Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекари настояват НЗОК да спре финансирането на болници с опасно малко операции

Клиники усвояват обществен ресурс при тежък компромис със закон, стандарти и етика

0 коментара
Лекари настояват НЗОК да спре финансирането на болници с опасно малко операции

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да прекрати през следващата година финансирането на болници, клиники и отделения, чиято дейност е извън действащите норми, стандарти и етиката и да засили контролната си дейност. За това се обявиха водещи специалисти в сряда при представянето на Индекс на болниците, който разкрива тежки диспропорции в работата на лечебните заведения в областта на кардиологията и ортопедията. Индексът е съвместен проект на “Галъп“ и специализирания сайт Clinica.bg, а целта е чрез прозрачни данни да хвърли светлина върху работата на болниците по отношение на социално значимите заболявания и да спомогне за по-информиран избор на пациентите.

Данните от индекса показват, че няколко лечебни заведения изнасят тежките и трудни процедури, осигуряват комплексно лечение на пациентите и покриват изискванията на медицинските стандарти, докато други работят избирателно само по скъпи клинични пътеки, правят под пет операции годишно, което е атестация за липса на всякакво качество и въпреки това продължават да поглъщат обществен ресурс.

В областта на ортопедията например над 80 болници работят с НЗОК, като 13 отчитат до 5 операции годишно, а 6 – до една операция годишно. При положение, че има заложен минимум от 20 операции на година при смяната на изкуствена става в тазобедрената и колянната област, за да може НЗОК да сключи договор с тях и те да изпълняват тази дейност. Комплексна услуга, т.е. работа по всички пътеки оказват само 28 болници. В кардиохирургията само 4 от 10 боллници осъществяват комплексна грижа и също 4 болници правят над средния за страната брой операции годишно.

“Във Виена и Берлин има 2 кардиохирургии, в София има 6, едната от които е със 110 операции годишно, при положение, че минимумът по стандарт е 250 операции годишно“, коментира проф. Генчо Начев, който е председател на Българското дружество по кардиохиругия и директор на болница “Света Екатерина“.

“В ортопедията и травматологията се нароиха много болници, а реално се вижда кои вършат работа. Много е драматично, че има места където се правят по една-пет операции годишно“, коментира директорът на “Пирогов“ проф. Асен Балтов, който е и председател на Българската ортопедична и травматологична асоциация.

Болници, които не покриват стандартите, да не се финансират от НЗОК

Специалистите се обявиха за това НЗОК да упражни правото си на селективно договаряне и да не сключи през 2019 година договори с отделения и клиники, които не покриват стандартите, а дейността им е спорна. “Не може да има болница с една операция годишно и тя да продължава да има договор с НЗОК“, коментира проф. Петко Салчев от Националния център по обществено здраве и анализи, който е консултант по проекта.

Освен това специалистите настояват да се прекратяват договорите с клиники и отделения, които отказват съдействие на проверяващите. Тази опция ще залегне в анекса към рамковия договор между Лекарския съюз и НЗОК за следващата година, съобщи Начев.

Той разказа, че преди около месец въз основа на съмнителни данни за дейността е била изпратена проверка в една болница, която обаче е отказала да предостави епикризи, оперативни протоколи и дискове и единствената санкция, която НЗОК е можела да ѝ наложи е била глоба от 340 лева. След Нова година това вече ще е основание за прекратяване на договор с НЗОК.

Две болници работят само по “скъпи“ пътеки в кардиохирургията

“Ако в национален мащаб съотношението между евтини и скъпи клинични пътеки в кардиологията е 50:50, то в две болници разликата е драматично различна: 3% евтини и останалото- скъпи пътеки. Това ни кара да се усъмним, че има нещо, което подлежи на проверка и анализ“, каза доц. Стоян Лазаров от Българското дружество по кардиохиругия .

Въпросните две болници са частната “Сърце и Мозък“ в Плевен и бившата окръжна болница в София “Света Анна“.

Компромис с качеството в интерес на някои болници

“Преди няколко години стандарта, който ние изработихме и беше приет единодушно от всички членове, включително и тези, които които ръководят болници с под 100 операции на година, беше 500 операции за болница на година, което по европейски стандарт осигурява качество. С цената на много компромиси и много натиск оттук-оттам ние намалихме стандарта до 250 операции. Както виждам, обемът на работа на някои колеги е паднал толкова, че няма да се учудя ако ни принудят догодина да сложим и 50 операции за стандарт. При положение, че независимо от декларациите, че нови болници няма да се отварят, преди няколко дни се отвори нова болница с 300 легла в центъра на София“, каза той.

“250 операции годишно е минимумът за съществуване на клиника или отделение по кардиохирургия, защото иначе не може да се поддържа нивото“, каза Начев.


Начев коментира, че отговорност на съсловието е да изработи обективни критерии за качество - спазени ли са показанията за извършване на определена медицинска дейност, дали се е налагала такава интервенция или не. “Това е нужно от една страна на съсловието и от друга – на обществото, за да знае цената на тази услуга заслужава ли си, отговаря ли на средноевропейските норми за качество. Дали оперираните пациент живеят толкова добре, колкото тези в Запдана Европа“, каза той.

Балтов и Начев коментираха, че при наличие на работещи регистри за извършваните процедури в ортопедията и кардиохирургията контролът ще се осъществява по-лесно, включително по отношение на качеството на валганите медицински изделия. В ортопесията такъв регистър все още няма, а в кардиологията има, но не се попълва редовно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.