Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болнични шефове: Не ходете на църква, да не превръщаме болниците в морги (обновена)

"Да не се удавим накрая след тези уникални резултати" срещу коронавируса

55 коментара
Директорите на водещи болници споделят тревогата на проф. Мутафчийски, че това, което се случва извън храмовете, е най-обезпокоителното в момента. БГНЕС

Навръх Цветница ръководителите на няколко големи болници призоваха хората да спазват карантината и да не ходят на църква, защото в противен случай има риск от нарастване на заболелите от коронавирус, който софийските болници няма да издържат. Нека не превръщаме дните за празнуване в дни за умиране. Да не превръщаме болниците в морги, призова директорът на Александровска болница доц. Костадин Ангелов, който заедно с други свои колеги участва в редовния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб срещу коронавируса.

"Искам да се обърна към сънародниците - да не се удавим накрая след тези уникални резултати. Защото с това хубаво време, което предстои, поне 50 колеги от София вчера ми звъннаха, че ние трябва да реагираме. София беше пълна. А в София са най-много регистрираните случаи и тя е основна отправна точка. София е 2 милиона, а лекарите в София са 9000. От тях една трета са преко заети с коронавируса. Ние не сме Германия с огромния ресурс - и финансов, и фармацевтичен, и човешки - като медицински персонал. Това, което се вижда и в европейските страни - масово започват да падат медицински специалисти, лекари, санитари, сестри, почнем ли да губим тези специалисти, ще стане особено тежко. Най-вече за София, защото тежките случаи от провинцията също ще трябва да дойдат тук", заяви д-р Асен Меджидиев от името на Софийска лекарска колегия по време на редовния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб.

Шефът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски е разтревожен от това, че много хора се разхождат по улиците, но по думите му най-обезпокоително е случващото се извън храмовете. Досега имаше две срещи на властите със Светия Синод, в първата участва и Мутафчийски, но така и не се стигна до решение за затваряне на църквите – вместо това литургиите ще са отвън, а на Цветница за пръв път няма да се раздава върба.

"Видях със собствените си очи какво е майка да не може да прегърне своя син, какво е да поръчаш чували за трупове и да ти кажат, че има само двеста. Ако си останете по къщите, ние в 21 часа ще ви ръкопляскаме", заяви доц. Ангелов.

Директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов съобщи, че в спешната болница има 11 пациенти, които са интубирани и на апаратна вентилация. 31 други пациенти са в средно тежко към тежко състояние. Няма пациент в "Пирогов", който да е в добро състояние. Следващите две седмици ще бъдат критични – не ходете на църква, заяви проф. Балтов.

Ген. Мутафчийски даде да се разбере, че не е доволен от гражданите: "Докога хората ще чакат някой да им поеме отговорността? Докога ще се повтаря не ходете в църквите, и ще чакат да се затворят църквите – в края на краищата ние сме хора на 21 век, нека покажем, че сме такива"?

Д-р Меджидиев добави:"Съвместно с правителството, щаба и гражданите постигнахме тези много добри резултати до момента, мога да кажа едни от най-добрите в Европа, направо най-добрите. Защото ние поддържаме непрекъсната връзка с колеги от Европа и обменяме информация. Там положението е ужасно".

Господ е всеки ден с нас, каза той, убеждавайки хората да не ходят на църква: "Аз като лекар, влизайки в операционната, всеки ден влизам с Господ. Той ни пази и е милосърден. Не е един ден в годината или пет дена, в които трябва да му обърнем внимание. Ние трябва да вярваме в милосърдието му и ние самите да го проявяваме по същия начин".

В момента милосърдието е да опазим близките си, да останем вкъщи, да се помолим. И ние всеки ден може да го направим. "С един ден не се решава нищо в годината. Напротив, с тези две седмици се решава бъдещето на нашите поколения, на нашата държава", допълни докторът.

675 случая на коронавирус. 29 са починали, 68 – излекувани

Общо 675 са потвърдените случаи на Covid-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб към 12 април. В този ден са доказани още 6 нови случая, като 4 са в област София и 2 - в област Стара Загора. Лабораториите продължават да работят.

230 от пациентите са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, а 36 са в интензивни отделения и клиники. 

В неделя сутринта бе съобщено, починалите от вируса до този момент са 29, като последните смъртни случаи са жена на 73 години, един мъж на 73 години и един на 58, който е страдал от ХОББ, диабет, астма и артериална хипертония.

Средната възраст на починалите досега е 65 години, жените са 13, мъжете – 15.

Излекувани досега са 68 пациенти.

Няма нови заразени сред медицинския персонал.

По отношение на общата картина – към 12 април: 377 от регистрираните у нас случаи на Covid-19 са на мъже и 298 на жени.

Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са в областите както следва: Благоевград – 18; Бургас – 26; Варна – 24; Велико Търново – 9; Видин – 2; Враца – 2; Габрово – 2; Добрич – 12; Кърджали – 12; Кюстендил – 15; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 14; Перник – 8; Плевен – 9; Пловдив – 35; Русе – 5; Силистра – 2; Сливен – 11; Смолян – 17; София – 401; Стара Загора – 19; Хасково – 8; Шумен – 4.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #55

    Тия господа, след като са станали директори, явно са позабравили Хипократовата клетва. Нищо чудно, повечето от "управляващите" ни некадърници забравят от къде са дошли, щом се докопат до държавния кокал.

  2. Авакум Захов
    #54

    А някога църквата е плашела с края на света и страшния съд, за да превърне вярата в бизнес. Днес са затворени парковете, но църквите - не.

  3. Филка Русофилка
    #53
    Отговор на коментар #47

    Лeкapитe в Бългapия ceгa ca пoвeчe oткoлкoтo пpи кoмунизмa, пpи тoвa c oбopудвaнe, зa кoeтo тoгaвa мoжexa caмo дa мeчтaят. Пpeз 1989 г. в Бългapия имaшe 28218 лeкapи пpи oк. 9 млн. нaceлeниe; Пpeз 2018 г. в Бългapия имaшe 29667 лeкapи пpи oк. 7 млн. нaceлeниe - c 32,9% пoвeчe нa 100 000 души нaceлeниe; Тoвa ca дaннитe нa НCИ, т.e. нa EВPOCТAТ зa лeкapи нa тpудoви дoгoвopи. Нo БЛC кaзвa, чe 31500 лeкapи плaщaли члeнcки внoc. Знaчи имaм c 41,1% пoвeчe лeкapи нa 100 000 души нaceлeниe oткoлкoтo имaxмe

  4. Филка Русофилка
    #52
    Отговор на коментар #47

    Кoмуниcтичecкaтa пpoпaгaндa e, чe „млaдитe бългapcки мeдици, cлeд кaтo зaвъpшaт уcпeшнo cпeциaлизaция, нaпуcкaт Бългapия“. Бългapcкият лeкapcки cъюз и mediapool вeчe paзoбличиxa и тaзи кoмуниcтичecкa лъжa! :) CЛУXOВEТE ЗA ЛEКAPCКA EМИГPAЦИЯ CA CИЛНO ПPEУВEЛИЧEНИ д-p Cтoян Бopиcoв, глaвeн ceкpeтap нa БЛC https://www.mediapool.bg/sluhovete-za-lekarskata-emigratsiya-sa-silno-preuvelicheni-news294668.html 1. Пo дaнни нa НCИ пpeз 2018 в Бългapия пpaктикувaт пo тpудoв дoгoвop в лeчeбнитe зaвeдeния 29 667

  5. Иван Козов
    #51
    Отговор на коментар #47

    Въпросът ти съвсем не се отнася до професорите.

  6. Коментарът е изтрит в 18:06 на 18 април 2020 от автора.
    #50
  7. Естествено
    #49
    Отговор на коментар #45

    Виц от времето на соц.-а: Въпрос: Кой е най-простия електроуред при социализма? Отговор: Светофара. Винаги може да бъде заменен с милиционер.

  8. Естествено
    #48

    ☺☺☺ O sancta simplicitas! ☺☺☺

  9. Пеликан
    #47

    Господа професори, разбирам ви, че липсва медицински персонал, но до този момент не сте дали отговор на няколко въпроси: защо младите български медици, след като завършат успешно специализация, напускат България?; какви са техните шансове за "изкачване" по медицинската стълбица, примерно с поемане на отдели в клиники?; съществува ли някакво "кариерно затапване"?; нима всичко се свежда до "мижаво" заплащане?

  10. Коментарът е изтрит в 18:06 на 18 април 2020 от автора.
    #46

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.