Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левицата в Израел не се е отказала от идеята за палестинска държава

0 коментара

Лидерът на израелската Партия на труда и министър на отбраната на Израел Бенямин Бен-Елиезер се обърна днес пряко към палестинците, за да им представи идеите си за уреждане на конфликта в страната, съобщи АП.

В статия, публикувана днес на първа страница на излизащия на арабски вестник Ал Кудс, Бен-Елиезер казва, че въпреки продължаващото вече 21 месеца насилие, той все още е привърженик на идеята за постигане на дълготрайно споразумение с палестинците, което да доведе до създаване на палестинска държава.

Според него тя може да обхване ивицата Газа, голяма част от Ерусалим и Западния Бряг, откъдето да бъдат премахнати отделните еврейски селища. Стария град в Ерусалим и светите места трябва да бъдат под надзора на специален управителен орган. Това е повече от териториите, които премиерът Ариел Шарон е склонен да даде на палестинците, отбелязва АП, цитирана от БТА.

Не става ясно дали оттеглянето на Арафат от палестинското ръководство е условие за изпълнението на този план, подчертава още АП. В предложенията на лидера на Партията на труда се говори за "отговорно палестинско ръководство" и не се споменават никакви имена. Според говорителя на министъра на отбраната Ярден Ватикаи Бен-Елиезер смята, че Арафат "е част от миналото, а не от бъдещето".

Предложенията не случайно са публикувани в Ал Кудс. Вестникът излиза на арабски и по този начин идеите на Бен-Елиезер ще достигнат пряко до палестинците, отбелязва АП. Инициативата на Бен-Елиезер се свързва с предстоящия другата седмица годишен конгрес на Партията на труда, на който всички кандидати за лидерския пост се очаква да представят своите предложения за уреждане на близкоизточния конфликт.

Планът на Бен-Елиезер е сходен с идеите на предишния ръководител на партията, бившия премиер Ехуд Барак, който беше на крачка от подписване на споразумение с Арафат през 1999 г. коментира АП.

През изтеклата седмица въпросът за съдбата на Арафат се оказа в центъра на Близкоизточния въпрос, след като в понеделник в речта си в Белия дом американският президент Джордж Буш, призова палестинците да изберат нови некомпрометирани лидери и да се демократизират.

Това искане обаче беше отхвърлено или подминато с мълчание от повечето съюзници на САЩ в Близкия изток и Европа.

То не попадна и в декларация за Близкия изток, приета на срещата на лидерите на 8-те водещи индустриални държави, която завърши вчера в канадския курорт Кананаскис. Декларацията се ограничи да повтори многобройните резолюции на ООН, че трябва да има две държави- Израел и Палестина, които да имат сигурни граници. Новост е позицията, че палестинците се нуждаят от свободни и честни избори, както и от осъществяването на икономически и институционални реформи. "Подчертахме своята ангажираност с постигането на мир в Близкия изто на базата на представата ни за две държави - Израел и Палестина", заявиха ръководителите на осемте държави - Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Русия и САЩ в декларацията.

Изненадващо в края на срещата на Г-8 италианският премиер Берлускони, известен с многобройните си контакти в арабския свят, макар и в по-мек тон подкрепи по смисъл искането на Буш за оттегляне на Арафат.

Палестинският лидер Ясер Арафат трябва да заеме полагащото му се място в историята и да се оттегли от политиката, заяви вчера италианският премиер Силвио Берлускони.

"Много хора са убедени, че Арафат, лауреат на Нобеловата награда за мир, трябва да направи благороден жест и да се отдръпне", каза Берлускони. Той добави, че той самият би постъпил така, ако е на мястото на Арафат. Подобен жест ще позволи на палестински лидер "да остане завинаги в историята като човек, отдал всичко за свободата на своята страна", заяви Берлускони, цитиран от Ройтерс. Той съобщи,че събралите се в Канада лидери на страните от Г-8 са обсъждали израелско-палестинската криза на снощната си вечеря. Според Берлускони никой не се обявил срещу плана на Буш, макар че френският президент Жак Ширак "настоявал", че е необходима нова мирна конференция. Лидерите обсъждали също дали е възможно Арафат да спечели нов мандат на изборите през януари 2003 г., но не стигнали до конкретен извод. Берлускони добави, че има основателни подозрения, че сегашното палестинско ръководство е корумпирано и поддържа терористичните групировки. Запитан дали богатите страни ще спрат помощта си за палестинците, ако Арафат бъде преизбран, Берлускони отговори, че разговорите не са стигали чак дотам.

Едно от възможините обяснения за този завой в позицията на италианския премиер , може да се открие в публикация на последния брой на италианското списание Панорама, което е собственост на Берлускони.

Изданието твърди, позовавайки се на доклад от неназовано чуждо разузнаване, че палестинският лидер Ясер Арафат е жертва на "прогресиращо отслабване на умствените му способности".

Лекарствата, които навремето го успокояваха и прикриваха треперенето на лицето му, сега влошават проблемите му. Ясер Арафат все по-често изпада в дълги амнезии, неочаквани черни дупки и нелогичност, се казва в документа. Именно този доклад бил в основата на искането на президента Джордж Буш за отстраняването на Арафат и за намиране на нов палестински лидер.

Според списанието, собственост на италианския премиер Силвио Берлускони, Арафат изпадал в толкова бурни пристъпи на ярост, че сътрудниците му правяели всичко възможно да предотвратят срещите с журналисти, за да се избегнат неудобни сцени. Това, което става с Арафат, е толкова тревожен и деликатен процес, че представители на палестинското ръководство са го сигнализирали с молба да останат анонимни. Докладът на разузнаването е "истинско пътуване в съзнанието на един залязващ лидер", пише Панорама.

Декларация за израелско-палестинския конфликт вчера оповестха и външните министри и високопоставени представители от 57 мюсюлмански страни, които се бяха събрали на тридневна среща на организацията Ислямска конференция в суданската столица Хартум.

В текста се изразява пълна подкрепа на палестинците, а речта на Буш от понедлник изобщо не се споменава. Фарук Кадуми, който представлява палестинците на срещата в Хартум, заяви, че речта на американския президент е била нарочно изпусната в текста на документа, за да се даде възможност на арабските страни и най-вече на Саудитска Арабия да се запознаят по-добре с нея и получат разясненията, които са поискали от Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.