Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лечението на ХИВ: Отговори на четири ключови въпроса

Лесното лечение не е зад ъгъла, но след 5-10 години генни и имунни терапии могат да постигнат успех

0 коментара
Лечението на ХИВ: Отговори на четири ключови въпроса

На научна конференция в Сиатъл във вторник учените отбелязаха ден, който мнозина смятаха, че никога няма да дойде. Пациент изглежда е излекуван от ХИВ вируса, който причинява СПИН, едва за втори път от началото на глобалната епидемия.

“Във въздуха може да се усети надежда с електрически заряд", казва д-р Стив Дикс, специалист по СПИН в Калифорнийския университет, цитиран от “Ню Йорк Таймс“.

“Целият подход към лечението се променя от стремеж - към нещо, което хората осъзнават, че е осъществимо“, казва той.

Това е надежда, която трябва да бъде приземена с реализъм: ХИВ е лукав противник и учените и пациентите, живеещи с вируса, са много добре запознати с предишни провали в битката с болестта.

Ето какво означават новините до момента.

Ще промени ли това нещо за хората, живеещи с ХИВ?

Все още не. Вторият случай на излекуван пациент дава доказателство за концепцията, че вирусът е лечим и осветява потенциалния път към намирането на лек, който учените възнамеряват да следват енергично.

Но този очевиден успех не означава, че лесното лечение на болестта е зад ъгъла и със сигурност не означава, че пациентите трябва да спрат да пият лекарствата си.

И двамата мъже, за които се смята, че са били излекувани досега, са били болни от ХИВ и рак. И двамата са подложени на костно-мозъчни трансплантации за лечение на онкологичните си заболявания. И в двата случая донорите на костен мозък са били с ключова генетична мутация, наречена делта 32, която възпрепятства навлизането на вируса в кръвните клетки.

Трансплантациите на костен мозък са рискови процедури, така че едва ли това ще бъде вариант за лечение на повечето хора с ХИВ. Заслужава да се отбележи също, че досега повечето други опити да се повтори първоначалният успех също се провалиха.

Какъвто и да е пътят към намирането на лечение, той няма да бъде лесен.

Ремисия? Излекуване? Каква е разликата?

Излекуването означава, че вирусът е изчезнал завинаги. Ремисия е по-консервативен термин и означава, че вирусът е под контрол в организма, но може би не завинаги.

Преди учените да съобщят за втория случай на излекуван пациент във вторник, беше известен само един случай на излекуван пациент – този на Тимъти Рей Браун, на 52 години, който е без вируса на ХИВ вече 12 години след две трансплантации на костен мозък.

След неговия случай имаше много неуспешни опити да се повтори този успех.

Всеки път обаче вирусът се е връщал след като пациентът спира да приема анти-ХИВ медикаментите си.

Новият случай е на “лондонският пациент“, който е без вируса на ХИВ в продължение на 18 месеца след спирането на медикаментите. Изключително прецизни тестове не откриват вируса в тялото му.

"Нямаме международно споразумение за това, колко време без вирусът да се върне трябва да мине, за да говорим за излекуване", казва д-р Анмари Уенсинг, вирусолог от Университетския медицински център в Утрехт, Холандия.

Заслужава да се отбележи, че има пациенти, които са преминали в ремисия без трансплантация на костен мозък. В тези случаи, имунната система изглежда способна да поддържа строг контрол над вируса, дори и без лекарства. От години изследователите се опитват да разберат как се случва това.

Каква е следващата стъпка?

Трансплантацията от донор с мутация делта 32 по същество изтрива имунните клетки, които са уязвими към ХИВ, като ги замества с клетки, които са резистентни към вируса. Вече много групи учени се опитват да имитират ползите от трансплантацията на костен мозък без рисковете от действителната процедура.

Делта 32 мутацията настъпва в ген, който управлява производството на протеин, наречен CCR5, който седи на повърхността на определени имунни клетки. Широко разпространеният тип ХИВ вирус се нуждае от този протеин, за да влезе в клетките и да се възпроизведе.

Генът, който ръководи производството на CCR5, може да бъде модифициран с нови техники за генна терапия, подобно на лечението, разработено за хемофилия и сърповидно-клетъчна анемия. И учените са се опитали да редактират CCR5 от имунните клетки на човек в лабораторни условия и да влеят модифицираните клетки обратно в тялото.

Но досега броят на клетките, получени с този метод, изглежда не е достатъчен, за да направи всеки човек устойчив на ХИВ.

В едно проучване, финансирано от Sangamo Therapeutics, обаче, изследователите съобщават за любопитно откритие: въпреки че вливането не лекува ХИВ инфекцията, количеството на вируса в тялото изглежда намалява хиляди пъти. Компанията планира последващо проучване, за да изследва това допълнително.

Друг подход би бил да се доставят ензими, които редактират гените директно в тялото. Истинското предизвикателство е в насочването на ензимите. Много екипи търсят начини да ги доставят чрез наночастици, но тази стратегия ще отнеме години преди да постигне успех, казва д-р Дикс.

Още по-интригуващ вариант е да се създаде предшественик на стволови клетки, които да произвеждат постоянен поток от устойчиви на ХИВ имунни клетки в тялото. Поне една група учени в Китай се опитва да редактира CCR5 от стволови клетки, които могат да се влеят при пациенти с рак и ХИВ.

Ранни проучвания в Университета на Пенсилвания предполагат, че подобно нещо би могло да проработи, отбеляза д-р Майк МакКюн, съветник по здравеопазването на фондацията "Бил и Мелинда Гейтс".

Освен това някои учени се опитват да вкарат вируса в ремисия с антитела, известни като “широко неутрализиращи“, имунни молекули, които могат да деактивират различни типове ХИВ.

Колко скоро може да има ново лечение?

Най-рано от 5 до 10 години. И това обхваща само типовете ХИВ, които разчитат на CCR5 за заразяване на клетките. Друга форма на ХИВ, наречена X4, разчита на различен протеин за влизане в клетките. Нито едно от тези теоретични лечения няма да предпази от инфекция с тази форма на вируса.

“Никой не би трябвало да очаква, че излекуването или ремисията е зад ъгъла“, казва д-р МакКюн.

Но генната терапия и редактирането на гени се движат с мълниеносни темпове и не е неразумно да се смята, че някой изследовател някъде ще направи за имунната система това, което костно-мозъчните трансплантации направиха за тези двама пациенти.

“Трябва да окажем офанзива на няколко фронта едновременно“, казва д-р МакКюн.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.