Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Леко охлаждане на желанието за строителство на жилищни и офис площи

5 коментара
Леко охлаждане на желанието за строителство на жилищни и офис площи

Близо 2270 разрешителни за строеж са издадени в страната през първото тримесечие на 2008, или със 7% по-малко в сравнение с разрешителните, издадени за същия период на 2007 г. (2442), сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в сряда. За същия период броят на разрешителните за строеж в столицата през първото тримесечие се е увеличил с 15% на годишна основа - за първите три месеца на 2008 г. са издадени 311 документа, а за януари – март 2007 г. – 263.

Строителните разрешителни за тримесечието ще добавят 2 561 010 кв. м разгъната застроена площ на пазара на имоти, като 1 584 613 кв. м от тях са в жилищни сгради (11 437 апартамента), 139 722 кв. м са за офис сгради и 836 675 кв. м за друг тип имоти.

Най-много разрешителни за строеж на жилищни сгради са издадени в Бургас (394), следван от София (311), Варна (236) и Пловдив (204). Варна е първенец по брой на издадени разрешителни за офис, смесени, складови и логистични сгради – 128.

От началото на годината жилищата в България са поскъпнали средно с 6.8%, сочат данните на НСИ за първото тримесечие, които бяха публикувани през април. Средната цена на апартамент в София е 2164 лв. за квадратен метър, във Варна е 2099 лв , а за страната средната стойност е 1300 лева. В София обаче покачването е само с 2.4%, докато във Варна за три месеца е регистриран ръст от 8.2%.

През януари-март най-много са скочили цените в Ловеч - с 19%. Апартаментите в Ямбол, Русе, Перник също са със сериозно покачване - 16-17%. Във Видин, Силистра и Смолян пък има спад спрямо предишното тримесечие. В момента най-евтините жилища в страната са в Кюстендил, Софийска област и Силистра, където средната цена остава под 700 лева за квадрат.

Цените, които НСИ отчита, обикновено се различават от пазарната информация. Те отчитат не реалната продажна цена, а тази, която се вписва при нотариалното оформяне на сделките за покупко-продажба, т.е. тя е близка до данъчната оценка на имотите. Експерти от имотния бранш твърдят, че близо половината от реалния обем на парите по сделките с недвижими имоти остава в сивия сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #6

    поразия

  2. тухла четворка
    #5

    Лекото охлаждане ще премине в ледников период...

  3. Грую
    #4

    Със сигурност ще има много изненадани в строителството... Че то на фона на общата инфлация поскъпването може да се окаже относително поевтиняване. А тези които се набутаха с ипотечни кредити и са си направили бюджета да цепи стотинката, при тази инфлация просто ще се присъединят към непрекъснато увеличаващата се армия от неплатежоспособни длъжници, което вече започна да разклаща банките. Напълно възможно е процъфтяващото строителство в комбинация с увеличаване на цените на горивата и храните /заради биотъпотиите/ да предизвикат такава криза, че да се помни дълги години както жанвиденовата.

  4. stroitel
    #3

    ne razbiram razlikata mezdu doxodi i zeni na zili6ta v BG.Qvno ziveem v mnogo mnogo absurdna darzava s o6te po absyrdna pazarna ikonomika

  5. Варна
    #1

    В БГ управляват ентусиасти с кухи глави, дебили, тъпани. Още през ХVІІІв. във Франция се събарят неуредени квартали, и се прокарват първите големи артерии на Париж, наречени булеварди. В САЩ в началото ХІХв. в плето се очертават улици и тротоари, и терените се продават за строителство.В БГ и през ХХІв. се строи в полето, после се очертават улици, и в бъдещето ще се асфалтират. Проблемите на градския транспорт се решават чрез въздушни трамваи, тъй като на земята няма място. В Златните и Сл. бряг строителството е унищожило тротоарите и захапва алеите, и автобусите с трудност се придвижват.БГ управляващите не са ли чували за градоустройствени планове? Ей, дебили!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.