Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Легия - галеното дете на режима Милошевич

0 коментара

Милорад Лукович, по прякор Легия, смятан за мозъка на убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич, беше, преди да се обърне към организираната престъпност, галеното дете на режима на Слободан Милошевич.

По времето, когато ръководеше част на специалната полиция - Червените барети, той бе известен под името Милорад Улемек. Името на тази мистериозна и противоречива личност бе произнасяно на тих глас и с известен страх по времето на Милошевич.

Милорад винаги е бил известен с прякора Легия, който идва от предполагаемия му престой във Франция в Чуждестранния легион.

Лукович е роден на 15 март 1968 г. в Белград. Той се присъединява в началото на войната в Хърватия през 1991 г. към Тигрите - въоръжените милиции на Желко Ражнятович, по прякор Аркан, известни с извършените от тях репресии.

Легия направил впечатление със старанието си и по-късно бил привлечен от шефа на сръбската тайна полиция Йовица Станишич да се присъедини към Червените барети. Тази специална част е създадена през 1991 г., въпреки че съществуването ѝ стана публично известно през 1996 г.

Три години по-късно Легия, издигнат в чин полковник, поема командването на Червените барети. Международният трибунал в Хага обвинява баретите в извършване на множество военни престъпления в Хърватия, Босна и Косово.

Легия е смятан за човек, предан на Милошевич. Той оцеля след падането на Милошевич през октомври 2000 г. благодарение на отказа си да се намеси с хората си срещу разбунтувалите се, които защитаваха изборната победа на опозицията.

Легия бе принуден през юни 2001 г. да подаде оставка от поста си. Постепенно медиите свързаха името му с белградската мафия, първо с клана Сурчин, а след това с клана Земун.

Легия бе обвинен от правителството, че е наредил убийството на Джинджич.

Легия излезе накрая от потайността, в която е забулен, и благодарение на медиите публиката вече познава чертите му - той е с вид на спортист, с яки ръце с много татуировки.

В средата на ноември 2001 г., когато Легия още бе в състава на Червените барети, той даде подкрепата си за бившите си колеги, които протестираха в Белград срещу арестуването и предаването в Хага на двама братя босненски сърби, които се укриваха в Сърбия. Демонстрацията на Червените барети бе организирана след публикуването от седмичника Репортер на списък на техни предполагаеми членове, издирвани от трибунала.

През януари Легия се впусна в словесна битка с предполагаемия шеф на клана Сурчин, който го обвини, че е извършил множество политически убийства и е отвлякъл, а после убил, през август 2000 г. бившия сръбски президент Иван Стамболич. Тогава той казва, че е изумен от твърденията на предполагаемия шеф на клана - Любиша Буха, когото печатът веднага кръсти "разкаялият се от клана Сурчин".

В писмо, отпечатано от много вестници в края на януари, Легия критикува, без да цитира имена, политици, които според него, "водени от личните си интереси, искат да накарат общественото мнение да повярва на действия, които не съм извършил".

Според повечето анализатори, Легия е намеквал в това писмо за премиера Джинджич.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.