Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарите и НЗОК предлагат по-високи цени на някои клинични пътеки от юли

5 коментара
Лекарите и НЗОК предлагат по-високи цени на някои клинични пътеки от юли
Българският лекарски съюз (БЛС) и Здравната каса ще предложат на Министерския съвет повишение на цените на няколко клинични пътеки в пет специалности - инвазивна кардиология, пулмология, гастроентерология, ортопедия и урология. От съюза съобщиха, че се предлага новите цени на пътеките да влязат в сила от 1 юли. Пред Mediapool председателят на съсловната лекарска организация д-р Цветан Райчинов съобщи, че повишението на цените може да се осъществи в рамките на сегашния бюджет на Здравната каса и няма да се наложи актуализация.

“Изпълнението на бюджета до момента показва, че има такава възможност като се направят вътрешни преразпределения и се ползва оперативния резерв на касата“, обясни Райчинов. От известно време от НЗОК също дават сигнали за финансово спокойствие, въпреки че от НАП отчетоха, че за четирите месеца на тази година са събрани със 7 млн. лева по-малко от здравни вноски спрямо същия период на миналата година.

Все още не е ясно цените на колко клинични пътеки ще бъдат коригирани.

Райчинов обясни, че се иска промяна в цените на пътеките точно в тези пет специалности, тъй като в момента те са недофинансирани. Цените в инвазивната кардиология, които са едни от най коментираните пътеки, бяха намалени в края на миналата година, за да се ограничат засечените свръххарчове по тях. Цените им през последните години формираха тенденция частните клиники в тази сфера да никнат като гъби, а проверки на НЗОК и Медицинският одит засякоха извършването на ненужни процедури на здрави пациенти.

Райчинов обаче обясни, че се иска завишаване на цените само на терапевтичните пътеки в инвазивната кардиология – например за лечение на инфаркт, а не на диагностичните. “Самите кардиолози нямат претенции да се пипат цените на диагностичните пътеки – тези, които казват дали един пациент трябва да се подложи на определена интервенция“, посочи Райчинов.

Лекарският съюз има и собствена визия за това как да стане преходът от клинични пътеки към диагностично свързани групи и не одобрява концепцията на здравния министър Стефан Константинов.

Предложението на Константинов най-общо предвижда от следващата година да не се плаща по клинични пътеки, а болниците да работят с относително фиксирани бюджети, в рамките на които да имат свободата да лекуват дадени диагнози. Лекарите ще ползват алгоритмите на клиничните пътеки като метод на лечение, но няма да са длъжни да изпълняват пълния набор от дейности в тях, ако не се налага, и ще могат да вършат повече от разписаните процедури, ако случаят е по-тежък.

Попитан какъв е смисълът да се променят цените на пътеките за половин година, при положение, че от догодина вече няма да се плаща на болниците по клинични пътеки, Райчинов заяви, че не здравният министър определя начина на плащане. Той допълни, че според сегашното законодателство се плаща по клиничните пътеки и изрази скептицизъм, че промените, предлагани от Константинов, ще минат.

“Ние не приемаме да се работи с фиксирани бюджети, както и да се наричат те. Затова бяха премахнати делегираните бюджети през тази година и работата с прогнозни бюджети показва, че се работи при по-голямо спокойствие. Не виждам причина да се връщаме отново към фиксирани бюджети“, коментира той.

Затова от Лекарския съюз предлагат свой вариант. “Ние предлагаме НЗОК да продължи да плаща по клиничните пътеки, а за извършените дейности над тях да плаща по цени в специализираната извънболнична помощ. Става въпрос за консултации с други специалисти, както и назначените от тях изследвания и медикаменти“, посочи Райчинов. Той каза, че БЛС ще представи идеята си за преход към диагностично свързаните групи на НЗОК и Министерството на здравеопазването.

За следващата година БЛС не само, че не си прави сметките да отпадне плащането по клинични пътеки, но ще настоява цената на лекарския труд да влезе най-после в цената на пътеките – нещо, за което съсловието настоява от години. БЛС настоява и за законодателни промени, които да върнат договарянето на цените, обемите и методиките в Националния рамков договор и то да се прави между лекарите и касата. Определянето на обемите и цените на медицинските дейности беше махнато от рамковия договор и иззето от Министерството на финансите.

Лекарският съюз настоява още прегледът на бременни в доболничната помощ да се изравни с останалите прегледи и да стане 9 лева, а не 8 лева, както е сега. Ще се иска и допълнително, извън клиничните пътеки, заплащане на анестезиолозите и патоанатомите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. скитник
    #5
  2. гадльо
    #4
  3. N
    #3
  4. Мешана скара
    #2
  5. тутрутка
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.