва има да получава нелицеприятни новини от все по-непризнателна България към съветска Русия, без разбира се да забравяме руските войници воювали както за свободата на България, така и против нея.

Съвременните ни исторически "баланси" са изключително негативни за България поради неоимперската политика на Владимир Путин, която превърна дори "братска" Украйна във вечен враг. Погледнете - на територията на бившия СССР не остана страна, която да храни истински и неподплатени с материални интереси симпатии към политиката на Кремъл.

Трудни дни очакват Русия, моите руски приятели и познати, защото им предстои да платят за удоволствието да преживеят последните дни от управлението на господин Лавров и господин Путин.

Ако не друго, като първи руски дипломат господин Лавров можеше да прояви уважение към суверенното право на България да взема своите решения в сферата на сигурността и развитието. Кой и кога е казал, че те винаги трябва да бъдат производни или съобразени с това, което мисли поредния чиновник на върха в Москва?

Мога да го уверя - хората у нас, за които руският външен министър пише, че обичат Русия повече от страната си ще стават все по-малко. Те са устойчиви маргинали. И най-важното послание към ръководителя на руската дипломация - тези български политици нямат никакъв шанс днес или в бъдеще да управляват България и да променят траекторията ѝ на развитие. Добре е в Москва да свикват с тази мисъл.

Губят почва под краката си, затова стават по-нервни. Жалко, дори в дипломацията вече няма стандарти.

*Публикуваме текста от блога на Илиян Василев. Подчертаните пасажи са на редакцията на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #20

    Илиян е отявлен русофоб.Статиите му на руска тематика са направо диагноза за политическа шизофрения.

  2. Dr. Web Browsing
    #19

    Точен и навременен анализ на Илиян Василев. Но "наследствените права върху признателността на българите", според мен, е по същия начин устойчиво, хлъзгаво и оптекаемо явление, както и корупционната оптекаемост - сигурно затова сме и след страни като Лесото, Турция и Сенегал според поредната тазгодишна класация на "Прозрачност без граници" (виж "България остава корупционното блато на ЕС" от този сайт). Участник в този форум го е казал доста точно - най-кресливата част от българските русофили (аз лично, незнам като процент каква част са те от българите) всъщност дефакто е управлявала тази страна повече от 70 години.

  3. Bлaдo
    #18

    кРасният площад е барикадиран вкл. и със СНЕГОРИНИ ;-) А когато има снегорин - има и високопоставен загинал: - и при убийството на Борис Немцов имаше снегорин... - и при "злополуката" на летището, когато "загина" шефът на френската петролна компания "Тотал" Кристоф дьо Маржери имаше снегорин... Така че - чакаме да видим тоя път кого са ... изринали...

  4. Косьо Генчев
    #17

    Браво на Илиян Василев!!! Чудесен коментар на поредните изяви на Лавров и на отношенията ни с Русия! За жалост ще трябва да изчакаме да измрат полека-лека и останалите т.н. русофили, за да се пооправи малко и колективното ни отношение към Русия. Зашото те не могат да бъдат превъзпитани - това при тях е диагноза! А нови "русофили", убеден съм, няма да се появяват.

  5. Косьо Генчев
    #16
  6. Коментарът е изтрит в 10:30 на 27 януари 2016 от автора.
    #15
  7. Мони_deactivated_1480055728
    #14

    В Кремъл тази нощ се е случило нещо!? Сеть взорвала новость о "скорой" возле Кремля: говорят, у Путина инфаркт: http://by24.org/2016/01/27/red_square_in_moscow_is_closed_putin_can_be_dead/ http://www.dsnews.ua/world/set-vzorvala-novost-o-skoroy-vozle-kremlya-govoryat-u-27012016085700

  8. Kitko
    #13
  9. Kitko
    #12

    Чудесен анализ на г-н Василев. ПРочетох и повечето кометари под статията. Огромна част от тях са доста точни. Аз ще си позволя да цитирам само това от текста "...за които руският външен министър пише, че обичат Русия повече от страната си ще стават все по-малко." Значи ако българин обича друга дръжава /в случая Русия, но става въпрос за която и да е друга/ повече от България, то този човек се нарича не русофил или там според зависи името на държавата -фил, а национален предател. И ако в миналото такива хора са били бесени и разстрелвани, то днес може просто да бъдат екстрадирни в "любимата" им държава и да им се отнеме българското гражданство.

  10. Neandertalec
    #11

    "На хипотетичен референдум за външно-политическото бъдеще на страната 63% биха гласували "ЗА“ запазване ориентацията към ЕС и НАТО срещу 33% - "ЗА“ преориентация към Русия и евразийския съюз около нея. Нагласите остават практически без промяна в сравнение с април миналата година. Проевропейската ориентация и подкрепа за политиката на ЕС преобладава във всички образователни и възрастови групи. Единствените, сред които желанието за външно-политически съюз около Русия доминира, са симпатизантите на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.