Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекари предложиха спешните случаи в София да се карат само в пет болници

1 коментар

Линейките да карат спешните случаи само в избрани столични болници са предложили болнични директори на среща със здравния министър. Директорът на бившата окръжна болница “Света Анна“ Димитър Димитров, който е и председател на Асоциацията на работодателите в здравеопазването, съобщи след срещата, че София трябва да се районира и спешна помощ да се оказва в пет лечебни заведения, а не както досега - в 41.

Не е ясно с какво подобна идея ще помогне и промени сегашната ситуация, тъй като и в момента тежките случаи в столицата се поемат от горе-долу пет болници и дори и други лечебни заведения да поемат пациенти по спешност, броят им е незначителен. Болниците, които поемат тежките случаи, в момента са “Пирогов“, ВМА, Царица Йоанна -ИСУЛ, “Света Анна“ и “Света Екатерина“ - за хората с кардиологични проблеми. От частните болници “Токуда“ и “Софиямед“ приемат най-много спешни пациенти, но притока към тях е далеч по-малък.

И сега има яснота кои случаи в коя болница трябва да бъдат откарани. При огнестрелни рани, например, пациентите най-често постъпват в “Пирогов“ и ВМА, при изгаряния – в “Пирогов“, а за кардиологичните болници беше въведен месечен график в коя болница да бъдат обслужвани пациентите.

Димитров коментира, че в момента имало болници, които приемали само по един спешен пациент месечно и по думите му тези болни трябвало да бъдат карани в големите болници, които са с трето ниво на компетентност, имат голям брой екипи по различни специалности и могат да окажат по-качествено обслужване.

Идеята е градът да бъде райониран, каквато била европейската и световна практика.

На срещата с министъра е обсъдена и връзката между тел. 112 и Бърза помощ, където все още има напрежение заради неправилно предаване на сигнали.

Относно финансирането на болниците Димитров съобщи, че и след последните промени лечебните заведения продължават да са недофинансирани.

Има идея методиката, по която НЗОК ще плаща през следващата година, да бъде разработена съвместно с Лекарския съюз, работодателите в здравеопазването, НЗОК и Министерството на здравеопазването. Идеята е касата да плаща на болниците за всеки реално преминал болен, както беше допреди няколко години, а не чрез спуснати бюджети и надлимитната дейност да се заплаща по изключение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Има логика,но трябва да има пребазиране и на екипите на спешна помощ.Тогава например екипът,базиран в "Пирогов" много по-бързо ще достига до пациентите от района,а не болен от Младост да бъде каран в ИСУЛ.А частните болници по принцип избягват да се ангажират с тежки случаи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.