Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ленин запазва присъствието си в Русия

10 коментара
Ленин запазва присъствието си в Русия

Как да стигнете от парк "Петдесетгодишнината от Октомврийската революция" до площад "Октомврийски" в Москва, където се извисява огромна статуя на Ленин? Тръгвате по ул. "Крупская" (съпругата на Ленин) или ул. "Мария Улянова" (майката на Ленин), после по бул. "Ленин", който пресича ул. "Дмитрий Улянов" (брата на Ленин).

Около 25 години след рухването на СССР и комунистическия режим Ленин, починал на 21 януари 1924 г., запазва значителното си присъствие в Русия, където хиляди улици и паметници продължават да почитат паметта на човека, повел Октомврийската революция от 1917 г. и основал съветската държава.

"В това здание на 19 юли 1918 г. Владимир Илич Ленин е участвал в събрание на партийни организации от заводите в район "Замоскворечие", се чете на паметна плоча в центъра на руската столица. Малко по-нататък друга плоча напомня, че "Владимир Илич Ленин е говорил от този балкон пред отряди от работници комунисти от районите Ярославъл и Владимир, заминаващи за фронта".

На входа на всяка метростанция пише: "Метро Ленин". Официалното име на мрежата се е запазило като в съветската епоха: "Московски метрополитен В. И. Ленин, носител на орден "Ленин" и ордена на Трудовото Червено Знаме".

Въздействие върху колективното подсъзнание

След падането на СССР и на комунизма първият президент на Русия Борис Елцин не посегна на Ленин, макар по това време той да беше широко отричан като създател на репресивната и тоталитарна съветска система. Приемникът на Елцин в Кремъл Владимир Путин, при чието управление се наблюдава реабилитиране на съветското минало, последва примера му.
"Хората свикнаха и идеологическият аспект, свързан с името на Ленин, изчезна. Това присъствие обаче въздейства върху населението и се записва в колективното подсъзнание. Така Ленин се възприема като историческа личност, положителна фигура от миналото ни", казва директорът на московския център за социологически изследвания "Левада" Лев Гудков пред АФП.

Според осъществено през 2014 г. допитване на държавния център за проучване на общественото мнение ВЦИОМ около 63 процента от населението е заявило, че одобрява запазването на паметниците в прослава на Ленин, а 19 процента са изразили желание тези паметници да се премахнат.

Хората, живели в съветския епоха, гледат с удоволствие - или огорчение, според случая - на тази устойчивост на съветското минало и на комунистическата идеология.
"Тези паметници ме смущават. Би трябвало всичко това да отиде в музея", казва Виктор Дзядко, 60-годишен московчанин, който не крие враждебността си към болшевишкия революционер.

По-младите, от своя страна, изглежда са доста далече от това минало. "Наблюдава се растящо безразличие. Ленин не говори нищо на младите поколения, които имат съвсем смътна идея за него като основател на съветската държава", продължава Лев Гудков.

Това потвърждава и 22-годишна студентка по геология Ирина, която срещаме в метростанция "Библиотека Ленин", където мозайка с лика на Ленин наблюдава потока от пътници. "Не обръщам особено внимание на тези изображения на Ленин. Това не е част от грижите ми".
Със сходно безразличие гледа на това и 20-годишният студент Саня Поляковски: "В съветската епоха всички тези паметници имаха идеологическа функция, но днес са само свидетелства от историята ни".

Малко шизофренична топонимия

"В съвременната топонимия в Русия има нещо шизофренично", отбелязва журналистът и бивш съветски дисидент Александър Подрабинек, давайки за пример пътя между Москва и Санкт Петербург, наричан "пътя за Ленинград", и факта, че Санкт Петербург, който върна името си от времето преди революцията, по куриозен начин е център на район, който все още носи названието Ленинградска област.

Балсамираното тяло на Ленин продължава да се пази в мавзолея на Червения площад пред стените на Кремъл - най-емблематичното място в страната, на метри от гроба на Сталин.
Трябва ли тялото на Ленин да бъде извадено от мавзолея и да бъде погребано? Въпросът изниква редовно на дневен ред, но руските власти досега се въздържат да вземат решение. На въпрос във връзка с темата през 2010 г. Владимир Путин отговори благоразумно: "Всяко нещо с времето си. Когато настъпи моментът, руският народ ще реши какво да се направи".
Въпросът добива още по-голяма актуалност предвид това, че догодина Русия ще отбележи стогодишнината от Октомврийската революция.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  2. Bлaдo
    #9

    дори и в класацията на руССкия Плейбой за НАЙ-КРАСИВ БЮСТ лЕнин е в топ 3 :-)))

  3. анита хегерланд
    #8

    Какъв по-подходящ момент от 100 годишнината от Октомврийската революция да се извади Ленин от мавзолея? Може да бъде показван по света като египетските мумии, които днес генерират огромни доходи на туристическия бизнес и се считат за изкуство. След време и той ще изглежда така.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Руският президент Владимир Путин изненада с рязка оценка за дейността на Владимир Илич Ленин, предаде Нюз.Ру. От думите му излиза, че пролетарският вожд носи вина за разпадането на създадения от самия него Съветски съюз. "Сложиха ядрена бомба под зданието, което се нарича Русия, тя после гръмна. И световната революция не ни трябваше", заяви Путин, цитиран от Интерфакс. Той каза тези думи на заседание на президентския съвет за наука и образование.

  5. Коментарът е изтрит в 10:51 на 22 януари 2016 от автора.
    #6
  6. daskal
    #5

    Ленин, та Ленин! По повод ленинофилията - стар виц. Става по комунистическо, когато Ленин присъства навсякъде и постоянно. Та отиват децата от детската ясла в парка на образователна разходка. Виждат катеричка. Учителката пита: - Деца, какво е това? Децата мълчат. Не знаят. Учителката настоятелно подтиква към отговора: - Хайде, по-смело! Знаете. Всеки ден го рисуваме, говорим си за това. Едно детенце вдига възхитен поглед: - А нима това е Ленин!?

  7. Дядо ми Петър
    #4

    Едно време беше много лесно - във всеки руски, пък и български град, за да отидеш до центъра беше достатъчно да попиташ за "булевард Ленина".
    А ние все още си имаме булеварди като "Цар Освободител" (освободил руските селяни от крепостничеството, но поробил задунайска Болгария), "Дондуков", "Скобелев", "Тотлебен" улици като "Суворов", "Сусанин", "Пушкин" и т.н. и т.н.?
    А пък за храм-паметника "Александър Невски" да не говорим.
    Не ни стига всичко това, а ни заливат и "Берьозки", "Русский хлеб", "Матрьошки"

  8. В и К
    #3
  9. Bлaдo
    #2

    за Франция в горния текст може да има нещо интересно или дори екзотично... Но за българска публика - нищо ново, нищо учудващо, никаква изненада за нивото на руССката (фа)шизо-действителност.

  10. В и К
    #1

    Грозни кучешки тоалетни, но история, какво да се прави http://i.imgur.com/Vb7udEC.jpg

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.