Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либия не се ангажира да ускори делото срещу българските медици

0 коментара

Министър Паси съобщи в Триполи, че министърът на правосъдието и вътрешните работи на джамахирията Мохамед Али ал Мисурати не се е ангажирал с конкретни действия, които да доведат до по-бързото определяне на следващите съдебни стъпки по случая с българските медици.

Министрите Паси и Мисурати разговаряха снощи в либийската столица в отсъствието на медии. Както уточни българският адвокат на подсъдимите Пламен Ялнъзов, законите в джамахирията не определят срокове, в които да бъде сформиран съдебен състав по случая, както и времето, за което съдиите да се подготвят по делото.

На този етап случаят с българите изчаква да бъде определен наказателният съд, който да започне разглеждането на обвиненията отначало, след като в края на август 2002 г. Обвинителната камара в Бенгази излезе с решение, че подсъдимите трябва да отговарят по всички обвинения, останали след приключването на дело 44/99.

Все още няма решение дали делото ще бъде гледано в Триполи, Бенгази, или на друго място в Либия. Отново по думите на адвокат Ялнъзов, правосъдният министър Мисурати е в правото си да нареди сформирането на съдебния състав, както и определянето на мястото, където ще се гледа делото.

Адвокат Ялнъзов уточни, че защитата на медиците не възнамерява да предприеме действия за ускоряването на процедурата по възобновяване на делото. Така той опроверга твърденията на либийския защитник на българите Осман Бизанти, който каза в петък, че още в началото на следващата седмица подобно искане ще бъде внесено в министерството на правосъдието.

Адвокат Бизанти тогава заяви, че очаква дата на новия процес в началото на март. Малко преди да отпътува за България, министър Паси се срещна за втори път в рамките на тази визита в Либия с медиците в охраняваната вила край Триполи.

Посланиците на страните от НАТО и ЕС, акредитирани в Либия, ще останат наблюдатели по делото срещу шестимата български медици, съобщиха самите те на среща тази сутрин с българския външен министър Соломон Паси в посолството на България в Триполи.

"Палестинският лекар Ашраф официално се обърна към нас да получи българско гражданство, впечатлен от грижите, които българската държавата полага за своите сънародници", каза министър Паси. Министърът посочи, че не може в момента да се произнесе дали искането на Ашраф ще бъде удовлетворено, тъй като се очаква юридическа експертиза.

По думите на Паси Ашраф е вторият човек, който в хода на развитието на делото срещу българските медици в Либия иска българско гражданство. Първият е бил либийският гражданин Шалки Канун, женен за българка. Той е получил българско гражданство преди четири месеца, каза Паси.

При завръщането си в София Паси каза, че след това свое трето посещение в Либия се връща доста по-обнадежден за развитието на процеса там, отколкото след първите две визити. По думите му той вижда, че сега, след положените усилия от българската страна това дело се е превърнало в приоритет и за либийската страна.

Министър Паси оцени това като коренна промяна в отношението на Либия към делото. "Доказателство за това е и обстоятелството, че освен от справедливостта по делото, либийската страна се вълнува и от справедливо възмездие за тези, които са измъчвали нашите сънародници по време на разпитите", допълни той. Срещу насилниците са повдигнати обвинения още в рамките на обвинителната камара, но важно за българското правителство е това, че тази тема вече не е табу, каза министърът.

Дейността на фондация "Кадафи" е именно в тази посока - срещу мъченията в затворите и след като това, което ние допреди година и половина смятахме за наша кауза, сега се е превърнало и в тяхна кауза, смятам че развитието е видимо, каза Паси. Конкретни дати за край на делото не са посочени и не е работа на правителството на Либия, а на либийския съд да ги посочи, каза министърът.

Но според него климатът, който българската страна е създала, ще даде възможност за справедливо и скорошно решение на делото. Бенгази е един сравнително неголям град - около 600 000 души, а тези 400 семейства, които са засегнати от СПИН-аферата, имат множество роднини, каза Соломон Паси.

Всяко от тези 400 семейства има около 1000 най-близки пряко засегнати от трагедията, което прави около 400 000 души и при това положение много трудно могат да се намерят съдии в Бенгази, които да не са лично ангажирани със случая. Това много усложнява ситуацията, допълни Паси.

Той каза, че днес се е срещнал с всички посланици на Европейския съюз /ЕС/ и страните - членки на НАТО, акредитирани в Триполи, и ги е информирал подробно за хода на делото и последното му развитие. Паси припомни, че преди няколко дни ЕС е направил официален демарш пред министър-председателя на Либия във връзка с делото срещу българите, за което Паси е благодарил на посланиците.

На срещата с тях е била обсъдена и новата ситуация от 20 януари насам, когато Либия пое председателството на Комисията по правата на човека на ООН. "Смятам че това е една нова отговорност за Либия и в тази светлина очаквам още по-справедливо, по-добро и по-бързо решение за нашето дело", каза Соломон Паси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.