Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либия ще стане арена на многопосочни битки

9 коментара
Либия ще стане арена на многопосочни битки

След шест месеца упорита съпротива, яростни речи, смразяващи заплахи и бруталност Муамар Кадафи най-сетне се наниза на меча си. Наистина неговото падане е далеч от края си, но то ознаменува началото на една по-сложна глава от историята на неговата страна.

Докато танковете обкръжават последните му аванпостове в Сирт, студената война относно бъдещето на страната набира скорост. От сцената бе прогонен общият враг и сега големите различия между хората, които той бе събрал заедно, ще застанат в нейния център.

Вакуумът, възникнал от оттеглянето на Кадафи, сега е запълнен от два поляризирани лагера. Първият е Преходния национален съвет (ПНС), съставен предимно от бивши министри и видни чиновници на Кадафи, които напуснаха кораба му, когато той започна да потъва. Те се радват на подкрепата на НАТО и настоящата им власт и влияние произтичат от подкрепата на западните столици.

Втората е съставена от местни политически и военни лидери, които изиграха решаваща роля за освобождаването на редица либийски градове от бригадите на Кадафи. Тези хиляди бойци и активисти сега са групирани в местни военни съвети, какъвто е съветът в Триполи, основан скоро след освобождаването на столицата и за чийто председател наскоро бе избран Абдул Хаким Белхадж.
По ирония на съдбата този герой от освобождаването на Триполи е същият човек, която преди няколко години заедно с други дисиденти е бил депортиран от МИ6 и ЦРУ при Кадафи, който по това време е бил техен близък съюзник.

Може би най-стряскащите признаци за разнобой между двете страни бяха думите на председателя на ПНС и бивш министър на правосъдието Мустафа Абдул Джалил в навечерието на битката за Триполи. На фона на тържествата и еуфорията сдържаният Джалил излезе с предупреждението, че има "крайни фундаменталисти в редиците на бунтовниците" и заплаши, че ще подаде оставка, ако те не предадат оръжията си.
Колегата му Абдел Рахман Шалкам, който все още оглавява либийското представителство в ООН и който бе външен министър при Кадафи, отправи критики към Белхадж и го отхвърли като "по същество проповедник, а не военен командир".

Това становище бе повторено от члена на ПНС Отман бен Саси, който каза по адрес на новоизбрания председател на военния съвет": "Той е нищо, нищо. Пристигна в последния момент и организира някои хора".
Войната на думи бе продължена от Исмаил Салаби, шеф на военния съвет в Бенгази, който призова ПНС да се оттегли и порица неговите членове като "останки от ерата на Кадафи" и като "шепа либерали без последователи в либийското общество".

Мнозина бойци, подобно на Салаби, настояват, че те са изиграли ключовата роля за свалянето на Кадафи. Някои от тях отиват по-далеч, като твърдят, че, превземайки бързо Триполи, са изненадали ПНС и са осуетили истинския според тях план на НАТО за страната: нейното разделяне на източна и западна част.

Стратегията на НАТО, казват те, бе да замрази конфликта на запад и на практика да превърне град Брега в разделителна линия между освободения изток и запада на Кадафи.

Два източника на легитимност сега се противопоставят един на друг в Либия: легитимност произтекла от въоръжената борба и фактическа легитимност на самоназначило се ръководство със западна подкрепа. Двата центъра с вкопчени в студен (и потенциално горещ) конфликт за бъдещето на Либия, за нейното политическо устройство и външна политика.

Такъв конфликт се е разигравал по различни начини в региона. Във всички случаи вътрешната динамика на различните революции е бивала заплашвана от логиката за сдържаност и контрол, отстоявана от външните сили. Залогът е в това дали Арабската пролет ще доведе до пресметната, ограничена и надзиравана промяна, в която нови играчи ще заменят старите, а правилата на играта останат непокътнати и в която войните са управлявани чрез приятелски местни елити с цел да бъде рециклиран старият режим в нов ред. Това е, което различните чуждестранни сили искат да видят.

Кадафи го няма, но Либия сега става арена на многопосочни битки: не само конфликтите между протежетата на НАТО и бойците от фронтовете, но и между чуждестранните сили, които инвестираха във войната - французите, които твърдо са решили да имат тежката дума в политиката и икономиката; италианците, които смятат Либия за свой заден двор; британците, които искат да запазят своите договори; турците, които силно желаят да възродят влиянието си по земите на старата Османска империя; и разбира се, губещите играчи от зараждащия се нов ред, китайците и руснаците.
* Авторката е изследовател в областта на историята на идеите в Института за ориенталски изследвания към Лондонския университет.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Колко много си приличат вътрешните борби за враст в България и Либия?!От началото на конфликта ,за тези ,които познават Либия и либииците,беше ясно ,че от тази "революция",продължила 6 месеца и костваща много жертви,в тази страна не би могла да бъде установена демокрация по съвременен формат нито с НАТО,нито с Русия и Китай.Всъщност невъзможността за това беше заложена още в самата "революция",единственото истинско ,което беше налице е масовото желание на либииците Гдафи да се махне,по две причини,които

  2. Анонимен
    #8

    Kotarka: Сценарият който се разигра в Либия е точно сценарият който търси запада. В мътна вода се лови най-добре риба. Само дето някои забравят че Кадафи раздаде оръжие на населението преди няколко месеца и това което се случва може да е част от неговият план. Да вкара запада вътре и да се издавят в тресавището което им е подготвил.

  3. Анонимен
    #7

    Kotaraka: Ако убият Кадафи няма да постигнат нищо. Самият факт, че този смешник се противопостави на западната олигархия , повдигна на много хора мнението за него, включително и моето. Малко са тия които могат да се борят срещу тази машина за убийства и смърт каквато е "западната цивилизация", обърнете внимание в кавички. Да, това не е цивилизация , а възраждане на старата римска империя. Само дето всички знаем как приключват всички империи. Лакомията и уяждането не прощават на никой.

  4. Анонимен
    #6

    Колкото по-зле толкова по-добре,важното е да става алъш-вериша по англо-американски а не по итало-френски пък че са измрели десетки хиляди либийци голям праз,арапите са плодовита нация, ще се нароят още толкова.

  5. Анонимен
    #5

    Точно това е желаният резултат от геополитиката на САЩ. Ново огнище на напрежение под носа на Европа и повод за търкания и борби между Големите в ЕС - Великобритания, Франция Италия. Всяка от тях ще търси съюзник за да си осигури позицията (познайте кого)

  6. Анонимен
    #4

    Новата власт в Либия все още я няма. Отделни въоръжени групи контролират отделни градове и части от даден град..както е в Триполи.И т.н. НПС не смее да стъпи в Триполи. Да не би да ги арестуват или убият както стана с бившият вътрешен министър от времето на Кадафи и после главнокомандващ войските на метежниците. Това е истината...

  7. Анонимен
    #3

    Съгласен съм с N-2....

  8. Анонимен
    #2

    Не знам дали е ребус или пълна безизходица гарнирана с перманенто нерешими проблеми, на които собственоръчно се натресоха водени от "мъдрата външна политика" на САЩ.

  9. Анонимен
    #1

    Казано по -ясно.Триполи като и други градове се контролират от бунтовници/повечето от тях ислямисти/ които не признават т.н "Преходен национален съвет" От своя страна ПНС не признава власта която са установили бунтовниците в тези градове,ключително и в столицата.ПНС призова преди една две седмици бунтовниците да се приберат по домовете си...битката свършила.Колко наивно като призив.ПНС го е страх да се установи в Триполи...Първо че не са желани/повечето са бивши сподвижници на Кадафи/ и второ се опасяват за сигурноста си. И не от останките верни на Кадафи ,а от "своите" Зпада е отново пред Ребус.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.