Освен известните вече три имена – Христо Марински, Георги Георгиев и Драгомир Драганов, в БСП обсъждат поне още три кандидатури за комисията, която ще разсекретява досиетата на бившата Държавна сигурност (ДС). Това обяви в понеделник пред Mediapool говорителят на партията Ангел Найденов след Изпълнителното бюро (ИБ). Заседанието бе проведено на високопланинската база Белмекен, където в събота депутати, министри и премиер, се събраха на семинар.
Найденов отказа да разкрие обсъжданите имената с мотива, че първо трябва да се представят на заседанието на парламентарната група на Коалиция за България във вторник. “След като се определят окончателно кандидатите, в сряда ще огласим предложенията си”, обясни говорителят на левицата. По думите представените на ИБ имена не били свързани със системата на МВР. “Те са хора, за които сме убедени, че се ползват с достатъчно обществен престиж”, коментира Найденов. Някои от кандидатите обаче не били информирани, че са номинирани.
Миналата седмица депутати от мнозинството обявиха пред Mediapool, че ръководството на БСП вече има предвид няколко кандидати, които да представляват социалистите в комисията. Едното е на бившия член на предишната комисия по досиетата Христо Марински, който е служител по сигурността на информацията в президентството. Твърди се, че Георги Първанов лобирал лично Марински да оглави новата комисия за разсекретяване на архивите.
В БСП имали предвид още номинацията на Георги Георгиев, бивш зам.-министър на регионалното развитие от правителството Сакскобургготски, и на историка проф. Драгомир Драганов.
Според приетия в края на миналата година закон за досиетата членовете на новия орган, който ще се избере от Народното събрание, трябва да бъдат проверени от Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), като имената им се подават от вътрешната парламентарна комисия. Проверката цели да се види дали кандидатите не са били свързани с бившата ДС.
Срокът за формирането на комисията изтече на 22 януари, а забавянето ѝ дойде защото БСП не бе готова със своите предложения за членове. Протакането идва и от факта, че левицата все още не се е договорила с коалиционните се партньори – НДСВ и ДПС по колко членове да имат трите формации.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Затова е сложен и Марински, човекът на президента - да удари по Енчев и Солаков. Той може да прикрие всеки, но не и тия двамата. Агентурата ни в Македония Сърбия, Турция и, отчасти Гърция, да бяга и да се спасява, защото България винаги е предавала своите хора - виж историята ни след 1878 г.- низ от предателства към своите и угодничество към чуждите. Да са живи и здрави братушките, че ни дадоха /дариха/ свободата.- Иначе - жална Ни майна.
Последно - Добре е да се отворят досиетата, за да се види кой е продавал България за приватизацонни бонове и сметки на задграничните дружества и кои офицери от НРС и РУМНО са работели за държавата и българските интереси в Македония Гърция, Турция, Сърбия и прочие държави, в които имаме малцинства и жертвани национални каузи.
Да ви светна нещо важно, което е държавна тайна - целта на тази комисия на този етап е да отстреля трима крайно опасни за властта коментатори - Стефан Солаков, Велизар Енчев и още трима по-ниско рангирани журналисти. Първите двама се приемат от Първанов като лична заплаха. Проблемът е, че ако ударят и двамата гърми резидентурата в Турция /Солаков/ и агентурата ни в Македония и Сърбия /Енчев/. Това е проблемът на ген. Киров - шеф на НРС. Първнов обаче е казал - да се отстрелят, не ми пука за Македония, …
Сърбия и Анкара. Ние вече сме в НАТО и ЕС. Това е добре, лошото е, че Солаков и особено Енчев могат да кажат какво са правили. И като го кажат - ебаси майката - ще си види, че България е работила за разбиването на Югославия след 1987 г. и за други деликатни работи около и в Македония. Чакат ни интересни разкрития. Да му мисли НРС(
Prodaljavat da ni praviat na ludi s tezi dosieta, za da ne znaem koi na kogo e slujil.
Не бързайте за Драго. Трябва да видим дали няма да излезе някои кадрово дело за сътрудник на ПГУ с псевдоним "Стипендиант"
Т.нар.левица за пореден път се изложи с 10-те процента увеличение на пенсиите. Освен че това е крайно недостатъчно и гавра за пенсионерите, е крайно непочтено по отношение на коалиционните партньори. Лошо и нечестно се тълкуват думите на депутатката от НДСВ, която се възмущава. Тук не става въпрос за увеличението, а за непочтения начин по който се взима решението - съзаклятнически и без мнението на НДСВ и ДПС, в тяхно отсъствие и след приет бюджет. Тъп и крайно нечестен трик, целящ евтин ефект. Подценявате хората, уж леви управляващи! И стига с тези досиета, всичко сте унищожили! Нахалството ви няма граници!
БКП, днес назоваваща се БСП, разбира се няма никакво морално право да излъчва свой представител в тази комисия. БКП създава тази система на доносничество и тотален контрол върху живота на българските граждани. Това тя прави като еничарин на Съветския съюз и по съветски модел. Целта, както е записана и в документите на Държавна сигурност, е да се следи за настроения и действия срещу СССР и срещу наложената от Червената армия съветска власт в България.Навсякъде другаде - в Полша, Чехия, Германия - …
в тези комисии влязоха хора с антикомунистическа биография. Тук позволяваме да влязат хора като Марински и Драганов.Като член на комисията Андреев о.з. ген. Марински предотврати викането на доносниците с картончета в комисията, което спаси Първанов. По-късно Първанов го направи свой служител в президентството.Драгомир Драганов, титулуващ се "историк", има свой възглед за комунистическото минало: то не било комунистическо, защото комунизъм не бил построен, и дори не било тоталитарно, защото в Източна Европа управлявали клановете на местните генерални секретари. И този "историк" с екзотичната си защита на комунизма и съветското господство в Източна Европа ще трябва да направлява изследването на миналото!