Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Леките случаи ще се лекуват вкъщи

Хаос в Плевен въпреки организацията около Covid-19, лекари призовават болните да не стоят по опашки пред кабинетите

4 коментара
Леките случаи ще се лекуват вкъщи

Трябва да бъдат изработени механизми за лечението на леко болните пациенти с Covid-19 в домашни условия под наблюдение. Това съобщи председател на Националния оперативен щаб за коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски след проведена международна видеоконферентна връзка в Министерския съвет за предприетите от държавите мерки за ограничаване на болестта.

"Не може да бъде прехвърлена тежестта от карантинирането върху наблюдението първо на потенциалните болни, за лечебните заведения. Огромен процент от заразените са леко болни и трябва да бъдат изработени механизми за лечението им в домашни условия под наблюдение", заяви Мутафчийски.

През миналата седмица, още преди доказването на случай на коронавирус у нас, капацитетът на ВМА за приемане на болни с подозрения за коронавирус беше запълнен. Експерти многократно предупредиха, че ресурсът на здравната система се изчерпва по този начин, още преди да е настъпила реалната опасност.

Мобилизация на персонал

Здравният министър Кирил Ананиев съобщи, че към момента има достатъчно персонал в болниците с регистрирани случаи на заболяването, но в особено критични моменти може да бъдат подпомогнати с работещи в други държавни болници.

"В най-критичните моменти бих влязъл в разговори и с ръководствата на частни болници, които да окажат такава помощ. Съществува възможност да се ползват и пенсионери, които имат възможности и сили", допълни министърът.

В момента България разполага с близо 740 инфекциозни легла, 230 от които на този етап са свободни. В Министерството на здравеопазването не е постъпвала информация от лечебните заведения за недостиг на легла, а освен това имаме готовност да удвоим броя на инфекциозните легла за 24 часа.

Въпреки организацията, в Плевен се стигна до хаос

Въпреки уверенията на здравните власти, че е създадена нужната организация, затворени отделения и липса на указателни табели за това какво работи предизвикаха недоволството на пациенти пред една от базите на университетската болница в Плевен, съобщи бТВ в понеделник сутринта

Става въпрос за крило на болницата, различно от това, където се намират двамата заразени.

Пред базата чакаха и онкоболни пациенти, а най-голям смут предизвиква това, че ТЕЛК не работи, а пристигат и граждани от близки населени места. По указания в заведението се извършваха само спешни операции.

По-късно здравният министър Кирил Ананиев обясни, че до тази ситуация се е стигнало заради грешно тълкуване на издадената от него заповед. "Няма как да се отказва на хора, които имат нужда от хемодиализа, химиотерапия, лъчелечение, ТЕЛК – това са спешни случаи, които трябва да продължат да функционират", коментира Ананиев.

"Няма да се допускат оттук нататък такива неща. Бях силно разочарован. Вчера бях в Габрово и Плевен. Проверих организацията, която в самите лечебни заведения е много добра. Но как се е случило това с тълкуванието на моята заповед на мога да разбера, тъй като тя е изключително ясна – да се ограничи достъпът на външни лица, да се спрат детските и майчинските консултации, да се спрат плановите операции и посещението при болните", припомни той.

Въпреки препоръките за хора, прибиращи се от рискови райони, да позвънят на личен лекар, а не да ходят на място, пред болницата е имало и човек, който заявил, че се прибира от Италия.

Ананиев съобщи в понеделник пред БНТ, че е впечатлен от организацията на двете болници в Плевен и Габрово.

"В момента в Габрово има 10 легла в инфекциозното отделение, от които 7 са заети. Имат възможност да прибавят още 7 легла, тоест леглата стават 17", заяви той.

"Има разработен и кризисен план, при който да се отворят още легла. Единият вариант е за 27 легла - едно отделение да бъде заделено специално за такива случаи. Ако заболяемостта е по-голяма, може да влезем в разговори с държавната белодробна болница, където може да се откре цяло ново отделение", посочи той.

Направена е добра организация и план за преструктуриране на персонала в двете болници, така че, ако се наложи, специалисти, лекари и медицински сестри от други отделения да поемат грижите за болните в инфекциозното отделение, добави министърът.

Поведението на пациентите е ключово срещу разпространението

До голяма степен от пациентите ще зависи доколко ще се развие епидемията от коронавирус, коментира пред БНР д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС), който е и общопрактикуващ лекар.

Той обясни, че клиничната картина при Covid-19 е много сходна с тази при други респираторни заболявания и въпреки че няма специфично лечение за коронавирус, заболяването, причинено от него, може да се овладее със симптоматично лечение.

"За разлика от грипа, за коронавирусна инфекция ние нямаме данни за специфично лечение - вирусът е съвсем различен, но симптоматиката може да бъде овладяна със симптоматични средства, в зависимост от оплакванията на пациента. Най-важното е обаче той да е изолиран, да е под карантина в дома си и да избягва контакти с други, които може да зарази. Това се отнася и за пациентите, които са болни от грип. Знаете, че сме в грипна епидемия, втора вълна, тип Б", обясни той.

Брънзалов допълни, че хората със симптоми на респираторни заболявания не е желателно да чакат пред лекарски кабинет или, ако го правят, трябва лицето да бъде покрито.

"Не е желателно кашлящи пациенти, въобще всички, проявяващи признаци на възпаление на горните дихателни пътища, да посещават лечебни заведения. Те трябва да си останат вкъщи и да се свържат с нас. Ако все пак, по някакъв начин те се окажат в коридорите на ДКЦ-та и други лечебни заведения, е силно препоръчително да бъдат с маски, със защитни средства. Няма работа пациент във фебрилно състояние по коридорите на лечебните заведения", коментира той. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pozo
    #4

    Скоро виждам от едната страна багер копае (багериста е смаска), а от другата самосвал изсипва телата в трапа.. :)

  2. mediaman
    #3

    Освен, че "леките" ще се лекуват в къщи, предлагам "бързите " да ги погребваме в дворовете. В цял свята Короната сее смърт, само в БГ го унижощаваме безмилостно. Умира от смях.....

  3. Димитър Мавров
    #2

    Не слуйно Сашо Диков му казва да не казвам как.

  4. Калико Джо
    #1

    Ананиев бил впечетлен, че в Габрово с 110000 население има още цели 10-20 свободни легла за тежки вирусни инфекции и счита това за много-добро постижение. Дори 2% от заболелите да се влошават/умират и при реално очакване от около 20% заразени, това прави няколкостотин тежко болни само там. Какво повече може да се добави?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.