Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либерализацията на европейския енергиен пазар е в разгара си

0 коментара

Отстъпване на част от дейностите на Enel в Италия, супероферти за Hidrocantabrico в Испания: либерализацията на европейския енергиен пазар - твърде бавна според Брюксел, но твърде бърза според тези, които се опасяват от сценарий като този в Калифорния, който доведе до спиране на тока - е в разгара си.

Предлагането за продажба на дружеството за производство Eurogen от бившия италиански монополист в областта на електричеството Enel, чиито условия трябва да бъдат определени скоро, открива нов етап в либерализирането на европейския енергиен пазар.

Номер едно в света - Electricite de France (EdF) би трябвало да се възползва от тази възможност, за да се опита да вземе реванш, след като бе победена от испанската Endesa в наддаването за Elettrogen - първото дружество, предложено за продажба от Enel.

Става дума за това, че френската компания трябва да събере първите плодове от съюза си с Fiat (чиято цел бе да се преодолеят колебанията на италианското правителство при стъпването ѝ на пазара) чрез публичната оферта за изкупуване, която те направиха за Montedison.

Двамата партньори смятат да превърнат филиала на Montedison - Edison в основен конкурент на Enel на полуострова. Enel е бившият италиански монополист в електричеството, който бе задължен от закона да не притежава повече от 50% от производствения капацитет в страната до 2003 г.

Полуостровът тепърва ще бъде арена на нови битки при продажбата на двете останали дружества на Enel. Друг пазар със силни перспективи за растеж и в разгара на либерализацията си, който предизвиква много желания, е Испания. За това свидетелстват офертите и контра-офертите за номер четири в сектора в страната - Hidrocantabrico и постоянните слухове за публични оферти за изкупуване за номер две - Iberdrola.

Ревностни ученици на Брюксел по въпросите на либерализацията на енергетиката, Испания и Италия са център на вниманието в Европа. Техните пазари в момента са по-привлекателни от тези на Великобритания и Германия - сред първите, които бяха дерегулирани. По-нататък поделянето на тортата обещава да стане още по-ожесточено, защото напредналите - по-специално германците, са се "въоръжили" със сливания и изкупувания, включително и извън пределите на Европейския съюз (ЕС).

Германският EON, който ще се изкачи на второто място в света, като купи британския номер две - Powergen, открито призна амбицията си да надмине EdF. Въпреки това либерализацията все още не е приключила, отчасти поради различната степен на готовност на страните-членки за прилагане на директивите на Брюксел, което води до напрежение между "добрите" и "лошите" ученици.

В очите на много европейски партньори, раздразнени от това, че EdF разполага фигурите си върху енергийната шахматна дъска на своите съседи, като се задоволява с минимално изискваното от Брюксел отваряне на своя вътрешен пазар (30%), французите заслужават да им бъде поставена "магарешката шапка".

От своя страна, Еврокомисията провежда специално разследване на публичната оферта за изкупуване, подадена от Italenergia (Fiat/EdF) за Montedison, както и разследване на изкупуването от германската EnBW (34,5% от капитала ѝ са собственост на EDF) на част от капитала на Hidrocantabrico.

Европейският комисар, който отговаря за отношенията с Европейския парламент, транспорта и енергетиката Лойола де Паласио се надява, че през второто тримесечие на 2002 г. новата европейска директива, която предвижда пълна либерализация на сектора до 2005 г., ще бъде окончателно одобрена. През пролетта тя бе отхвърлена от Франция.

Освен за колебанията на предприятията да изоставят удобния национален монопол, закъсненията при отварянето на пазарите говорят и за страх от зле контролирано дерегулиране като това, което доведе през зимата до спиране на тока в Калифорния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.