Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарите са недоволни от системата, не препоръчват професията си и обмислят емиграция

20 коментара
Лекарите са недоволни от системата, не препоръчват професията си и обмислят емиграция

Близо 90% от лекарите в страната изпитват силна неудовлетвореност от реформите в сектора и много от тях биха заминали да работят в чужбина при първа възможност. Това сочат данните от проучване на международната мрежа за здравна информация "Хелтгрупер". Изследването е направено сред практикуващи лекари в България в различни държавни и частни лечебни заведения. То обхваща 255 лекари от 55 населени места в 54 различни медицински специалности.

На въпроса “До колко сте доволни от реформите в здравния сектор и как те се отразяват на вашата работа като лекар?” над 87% от анкетираните са отговорили, че са недоволни. 52.2% са “много недоволни”, 27.2% са се определили като “недоволни”, а 7.8% - “отчасти недоволни”.

Само 5 % от общия брой анкетирани лекари са дали отговор “отчасти доволни”. Нито един от анкетираните не е избрал опцията “много доволен”, а 7.8% от анкетираните нямат мнение.

И лекарите, работещи в държавният сектор, и тези в частния, изразяват своето недоволство от реформите в здравеопазването, като разликата в процентите е минимална - 95% в държавните болници и 85% от частните практики.

Почти половината или 47% от всички анкетирани лекари отговарят, че биха променили работното си място. От тях 78.6% обмислят да заминат в чужбина, а значително по-малък процент (16.5%) искат да се прехвърлят от държавния в частния здравен сектор. Около 5% от анкетираните лекари дори обмислят възможността да променят професията си.

Въз основа на тези данни, оценката на авторите на проучването е, че 4 000-5000 лекари от общо 35000 работещи в здравната система в България обмислят да заминат в чужбина и биха го направили при първа възможност.

Характерният профил на лекар, желаещ да замине в чужбина, е мъж или жена на възраст между 36-45 години, със завършена специализация, трудов стаж от 10-15 години, практикуващ в държавна болница, недоволен от ниската заплата, липсата на ясно определени работни правила и без авторитет в обществото.

На въпроса биха ли препоръчали професията си на по-младите си колеги 44% са заявили, че не. 29% заявяват, че въобще не биха препоръчали професията лекар.

Анализът на отговорите е очертал пет основни групи проблеми, които са причина за недоволството на лекарите в България. Това са ниските заплати и начина на финансиране от страна на НЗОК, многото и сложни административни процедури, неясните и частични реформи, липсата на визия за развитие на здравната система, отношението на обществото и медиите към лекарите, корупцията в здравеопазването.

Всяка една от тези групи проблеми ще бъде поотделно разработена и данните ще бъдат представени в окончателния анализ на "Хелтгрупер", който ще бъде публикуван в края на март.

Очакванията на международния екип са, че проучванията ще дадат възможност за определяне на проблемите и ще предложат варианти за промени на здравните политики в отделните държави, с което ще се подпомогне прозрачността в здравните системи. Това е второто от серията проучвания, които "Хелтгрупер" провежда в държавите от Югоизточна Европа. Първото проучване беше направено в Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Драги съотечественици,вместо да ни карате да се вдигаме на бунт като съсловие,вдигнете се вие на бунт-като пациенти!Ама не срещу лекарите и сестрите,а срещу Министерство,Здравна каса,Правителство и прочее богоугодни институции...защото ако ние сме недоволни от парите си,то вие има за какво да треперите,и то е най-ценното,и не се купува спари-здравето и живота!!!!

  2. Анонимен
    #19

    последият да дръпне шалтера на държавата!

  3. Анонимен
    #18

    А да първо почнаха сестрите , после и лекарите! Няма такава държава, в която да има бедни лекари и сестри!Тука има цели болници с мизерстващ персонал!Няма как лекар да получава 450лв. , а сестра 360лв., а санитарите дори под минималната работна заплата защото вътху нея се осигуряват и да са доволни!

  4. Анонимен
    #17

    АКО ОТИДЕШ В САЩ - МОЖЕШ ДА ЗАПОЧНЕШ КАТО ХАМАЛ НА АЕРОГАРАТА. НИКОЙ НЕ ТИ ПРИЗНАВА ОБРАЗОВАНИЕТО

  5. Анонимен
    #16

    Общество, което се отнася така с лекарите си, си заслужава и екстрасенсите, и врачките, и правачите, и баячите.
    Корените на това отношение са много дълбоки. И започват от определението на Ленин "Интелигенцията е ла.ното на народа". Конкретно за лекарите в България в периода 9 9 1944 - 10 11 1989 политиката на Партията/държавата към тях се изразяваше в заплащането на труда им. Таванът на лекарските заплати накрая беше 220 лв - когато един тракторист получаваше 450-500, а пенсиите на АБПФК бяха и

  6. Анонимен
    #15

    Da stanat policai

  7. Анонимен
    #14

    Елементарно, граждани... Преди да сме лекари, фармацевти, инженери, автомонтьори, селски стопани, или каквото и да е, трябва да се научим да сме ХОРА и ГРАЖДАНИ, да излезем масово на улицата, и да си изчистим авгиевите обори. Ако го сторим, ще тръгнат и реформи, и всичко. А ако продължаваме да не го правим, тогава всеки ще се спасява по единично, а държавата винаги ще е в ръцете на мутраците.

  8. Анонимен
    #13

    До тук направените коментари са много смислени и ми допадат.Срам и позор е за една държава в цивилизованата част на света да не цени умните си чеда и насила да ги кара да емигрират.По разни телевизий непрекъснато ни облъчват с уж ВИП персони-измислени хубавици,чалга-певици,мутреси и т.н.Тук в България изобщо не е лесно,да кажа,направо ужасно,за читави хора с добри професий-лекари,учители,заети в науката.Те са натикани в миши дупки от останалите неграмотници или полуграмотници,перачи на пари и само ругаещи,а не прочели през целия си живот и една буква.И тъй като медицински кадри се търсят навсякъде,прави са хората,изразили мнението си по -горе.

  9. Анонимен
    #12

    Абсолютно са прави! На техен и на наш гръб боклуци като Нешева си пълнят джобовете, ами не само техните. Колко нагло се нарече достоен човек?!?!?! ГЕРБ окрадоха парите за здраве, сега остава да закрият и здравеопазването.

  10. Анонимен
    #11

    Поддържам 8 относно реформата и спирането й. Сигурно и това е вярното в проучването - не са доволни лекарите от реформата, просто защото такава НЯМА. От друга страна, ако надникнете в служебните паркинги на медицинските заведения, ще ви падне капата от колите, които ще видите. Например - в двора на родилния дом на "Шейново". А на всичкото отгоре и 9 е доста прав - краде се неимоверно. От 2001 г. до сега парите от здравните ни вноски в НЗОК са се увеличили 3 (ТРИ) пъти, а промяна към по-добро здравеопазване НЯМА - защото и реформа няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.