Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левицата иска парламентарна анкетна комисия да провери зърното в Държавния резерв

0 коментара

Да се създаде парламентарна анкетна комисия за проверка на количеството и качеството на зърното в държавния резерв, настоява Коалиция за България в декларация, прочетена от парламентарната трибуна от заместник-председателя на групата Емилия Масларова.

Левицата настоява спешно да се деблокира необходимото количество хлебно зърно от държавния резерв, като се осигури прозрачност и достъп до сделките на всички легитимни преработватели.

Според Масларова вместо 350 хил. тона зърно в държавния резерв има по-малко от 200 000 тона. По думите ѝ не е нормално повече от месец да се точи процедурата по деблокиране на зърното от Държавния резерв и повече от година да не се прави нищо за промяна на условията за внос на брашно.

В декларацията се настоява да се променят условията за внос на брашно за хляб, като се въведе нулево мито за пшеницата до реколта 2004 година. Друго искане в текста е догодинада има 10-процентова ставка на ДДС за основните хранителни стоки, включително за хляба.

В декларацията се настоява да се осигури чрез държавния бюджет за 2004 година необходимият финансов ресурс за нормално функциониране на земеделското производство и за изпълнение на поетите от България ангажименти към ЕС.

Масларова заяви, че политиката на правителството за българското земеделие се е провалила. Земеделието станало разменна монета на едно коалиционно споразумение за сметка на земеделския производител и хляба на българския народ.

От левицата настояха правителство и премиерът да поемат своята отговорност за координацията между министерствата и за неизпълнените и закъснели решения.

Изпълнителният директор на Федерацията на хлебопроизводителите Георги Христов каза пред БНТ, че в средата на октомври цената на брашното е била около 500 лева на тон, а сега е трудно да се намери брашно на цена под 600 лева на тон.

С 15 ст. да поскъпне цената на хляба от утре в Стара Загора, се договориха днес членовете на регионалната браншова камара на хлебопроизводителите. Цената на белия хляб в магазините става 90 ст., а на хляб "Добруджа" - 85 ст., съобщи БТА.

Председателят на Борда на директорите на мелница "Загоре" Евгени Жеков информира, че от началото на седмицата брашното се продава по 600 лева за тон. Според него проблемът е в това, че в момента зърно се внася на цени около 180 долара за тон.

Като се калкулират всички разходи - такси, транспорт, данъци - цената на брашното от вносната пшеница става много сериозна - между 740 и 780 лева за тон. На тази база може да се очаква, че около Нова година цената на едро на хляба ще достигне 1.40 за килограм, а по магазините 700 грама хляб ще мина лев, прогнозира Евгени Жеков. По думите му на свободния пазар зърно не се предлага. В региона се търгуват минимални количества зърно, от 40 до 70 тона седмично.

Сесиите за продажба на зърно от Държавния резерв временно са спрени, а и по-голямата част от зърното е негодно за хляб, твърди Георги Кършибрадов, директор на старозагорския хлебозавод. В Казанлък от утре хлябът поскъпва с 20 ст. Белият хляб ще се продава за 85 ст, а в частните фурни - по 80 ст. Решението е взето днес след заседание на хлебопроизводителите в общината.

Според Николина Дончева, управител на фирма "Хляб и хлебни изделия" увеличението няма да е последно. Тя пита как зърно от държавния резерв , за което министърът на земеделието Мехмед Дикме твърди, че е около 250 лева за тон, изведнъж се превръща в брашно от 650-680 лева за тон и припомни, че по стандарти от 100 кг. брашно се получава 136 кг. хляб.

Плевенската мелница има запаси от хлебно зърно само до края на месеца, съобщи изпълнителният директор на фирма "Зърнени храни" Елена Цветкова. Тя допълни, че днес участват в търга на стоковата борса, за да закупят 500 тона зърно от държавния резерв. При пълното натоварване на мощностите, които преработват по 120 тона пшеница на ден, новото количество ще стигне за не повече от седмица.

Според Цветкова в региона, където тази година беше произведено най-голямо количество зърно в страната, има кооперации и изкупвателни фирми, които задържат умишлено житото, защото чакат по-високи цени. Този резерв у тях ще стигне най-много до януари.

Цветкова смята, че в момента на пазара на зърното има спекула и държавата трябва да се намеси, за да помогне на мелниците да си осигурят суровина. От "Зърнени храни" Плевен твърдят, че в страната вече има зърнена криза. Последната хлебна пшеница, която са закупили в Плевен, е на цена 408 лева за тон, затова предлаганото от мелницата брашно надмина 700 лева за тон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.