Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарствата в Белгия се продават в пъти по-скъпо отколкото в Холандия

6 коментара

Лекарствата в Белгия се продават няколко пъти по-скъпо в сравнение с цените в съседна Холандия, показва журналистическа проверка, направена по повод новите изисквания, които влизат от 1 май при отпускането на лекарства в белгийските аптеки, съобщава БТА в кореспонденция от Брюксел.

С промяната аптекарите ще бъдат задължени да предлагат на пациентите най-евтините антибиотични и антимикотични препарати, а лекарите ще трябва да вписват в рецептите само групата лекарства, които могат да облекчат страданията на болния, а не конкретна марка. Изключения се допускат в отделни случаи, при които лекуващият преценява, че единствено специфичен препарат ще повлияе най-добре на състоянието на пациента.

Очаква се с тази мярка бюджетът да спести около 22 милиона евро годишно. Според изчисления на експерти, ако ограничението обхване по-широк спектър медикаменти, ще бъдат спестени над 103 милиона евро.

Репортаж, излъчен по телевизия Ер Те Ел, показва препарат против стомашни киселини, продаван за 0,23 евро в Белгия и за 0.02 евро в съседна Холандия. В друг пример опаковка парацетамол струва 3.50 евро в белгийска аптека и само 0.17 евро в аптека в съседен Маастрихт.

Обяснението е, че холандските власти вече прилагат подобна система за изплащане на лекарства от здравната каса, която е довела до общо значително понижение на цените на фармацевтичния пазар. Специалисти коментират, че белгийското правителство е капитулирало пред интересите на производителите на лекарства.

За да защити допълнително интереса на гражданите, белгийското правителство обмисля да въведе наблюдение на цените на лекарствата в Австрия, Германия, Холандия, Финландия, Ирландия и Франция, съобщи вестник "Либр Белжик". От 1 ноември се очаква в Белгия да бъде въведена система, която ще следи промените на цените в посочените държави и при отчетено намаление ще понижава стойността на препаратите в белгийските аптеки автоматично.

Като допълнителна мярка се предвижда срокът, в който откривателите на нови медикаменти имат изключителни права над формулата, да бъде намален от 12 на пет години, което би довело до допълнително понижение на цените на лекарствата с 19 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Стана ясно, че и в Белгия имат проблем с цените на лекарствата (не само у нас). Щом има установени работещи модели като този в Холандия, следва да се поучим от техния опит.

  2. Анонимен
    #5

    До 3 Да, лекарствата са скъпи в САЩ. Въпрос на приоритет. За сметка на това храната, дрехите и токът за отопление са с 30% по-евтини, отколкото в България, а бензинът и - с 50%, цървулко. Не е като да храниш Русия.

  3. Анонимен
    #4

    Всъшност лекарствата в България се продават в пъти по-евтино от Холандия, ( както и всичко осатнало заради по-ниския стандарт на живот у нас) но е възможно да има и някои изключения за които се захваща нашата безполезна журналистика да пише статии....

  4. Анонимен
    #3

    А лекарствата в САЩ са с десетки пъти по-скъпи от лекарствата в Белгия и Холандия, взети заедно.

  5. Анонимен
    #2

    Тук се спекулира , както често става и в България. Ако направят проучване на 1000 произволно избрани лекарства и се окаже че средната цена на едното място е с пъти по-голяма от тази на другото то тогава може да кажем че наистина има проблем. Ако едно лекарство е в пъти по-скъпо /евтино/ това не значи нищо /освен ако ти го ползваш/. Пък ако на едното място е 0.02 а на другото 0.23 това пък кой ще забележи разликата, та чак статия да напише.

  6. Анонимен
    #1

    Лекарствата в България се продават в пъти по-скъпо отколкото в Белгия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.