Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Леките и тежките случаи вече няма да се финансират еднакво от НЗОК

Целта е бюджетът да не се актуализира или поне с не повече от 30 млн. лева, казва управителят на здравната каса д-р Глинка Комитов.

7 коментара
Д-р Глинка Комитов. Снимка: БГНЕС

Целта на здравната каса е да предприеме мерки, с които да се вмести в тазгодишния си бюджет, но дори да се наложи актуализация, тя да не е по-голяма от 30 млн. лева.

За целта се предлага изваждане на дейности от болниците в извънболничната помощ, където услугите са много по-евтини, както и здравната каса да плаща по-малко на болниците, а не пълната стойност на клиничната пътеката, когато лечението е излязло по-евтино.

Намаляването на цените на клиничните пътеки е крайна мярка и няма да се прилага "ангро", а само за пътеки, които сега са надценени.

Още през тази година касата ще въведе механизъм, по който болниците ще получават по-малко или повече пари в зависимост от това дали пациентът има придружаващи заболявания, хронични заболявания, в тежка степен ли са тези заболявания, на каква възраст е.

Това казва в интервю за Mediapool управителят на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов.

Д-р Комитов, от срещата между касата и Лекарския съюз в понеделник стана ясно, че за да ограничите дефицита в бюджета ще се прибегне както до намаляване на цените на някои пътеки, така и до изваждане на дейности от болничната в извънболничната помощ. В каква степен ще разчитате на всяка от тези мерки и коя е водещата?

Всъщност, мерките са много повече. Намаляването на цените на клиничните пътеки е последната мярка и не става въпрос за намаляване на всички клинични пътеки с 18.7%, както излезе в общественото пространство. Това са и големите два въпроса - дали на всички клинични пътеки да се намалят цените или само на някои, което е по-добрият подход.

Това, което направихме, е предложение за намаляване на цените на клиничните пътеки, но като последна мярка и не заради преразход в обемите, а за тези клинични пътеки, които са надценени.

На първо място предлагаме, но не знаем дали БЛС ще се съгласи, цели клинични пътеки да не се плащат. Няма да влизам в подробности, защото анализът продължава, засега съм идентифицирал две. По някои въобще няма отчетена дейност.

Второто е клинични пътеки, които да бъдат извадени в извънболничната помощ. Това са клинични пътеки, които предвиждат еднодневна хирургия, част от клиничните пътеки на очните, кожните заболявания, част от клиничните пътеки по уши, нос и гърло. Това в момента го прецизират моите екипи в НЗОК, така че е рано да се каже кои точно ще бъдат.

Но мога да ви кажа за следващото предложение – да се плащат само определени диагностични процедури, а не цялата клинична пътека. Има например клинична пътека с цена 1200 лева, която в 86% от случаите завършва с една диагностична процедура, чиято цена на свободния пазар е между 60 и 80 лева и това е позволено към настоящия момент. А ние плащаме цялата пътека от 1200 лева. Става въпрос за клиничната пътека за оперативно лечение на диабетно стъпало, чиято цена е 1200 лева и се изчерпва с една процедура, но не се стига до ампутация, каквато се прилага в по-тежките случаи, които изискват и по-голям финансов ресурс.

А вие имате ли капацитета да упражните контрол и да плащате по-малко, когато на пациента са направени по-малко процедури?

Те самите болници отчитат, че са направили само една процедура, защото имат това право. Ние просто трябва да го променим. А ако са направили само една процедура, а пък отчитат друго, ще търсим възможности да разберем дали е така. Дали има ампутиран крак, например, всеки би могъл да го диагностицира.

Друга такава пътека е "Високоспециализирани интервенционални процедури при заболявания на гастроинтестиналния тракт", която е с цена 800 лева. В тази пътека разходите не надвишават 150 лева за една от процедурите, с която се завършва. Иначе в самата пътека има и много по-сложни процедури, които заслужават да се платят 800 лева. Например една от процедурите в пътеката в частен медицински център струва 60 лева, в друг е 80 лева.

След това интервю лечебните заведения, може би ще си скрият ценоразписите, но вече е малко късно, защото съм ги взел. Те са публични, поне към настоящия момент.

Откога може да стане изваждането на дейностите от болниците и те вече да се извършват в извънболничната помощ и как ще определите на какви цени да плащате тези дейности?

Тъй като в извънболничната помощ разходите са много по-ниски, естествено, че цените ще бъдат много по-ниски. Това ще стане чрез методиката за остойностяване, а за формирането на новите цени имаме достатъчно аргументи, включително и това колко се плаща една процедура на свободния пазар.

Очаквам в едномесечен срок да пристъпим към актуализиране на Националния рамков договор и да постигнем допълнително споразумение.

Ако Лекарският съюз не се съгласи на отстъпки, вие еднолично ли ще наложите предлаганите мерки. В гилдията са единодушни, че намаляване на цени на пътеки ще доведе до нови дългове на болниците. Знаете, че сега болниците балансират между печелившите клинични пътеки, които са надценени и така компенсират губещите.

Съгласен съм, това е така. Тъй като последната ми работа преди да дойда тук беше като изпълнителен директор на една от болниците в София, абсолютно съм сигурен, че ще доведе до това нещо, което вие питате. Няма начин като се намаляват цени на клинични пътеки, ако се стигне дотам, това да не доведе до промяна в начина на работа на лечебните заведения. Това ще е в ущърб на целия медицински персонал.

Затова е по-хубаво да предприемем тези мерки, които няма в такава степен да повлияят на възнагражденията на персонала.

В момента сме докарали нещата дотам, че всеки трябва да направи отстъпки и да се избере по-малкото зло.

За мен по-голямото зло е да се намалят цените на всички клинични пътеки или на всички лечебни заведения, защото ще бъде незаслужено.

Има например някои клинични пътеки като глухота, най-често при деца с кохлеарни импланти, при която има 400% увеличение на обема, но зад това стои увеличение на децата от 2 на 10. И на такава клинична пътека не трябва да се намалява цената.

Или пък пътеката "Модулирано по интензитет лъчелечение на онкологични и неонкологични заболявания", която достигна 1911.8% преразход. А то е защото хората са си купили един апарат викотехнологичен, който много по-рано диагностицира, съответно се провежда лечение. Затова от предвидените 17 случая, към 30 април имаме вече 342 и съответно разходът от 51 000 е нараснал на над 1 млн. лева. Но не можем да намаляваме там цените.

Клинична пътека за лечение на доказани имунодефицити е с преразход от 800%. От един човек са станали 9. Но разходът от 7 000 лева става 63 000 лева. За нея не мога да кажа каква е причината, но с това искам да кажа, че трябва всяка пътека да се гледа поотделно. А не ангро да се намаляват цените с еднакъв процент, за да се влезе във финансовата рамка. Трябва да се изхожда от медицинската целесъобразност.

След като очертахте мерките, на които разчитате, кажете какъв финансов ефект очаквате от тях?

Едно са прогнозата и очакванията, друго е целта. Нашата цел е да влезем в рамките на този финансов ресурс, но най-много, както чух и министър Москов да казва, 30 млн. лева да бъде дефицитът. Така че към днешна дата на теоретично ниво аз очаквам ефектът в болничната помощ да е 120 млн. лева с всички тези мерки, които ние трябва да предприемем още в рамките на тази година.

Догодина при промяна в Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения и Закона за здравето, там ще имаме и други инструменти и ще бъде много по-лесно и по-предвидимо да влезем в този ресурс. Но проблемът е сега, до края на годината. Тези шест месеца трябва всички заедно с Лекарския съюз, изпълнителите на медицинска помощ да направим компромиси и да изкараме.

Но този финансов ефект ще бъде постигнат, ако Лекарският съюз се съгласи с предлаганите мерки и тогава ще се вместим в бюджета, без да се налага актуализация.

А ако Лекарският съюз не се съгласи на по-малко?

Ако не се съгласи на по-малко, ще вървим към актуализация на бюджета, но не голяма. Целта на НЗОК и министерството е актуализацията да е в рамките на 30 млн. лева.

Пак казвам, това е целта, не прогнозата. Прогнозата ни е за 200 млн. лева дефицит и то към 30 април. Не знам каква ще е прогнозата към 30 май. Май, юни, юли, септември, може би вече ще е друга прогнозата. Ако мерките, за които говорих, бъдат въведени, вероятно прогнозата ще е много по-ниска, но ако не ги въведем или няма никакви, прогнозата може да е много по-висока от 200 млн. лева.

С какъв бюджет трябва да разполага касата през следващата година според вас и вие в момента наясно ли сте за какво и как ще плащате от 2016 година?

Яснота и то не пълна, разбира се, има дотолкова доколкото е ясно какво е заложено в Закона за здравното осигуряване, и Закона за лечебните заведения. При тяхното приемане ще имаме възможност да разпределяме справедливо винаги недостатъчния ресурс. Не случайно една от основните препоръки на Световната банка е България да реорганизира болничната си система и НЗОК селективно да може да решава с кои лечебни заведения да сключва договор и това ще стане с промяната в законите.

Казват – ама то ще има субективизъм и корупционни практики. 15 години мислим по този начин и го докорахме дотам в София да има 95 лечебни заведения за болнична помощ. Във Виена има една многопрофилна болница за активно лечение.

Какви ще бъдат обективните критерии, по които ще се избира с кои болници да работи НЗОК?

Хората, пациентите. Тук има един булевард с три лечебни заведения и като се обърнете виждате как в едно има върволица от пациенти, а в другите влизат много малко или почти никой. Защото хората се интересуват от такива лечебни заведения, в които има високотехнологична апаратура и най-вече високоспециализирани кадри, светила или авторитети в съответната специалност.

От уста на уста се говори кой най-добре се справя с коленните стави. Човекът, който преди това работеше във ВМА, сега работи в друго лечебно заведение и пак при него ходят пациентите, включително и премиерът на страната.

Същото се наблюдава и при добри специалисти в сферата на онкологията – при преместването им в друго лечебно заведение, пациентите ги последват.

При встъпването си в длъжност лансирахте идеята на болниците да се плаща по различни цени за лечението на едно и също заболяване именно според това с какви специалисти, апаратура разполага, каква е базата ѝ и резултатът от лечението. Засега това не е облечено в законова форма, ще се случи ли?

Не само това. Аз предлагам да има коефициент, по който болниците да получават по-малко или повече пари в зависимост от това дали пациентът има придружаващи заболявания, хронични заболявания, в тежка степен ли са тези заболявания, на каква възраст е.

Лечението на хората от третата възраст е 85% по-скъпо отколкото на един младеж на 25 години. Всичко това с коефициент ще бъде коригирано. Искам да го направим до края на годината, като за тази година ще е в рамките на сегашните цени на клиничните пътеки. т.е. за по-леките случаи ще намаляваме сумите. А от 2016 година ще е обратното, което е по-правилно - ще добавяме, за да бъде увеличена цената при хората в по-тежко състояние.

И така е редно, защото от 2006 година цените на клиничните пътеки не са увеличавани.

Тоест, от следващата година ще има увеличение в цените на някои клинични пътеки, но за сметка на това няма да се плаща за всички пациенти еднакво, а според индивидуалния случай.

Надявам се и много бих искал. И няма да се плаща на всички лечебни заведения, което е още по-важно.

На какви мерки за контрол ще разчитате, за да пресечете съществуващите злоупотреби?

Аз още преди да бъда избран, а и в самата пленарна зала казах, че са необходими две неща.

Едното е свързано с прозрачността и ние го направихме – качихме справки за разходите по различните пера. Но това зависи от нас. Другото, второто и друго нищо не искам – това е да се промени контролът, защото сега действащият контрол е неефективен.

Искам от нарушенията да отпаднат неволните грешки като пропуснати запетаи и т.н. Да останат само сериозните нарушения като отчитане на неизвършена дейност или недай си боже, което е още по-опасно, да се извърши дейност, за която няма индикации, която е застрашаваща здравето и живота на пациентите.

Предлагам завишаване на санкциите – при първо нарушение за физически лица – 5 000 лева, а при второ 10 000 лева . И за юридически лица – при първо нарушение 10 000 лева и 20 000 лева за второ нарушение. И най-страшното за лечебното заведение – прекратяване на договора по съответната клинична пътека, а ако се повтори – по цялата специалност.

А защо вашите предложения не са отразени в Закона за здравното осигуряване, който мина през комисии и му предстои финално гласуване в зала?

Още януари месец съм предоставил тези предложения. От здравното министерство обещаха да ги вкарат в преходните и заключителните разпоредби на Закона за лечебните заведения, което ми се вижда доста нереално от юридическа гледна точка, така че ще се наложи сигурно да правим нови промени в Закона за здравното осигуряване, а времето тече.

Но никой няма право да обвинява касата за неефективния контрол. А той е такъв, защото първо се прави постфактум. Финансовият и медицинският контрол са разделени, а той трябва да бъде един. Освен това трябва да има ротация на инспекторите – от Русе да проверяват в Пловдив и т.н., за да не се получат специфични връзки между проверяващите и лечебните заведения.

Сега ние хващаме нарушението, правим протокол, болниците знаят в какво са хванати и не отчитат тази дейност. А когато не е отчетена, ние нямаме право да ги санкционираме. Затова ние предлагаме внезапни проверки и инспекторите да могат да санкционират на място.

Системата за чекиране на пациентите при прием в болница, която заработи от 1 април, завиши ли контрола на касата над лечебните заведения?

За април отхвърлените дейности са 2.3 млн. лева заради несъотвествие с данните от системата. А от 1 до 17 май сумата за клинични пътеки, която е отхвърлена е 970 000 лева, сумата за лекарства е 12 000 лева, за импланти – 28 000 лева, за процедури е 30 000 или общо 1 043 000 лева, така че за целия месец пак ще е около 2 млн. лева.

Не мога обаче в момента да кажа в детайли какви несъответствия стоят зад отхвърлените дейности.

_______________

Този документ е  публикуван със финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Диана
    #7

    Ала-бала-портокала! А за скъпите нови автомобили, дето до такава степен детайлно сте ги описали за конкурса за избора им, че само една единствена марка, модел и клас съответства на описанията - нито дума, а г-н Глинка?! Ще пестите от младите, щото били "по-здрави болни", а не щете да си возите алчните дирници в абсолютно излишно супер скъпи луксозни автомобили! Къде е тук лекарският морал, къде е човещината, къде е общественият интерес?! Има само един гол, озъбен цинизъм, хищна алчност, самозабравяне и грабене на народните пари, плачете за затвор,и не заслужавате постове, почести и доверието на хората, които разчитат на Здравната каса чрез собствените си вноски, а не по ваша милост.

  2. [email protected]
    #6

    Хайде честито на бедните и болните,Москов и Комитов щели да ги събират по стадионите и с наказателни роти щели да оправят дефицита на НЗОК.Даже обещават и намаляване на бюджета,защото нямало да има нужда от толкова средства за здраве. А другите не се радвайте,и вие ще се разболеете и ще одъртеете,и вие сте за стадиона,само че малко по късно!!!

  3. И какво от това
    #5

    И ще видите, че в някой болници тежките случаи ще са много повече от други... Системата предразполага към злоупотреби и кражби! Вие и ващите господари ревахте точно за това! Но така-бедните да марат, се постига по"естествен" начин, наречен корупциа. Който не може д аплаща=да мре! Който може-е в ръцете на не винаги кадърни доктори. Пък и нали вече си е платил... Хи хй хи! Демократични гавричкииии! С животеца на хорицата! И пълнене джобчетата на баш-демократчтата!

  4. Nikola Nikolov
    #4

    Лекарството за продъненото "здравеопазване" се нарича РЕФОРМА!Не козметични изцепки със сливане и окрупняване на администрации, а реално реформиране! Необходими са спешни, сериозни мерки за налагане на истинска контролна система, която да гарантира, че няма да се допуска безобразното изтичане на средства!Контролна система и крути санкции за нарушителите на реформираните правила! На спекулациите, които се ползват масово за оправдаване на неправомерни действия, защото, видите ли, здравето на хората

  5. Nikola Nikolov
    #3

    Д-р Комитов трябва да е факир, за да се справи с продънената система в "здравеопазването"! Там, където всичко живо краде каквото му попадне - от работно време до пари, оправия скоро няма да има! Шефът на здравната каса трябва да действа твърдо и безкомпромисно, без да се влияе от кудкудяканията на лекарския съюз, който, освен да иска, нищо друго смислено не предлага!Считам още, че д-р Комитов не бива да разчита и на процесите, които са наречени днес "здравна реформа" - няма да му помогнат. НЗОК,

  6. strobo
    #2

    Голяма каша забъркаха в здравеопазването Лостов и Илкото с рИформата от 1998-2001.... не само в здравеопазването, но сега това е темата....

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Ние, осигуряващите имахме 1 400 000 000 лева Официално направен РЕЗЕРВ в БНБ!Дянков го одържави за магистрали и други. В момента има над милиард излишък. Да върнат частично 200-400 милиона! Какво значи лек случай?! Например, от едно възпаление на "живеца" до нокът може да стане тежка инфекция, с много страдание за човека и да се наложи операция и продължително лечение!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.