Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарите искат да пишат хартиени рецепти, а фармацевтите да ги вкарват в е-досието

БЛС иска гаранции, че нито едно лекарство няма да излезе от аптеката без е-рецепта

1 коментар
Лекарите искат да пишат хартиени рецепти, а фармацевтите да ги вкарват в е-досието

Българският лекарски съюз (БЛС) продължава да се противопоставя на пълното премахване на хартиените рецепти от 1 май, заложено в проект за промяна на наредба на Министерството на здравеопазването, по която тече обществено обсъждане. В сряда от съсловната лекарска организация изпратиха становище срещу предлаганата промяна и собствени предложения до здравния министър Асена Сербезова и председателя на здравната комисия в парламента д-р Антон Тонев.

Най-общо лекарите настояват или да се запази възможността за изписване на хартиени рецепти, които след това да се вкарват в здравната е-система и електронното пациентско досие от фармацевтите в аптеките, или ако се премине към изцяло електронни рецепти, то да се гарантира, че нито един медикамент няма да напусне аптеката без срещу него да стои е-рецепта.

Това би означавало да се сложи край на масовата практика в аптеките да се отпускат лекарства по лекарско предписание без рецепта, като например антибиотици, антибиотични капки, някои видове болкоуспокояващи, противоалергични препарати и много други. Лекарите посочват, че сега в законодателството няма нормативен механизъм, гарантиращ контрол при отпускането на лекарствени продукти, предписани с е-рецепта. Реално по никакъв начин не се гарантира забрана за отпускане на лекарства, ако липсва лекарско предписание.

От 1 юни миналата година лекарствата по лекарско предписание, които се поемат напълно или частично от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), вече задължително се изписват с електронна рецепта. За лекарствата с рецепта на свободна продажба се прие изключение да се предписват и на хартия, и електронно, като сега се предлага то да отпадне и да останат само е-рецептите. Изписаните преди 1 май хартиени рецепти ще продължат да важат още половин година, какъвто е техният срок.

В становището до министъра и председателя на здравната комисия председателят на БЛС д-р Иван Маджаров отново заявява, че организацията не подкрепя пълното отпадане на възможността да се изписват лекарства на свободна продажба на бяла рецептурна бланка. БЛС проведе и допитване сред членовете си, в което вече са се включили над 1100 души и над 90% от участвалите са гласували "за" оставането на хартиената рецепта.

"Професията на лекарите, за разлика от тази на магистър-фармацевтите, е много по-динамична, включително от гледна точка на мястото и продължителността на нейното осъществяване – докато магистър-фармацевтът работи на точно определено място в точно определена част от денонощието, то лекарската професия се отличава с това, че се упражнява денонощно и нерядко извън лечебните заведения", посочва Маджаров.

Той посочва, че предлаганите промени ще доведат до парадоксалната ситуация при домашни посещения лекарят да не може да назначи лечение. Освен това българските граждани няма да могат да купуват лекарства с хартиена рецепта у нас, но ще имат тази възможност в съседни на нас страни.

"Фактът, че останалите държави в ЕС, а и не само, са възприели хибридна система за издаване на рецепти – хартиени и електронни е достатъчно показателен, че този процес на дигитализация не следва да бъде извършван лекомислено", посочва Маджаров. Той уточнява, че съсловната организация не е срещу дигитализацията, но смята, че процесите трябва да се случват стъпка по стъпка, за да не възникват проблеми с ограничени права.

Затова БЛС предлага да се запази настоящия ред, който допуска лекарствата по лекарско предписание на свободна продажба (извън тези по линия на НЗОК) да могат да се предписват и на хартиени рецепти, и с е-предписание. При запазване на тази хибридна система, за да се постигне пълнота в електронното медицинско досие на пациентите, БЛС предлага фармацевтите да вкарват хартиените рецепти в е-системата. "При получаване на хартиена рецепта от магистър-фармацевт в съответната аптека, като част от процеса по изпълнение на рецептата да бъде нейното архивиране в аптеката и след това въвеждане на отпусканите предписани лекарствени продукти в досието на пациента в НЗИС. От една страна по този начин се гарантира пълнота на НЗИС, а от друга ще се гарантира проследимост и лекарят ще знае какви лекарства са отпуснати на пациента в миналото", предлагат от БЛС.

В случай, че все пак се премине към изцяло електронно предписване на лекарства, съсловната организация настоява да бъде въведен механизъм, който да гарантира, че при извършена проверка срещу всеки един от отпуснатите лекарствени продукти по складовата наличност на съответната аптека съответстват електронни предписания, предвиждащи отпускането именно на същите по вид и количество лекарствени продукти. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.