Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лев Леваев има апетити към диамантени находища в Урал*

0 коментара

Станаха известни някои сензационни подробности от задкулисни събития, разиграли се през последните месеци около все още неоткрити диамантени находища в Урал. В борбата за контрол над тях са се включили руският олигарх с израелско гражданство Лев Леваев и пермският "калиев барон" Дмитрий Риболовлев.

За Русия, където 98% от диамантите добива предприятието АЛРОСА, появата на конкуренция още в етапа на проучване е безпрецедентен случай.

Лев Леваев е една от най-големите фигури в световния бизнес с брилянти. Според някои оценки стойността на брилянтите, които произвеждат годишно фирмите, контролирани от Леваев, надхвърля 1 млрд долара, като се знае, че цялата световната търговия с брилянти възлиза на около 13 млрд долара.

Той е фактическият собственик на най-голямото в Русия предприятие за обработка на диаманти "Руиз Дайъмъндс". До днес всички опити да бъде привлечен в руския добив на диаманти са оставали без резултат, макар че според сведенията с него са преговаряли акционери от "Севералмаз" и от "Алмазний берег".

Ето защо изглежда толкова сензационен интересът на една от неговите компании към уралските диаманти. Както стана известно, контролираната от Леваев фирма "Еделвайс" официално е подала заявка за получаване на лиценз за проучване на три диамантени находища в Пермска област.

Но интересите на Лев Леваев на Урал са много по-широки. "Наш служител се върна от Москва, където в Министерството на природните ресурси под секрет му казали, че Леваев претендира за 200 уралски участъка. Вярно е обаче, че досега не сме получавали официални документи по въпроса", заявил представител на Пермския комитет по природните богатства.

Според данни на в. "Комерсант", регистрираното през юни 2000 година в град Соликамск, Пермска оласт, ООД "Еделвайс" е било създадено от московското ООД "Тревискапитал" с 90% дялово участие (сред тримата му учредители са генералният директор на "Руиз Дайъмъндс" Валерий Морозов) и от бившия началник на Главното управление за използване на природните богатства при администрацията на Перм Владимир Рогалников с 10 процента.

Сега на територията на Пермска област контролираният от местните власти "Уралалмаз" добива годишно около 100 000 карата диаманти. Но специалистите не изключват съществуването на нови богати диамантени находища и постоянно получават повърждения за това.

През 1996 година признаци на богато находище са били намерни в Красновишерски район. Според сведения на вестника ООД "Еделвайс" вече си осигурил подкрепата на Мниистерството на природните ресурси за първите три участъка и сега очаква да получи одобрение от местната администрация. Но тук Леваев може да се сблъска с проблеми. За две от находищата претендира и Дмитрий Риболовлев, "калиевият барон", както го наричат в Перм.

Контролираната от него компания "Уралкалий" вече е подала молби за 70 участъка (според данни на в."Комерсант" в 62 от тях ще се търсят диаманти, а в 8 - злато).

За 12 участъка вече е получено разрешение от Министерството на природните ресурси и до октомври "Уралкалий" смята да инвестира в проучвателни работи 3 млн. долара, са съобщили в областния комитет по природните ресурси. Втората сензация е, че на руския диамантен пазар, 98% от който се контролира от АЛРОСА, появата на нов играч е събитие.

Още повече, че до неотдавна добивът на диаманти се смяташе за държавна сфера, тъй като те се отнасят към стратегическите суровини. Шансовете на "Уралкалий" в спора с Лев Леваев за пермските диаманти се оценяват като по-големи.

"Ако беше предишният губернатор, Леваев вероятно щеше да победи Риболовлев", намекват специалисти за тесните връзки на израелския бизнесмен с местните власти.

През 1997 година заедно с администрацията на областта Леваев пуска в експлоатация най-голямото в Урал предприятие за обработка на диаманти "Кама Кристал" (с капацитет 200 000 карата диаманти годишно). Благодарение на връзките си в Държавната съкровищница и в други държавни структури, където Лев Леваев има традиционно силно лоби, той получава правото да обработва 20% от диамантите, добивани на територията на Пермска област.

А през 1999 година проблемът с осигуряването на суровина за "Кама Кристал" е разрешен радикално: с президентски указ е разрешено 75% от добиваните в областта диаманти да се шлифоват в предприятието. Очевидно и това не е било достатъчно за Лев Леваев, щом като е решил да търси сам диамантите.

Може да е бил насърчен от новата редакция на закона "За недрата", според която онзи, който открие находище, получава без конкурс лиценз за неговото разработване.

Засега страните коментират ситуацията изключително неохотно."Единственото мога да кажа, че в момента очакваме да получим лиценз", посочва заместник-генералният директор по проучвателните работи на "Уралкалий" Николай Кузнецов. А представителят на Лев Леваев в лицето на генералния директор на"Руиз Дайъмъндс" Валерий Морозов заявява: "Разчитаме да намерим общ език с "Уралкалий".

*Заглавието е на mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.