Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лечението на спинална мускулна атрофия се бави заради неразбирателство между лекари и МЗ

0 коментара
Лечението на спинална мускулна атрофия се бави заради неразбирателство между лекари и МЗ

Деца със спинална мускулна атрофия продължават да чакат за лечение у нас, въпреки отпуснатите от държавата средства. В Александровска болница вече е оборудван специален кабинет, а лекарите са минали през обучение.

Проф. Ивайло Търнев от Александровска болница обясни във вторник пред бТВ, че лечението на децата не може да започне сега, понеже не е регламентирано приложението му, макар от МЗ да твърдят обратното.

“Министерството на здравеопазването изпрати официална позиция, че тези пациенти могат да бъдат лекувани по клинична пътека 60, но тази клинична пътека е написана преди 20 години и не може по нея да се случи това. Причината е, че в нея въобще не е регламентирано приложението на медикамента. Освен това изисква 6 дни престой, което означава, че пациентите трябва да пролежават 3 пъти в месеца по 6 дни, общо 18 дни, обясни проф. Търнев.

Миналата седмица от МЗ казаха, че лечението на заболяването спинална мускулна атрофия, което вече се финансира от НЗОК и у нас, ще се осъществява в четири болници в страната – Александровска, специализираната детска болница “Проф. д-р Иван Митев“, университетската “Свети Георги“ в Пловдив и болницата по неврология и психиатрия “Свети Наум“ в София.

Оттам обясниха, че лечението се осъществява по клинична пътека №60. Съществува и терапевтична процедура с код 9920, по линия на която могат да бъдат направени инфузиите/вливанията на лекарството Спинраза, и също да бъдат отчетени към НЗОК.

Предстои внасянето на предложение в Надзорния съвет на НЗОК, чрез което да се позволи на лечебните заведения, които прилагат терапията на деца със спинална мускулна атрофия, да ги приемат до 3 пъти месечно по клиничната пътека вместо само веднъж месечно, както е по регламент. 

Търнев обаче смята, че е нужно създаването на специална клинична процедура, за да се изпълнява лечението съгласно международните протоколи.

“Има разработена клинична процедура и е внесена в здравното министерство на 20 февруари, но тя не е одобрена, дори има становище, че тя не е необходима. Тя обаче е абсолютно задължителна, за да спазим европейските стандарти”, каза Търнев.

Родителите на деца със заболяването призоваха институциите за човещина и за това нещата да се случват по-бързо. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.