Левски е шампион за 26-и път

16 коментара

1. Титлата е за Левски, Купата – за Литекс

През изминалата седмица практически приключи сезонът в българския футбол. До края на първенството остава още един кръг, но резултатите в него не могат да доведат до съществени промени в класирането. Отборът на Левски стана шампион по доста неочакван начин, без да победи на своя терен състава на Миньор и благодарение на загубата на ЦСКА в Ловеч. През цялата година тимът на треньора Емил Велев игра колебливо и без ясна физиономия, но още по-слабата продукция на основния и единствен конкурент за титлата размени ролите на двата гранда от 2008 г.

Това е 26-ата шампионска купа в историята на Левски, отпразнувал 95 години от основаването си на 24 май. Голям успех пожъна с третото си място варненският Черно море, който отново ще участва в европейски клубен турнир. Четвъртият български представител е Литекс, победил с 3:0 Пирин във финала за Купата на страната. От елитната група изпаднаха отборите на Беласица (Петрич), Спартак (Варна) и Вихрен (Сандански).

2. Финалът на Шампионската лига

В мач без история Барселона надигра Манчестър Юнайтед с 2:0 и го наследи като носител на клубната шампионска титла на Европа. Испанският представител превъзхождаше технически и позиционно своя английски съперник и заслужено спечели за трети път (1992, 2006, 2009) ценното отличие. Под ръководството на бившия си полузащитник Хосеп Гуардиола “Барса” е първият испански тим, завоювал в един сезон КЕШ, титлата и купата на страната.

“Червените дяволи” не успяха да станат първият отбор, защитил званието си в Шампионската лига. Димитър Бербатов игра 25 минути за Юнайтед като не се отличи за добро или лошо от посредственото равнище на съиграчите си.

След триумфа на Барселона испанските отбори имат вече 12 победи в шампионския турнир, Англия и Италия - по 11, а германските и холандските клубове са спечелили по 6 титли.

3. Колоездачната обиколка на Италия

От 9 до 31 май се проведе шосейната колоездачна Обиколка на Италия, отбелязала 100-годишнината в богатата си история. Джирото беше спечелено от руснака Денис Меншов, изпреварил в генералното класиране италианците Данило ди Лука с 41 секунди и Франко Пелидзоти с 1:59. Предишните руски победи в това състезание бяха дело на Евгени Берзин през 1994 г. и Павел Тонков две години по-късно.

С огромен интерес беше проследено първото участие в Джирото на американската легенда Ланс Армстронг, който се завърна в професионалния спорт след 3-годишно оттегляне. Седемкратният победител в Тур дьо Франс беше далече от най-добрите си сезони и завърши на 12-о място, на 16 минути след победителя. Самият Армстронг беше заявил още преди началото, че няма шансове да бъде сред лидерите в триседмичната надпревара. Следващото изпитание за великия колоездач е Обиколката на Франция през юли.