Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лечението на Covid-19 у нас – какво наблюдават лекарите?

0 коментара
Лечението на Covid-19 у нас – какво наблюдават лекарите?

Заболяването с Covid-19 започва с по-ниска температура отколкото при грипа и се покачва постепенно, като при по тежките случаи се развива пневмония около петия ден. Сухата кашлица, тежестта в гърдите и главоболието също са чести оплаквания на пациентите Covid-19 у нас. Това разказа доц. д-р Георги Попов - началник на катедра "Инфекциозни болести" към ВМА, който в петък сподели впечатленията на екипа му от лечението на блните с коронавирус у нас.

"Хоспитализирани към този момент, са 26, изписани са 14 болни,  а наблюдавани по домовете - 89 болни. От изписаните болни 10 са абсолютно оздравели, с 2 отрицателни проби за 24 часа, т.е. клинично здрави. Прави впечатление, че 4 души дълго време се задържат с наличие на вирус в носоглътката, което ги прави носители и опасни за околните. Тях също ги наблюдаваме", разказа Попов. По думите му прави впечатление продължителното наличие на вируса в горните дихателни пътища.

Засегнати са семейства и хора с добър социален статус

"От наблюдаваните по домовете отчитаме една "семейност" на заболяването. Засегнати са три-четиричленни семейства, фамилии от 5-8 човека. Включително имаме 1 комуна от 11 жени и едно дете, от които 7 са положителни. Прави впечатление, че засяга хора с добър социален статус, бих казал дори повече от добър. Наблюдаваните по домовете ги контролираме ежедневно с обаждане по телефона. Лично аз се обаждам, а и психолог се обажда. От наблюдаваните по домовете имаме 4 човека, хоспитализирани с утежнено клинично протичане и налагащо болнично лечение. На наблюдаваните по домовете изпращаме и мобилни екипи, благодарение на нашите доброволци - квалифицирани лекари", разказа той.

Грижа за тежко болните

"От хоспитализираните имаме трима болни в тежка клинична форма. Нашата гордост и най-голям успех е, че успяхме да ги опазим да не влязат в етапа на механична апаратна вентилация. Нашата тайна е ефективното наблюдение. Ежеминутен не "сестрински пост", както обикновено се нарича, а "лекарски пост". По цяла нощ наблюдаваме болните, оставяме настрани гайдлайните и оценяваме състоянието им ежеминутно. Гледаме конкретния индивидуален случай. При нас се намира най възрастната жена - на 86 години, за която по този начин наблюдение успяхме да не допуснем въвеждането в апаратна вентилация, което би довело, по литературни данни, 86% смъртен изход…", каза още той.

Попов заяви, че възрастната жена е в добро състояние и скоро ще се върне при близките си.

Особеностите на болестта

Той разказа и как започва заболяването, като основната разлика спрямо грипа е, че първоначално температурата е по-ниска. "Нямаме такова бурно повишение на температурата, както при грипа – 39-40 градуса за часове, температурата се повишава бавно в рамките на 37.8-38 г. Стакава температура болните постъпват. Наблюдаваме бимодално повишение на температурата по време на престоя - най-вероятно поради развитие на усложнения в долните дихателни пътища. Тогава вече става 38.5 – 38.8. Характерен е и дългият фебрилен период -  от 3 до 12 дни, средно сме ги изчислили около 8 дни. Следващия симптом е сухата кашлица. Болните я описват като дразнеща, нетърпима, непоносима. Също продължава дълго време 10-14 дни". При голям процент от болните се проявява главоболие. При болните над 50%, ако са хипертоници, задължително има хипертонични реакции. 45% от болните се оплакват от задух", разказа Попов.

Леките случаи се лекуват със симптоматични средства - парацетамол 1000 мг не повече от три пъти на ден, когато имат температура. При хората с тежки усложнения лекарите ползват масивна антибиотична терапия, като понякога към нея се включват и кортикостероиди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.